Poprzedni artykuł: TYLKO U NAS! Zobacz, jak powstawała najnowsza książką Red Lipstick Mon... Następny artykuł: Milionowa recenzja w katalogu KWC! Dziękujemy i... nagradzamy milionow...

Antykoncepcja dla mężczyzn to nie MIT! Tylko czy my zniesiemy te efekty uboczne...

Kobieta, , tagi: antykoncepcja
Przez długi czas tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn pozostawała w sferze marzeń. Pojawił się jednak cień nadziei na to, że panowie będą mogli stosować pigułkę.

Jeśli chodzi o zapobieganie zajściu w niechcianą ciążę, zdecydowanie większy wybór mają kobiety. Badania opublikowane w Centers dor Disease Control and Prevention wskazują na to, że najchętniej wybieraną metodą są pigułki antykoncepcyjne. Na szczęście w niedługiej perspektywie możemy liczyć na to, że również mężczyźni będą mogli brać tabletki hormonalne.

Obiecujące badania zostały opublikowane właśnie w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Pracowało nad nimi wielu naukowców z różnych krajów na świecie, którzy zgodnie stwierdzili, że ich „męska pigułka” działa.

Źródło: iStock

Aby ich obserwacje były wiarygodne, do badań zaprosili320 żonatych mężczyzn różnej narodowości w przedziale wiekowym 18-45. Co osiem tygodni przyjmowali specjalny preparat (zastrzyk domięśniowy), z którego później zostanie stworzona tabletka antykoncepcyjna. Każdy z nich zawierał 1000 mg syntetycznego testosteronu oraz 200 mg noretysteronu enanthate, czyli pochodnej żeńskich hormonów – progesteronu oraz estrogenu (również w postaci syntetycznej).

Mózg mężczyzny w chwili przyjęcia zastrzyku "zakłada", że ciało ma wszystko, czego potrzebuje, więc zamyka automatycznie własną produkcję testosteronu. Pozostałe hormony tylko w tym pomagają. Taka kombinacja stosowana jest w celu zmniejszenia dawki testosteronu do poziomu, który uważa się, na podstawie poprzednich badań, za skutecznie obniżający płodność, a jednocześnie są bezpieczne - mówi dr Seth Cohen, urolog z NYU Langone Medical Center.

Skuteczność męskiej pigułki antykoncepcyjnej

Podczas testowania wykryto niemal 100-procentową skuteczność. W ciągu 56 tygodniu prowadzenia badań jedynie cztery kobiety zaszły w ciążę.

Zła wiadomość jest niestety taka, że nie wiadomo, kiedy „męska pigułka” trafi oficjalnie do sprzedaży. A to dlatego, że preparat wywołuje u mężczyzn niepożądane reakcje uboczne. Między innymi z ich powodu badania zostały zakończone nieco wcześniej.

Możliwe jest występowanie dużych wahań nastrojów. Są one spowodowane podawanym progesteronem, czyli żeńskim hormonem – mówi Doug Colvard, jeden z badaczy.

Okazało się, że mężczyźni miewali problemy z wypryskami, a także częste zmiany samopoczucia, które zwykle towarzyszą kobietom podczas PMS. Wyobrażacie sobie swoich mężów czy facetów z takimi wahaniami nastrojów ;)?

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 marca 2019, 08:06

Zobacz także

Nasze propozycje