Poprzedni artykuł: Prezenty świąteczne dla niej i dla niego, w których zakochasz się od p... Następny artykuł: Blanka Lipińska pokazała mamę! Podobne?

Kobiecy biust to nie tylko kobieca sprawa. Niezwykła męska akcja!

Kobieta, , tagi: Novartis Oncology
Każdego roku w Polsce blisko 19 tysięcy kobiet słyszy diagnozę – nowotwór piersi. Ponad 6,5 tysiąca z nich umiera. Wśród powodów zachorowań jest między innymi brak regularnych badań. Eksperci zgodnie podkreślają, że wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę na pełne wyleczenie.

Najnowsze badanie sondażowe przeprowadzone w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” w 2019 roku, pokazało, że zdecydowana większość (72%) Polaków nie wie, w jakim dniu cyklu miesiączkowego powinno się wykonywać samobadanie piersi. Zaledwie 7% wie, że powinno być ono wykonane między 5. a 10. dniem cyklu. Alarmujące jednak jest to, że prawie 50% ankietowanych kobiet nie bada regularnie swoich piersi.

Wsparcie to podstawa

90% mężczyzn deklaruje, że zdaje sobie sprawę jak ważne dla kobiety zmagającej się z chorobą jest wsparcie rodziny. 64% mężczyzn podkreśla, że zachęcało kobiet do badań. Badanie pokazało, że nadal pozostało blisko 35% mężczyzn, którzy nie pamiętają, czy kiedykolwiek to robili, bądź przyznaje, że nie zachęca kobiety do badań.

Badania przesiewowe zalecane dla kobiet, które nie są w grupie ryzyka, czyli samobadanie piersi, badania kontrolne przeprowadzone przez lekarza czy mammografia, pomagają wykryć zmiany już na wczesnym etapie, kiedy możliwości terapeutyczne są znacznie większe – mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie.

Po diagnozie – rak piersi – niezwykle ważny pozostaje aspekt wsparcia ze strony osób najbliższych, także bliskich mężczyzn.

Mężczyźni stają przed nowym wyzwaniem!

Już po raz czwarty 12 sportowców z całej Polski spotkało się w wyjątkowym miejscu – Gdańskiej Operze Bałtyckiej, przede wszystkim po to, aby podkreślić, jakie znaczenie ma wsparcie bliskich mężczyzn w chorobie. Poprzez udział w wyjątkowej sesji do kalendarza charytatywnego zwracają oni uwagę na to, jak ważne jest regularne przypominanie kobietom o badaniach oraz wsparcie w momencie, kiedy zmierzą się one z chorobą nowotworową. Efektem spotkania sportowców już po raz kolejny jest charytatywny kalendarz „Power of Community 2020”, z którego dochód każdego roku przeznaczony jest na wsparcie pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi oraz ich bliskich.

Skąd wziął się pomysł tak wyjątkowej sesji? Jak podkreśla Jakub Popławski, inicjator i producent kalendarza, idea zrodziła się w męskiej szatni w grudniu 2016 roku.

Chcieliśmy przygotować jakiś prezent dla naszych koleżanek z treningów, żeby je zaskoczyć. I tak właśnie zrodził się pomysł kalendarz. Jednocześnie uznałem, że sam kalendarz, bez głębszego przesłania to będzie mało i rozszerzyliśmy akcję kierując ją do wszystkich kobiet.

Kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” powstała z inicjatywy Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. Przesłaniem tegorocznej edycji kalendarza jest zachęcenie mężczyzn do przypominania kobietom o regularnych badaniach. Tytułowy BreastFit to wspólny trening z myślą o zdrowiu kobiet. Bohaterowie kalendarza podkreślają jednocześnie, że wiedza, jak mądrze wspierać w chorobie, może okazać się bezcenna.

 W każdym zdjęciu staramy się pokazać scenę w której mężczyzna czuje się nieco zagubiony w nowym dla siebie otoczeniu, funkcji czy też właśnie - roli. Symbolizuje to wyzwanie jakiemu mężczyzna musi stawić czoła w momencie, kiedy dowie się o chorobie bliskiej kobiety. Nasza akcja daje mężczyznom wiedzę i wsparcie aby mogli odnaleźć się w nowej roli i być doskonałym partnerem – mówi Kuba Popławski, inicjator i producent kalendarza „Power of Community 2020”.

Ambasadorzy zdrowia kobiet

W kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa mówimy o tym, w jaki sposób mężczyźni mogą wspierać kobiety w utrzymaniu regularności samobadania oraz – jeśli zaistnieje taka konieczność – w trakcie choroby na każdym jej etapie, również, gdy przybierze ona postać zaawansowaną – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

W kampanię zaangażowanych jest grono wyjątkowych ambasadorów. Wśród nich są między innymi dziennikarka Joanna Górska, ekspert kulinarny Daria Ładocha, wielokrotna mistrzyni Polski i świata w kick-boxingu Dorota Godzina, dziennikarz Rafał Bryndal oraz bloger „Modny Tata”, czyli Michał Będźmirowski. W tegorocznej odsłonie kalendarza wziął udział trener fitness Daniel Józek Qczaj, który tak komentuje swój udział w przedsięwzięciu:

Myślę, że skala zachorowań jest wystarczającym powodem do tego, by wziąć udział w sesji do kalendarza, z którego dochód przeznaczony jest na wsparcie kobiet z zaawansowanym stadium tej choroby. Wsparcie mężczyzn może być szczególnie ważne, bo nie siła i wielkość mięśni decyduje o męskości, lecz czujność i odpowiedzialność za zdrowie bliskiej kobiety.

Każdy z nas może zostać ambasadorem kampanii kupując charytatywny kalendarz „Power of Community 2020”. Można go nabyć na stronie breastfit.onkocafe.pl/kalendarz/.

Zobaczcie spot tegorocznej odsłony kalendarza „Power of Community 2020”!

Artykuł powstał z udziałem Novartis Oncology w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.

Fot. mat. prasowe

PL1911760454

Polecany film

Not found

Nasze propozycje