Poprzedni artykuł: Produkty, które wydają się zdrowe, a nie są Następny artykuł: Filmy o miłości, na których wylewamy morze łez

O chłopcu, w którego wiek ciężko jest uwierzyć

Kobieta,
,
, tagi: chłopiec chory na progerię, choroby dzieci
Bayezid Hossain to chłopiec, który cierpi na rzadko spotykaną chorobę – progerię. Jego ciało starzeje się 8 razy szybciej niż powinno.

Przedwczesna starość (progeria) to choroba, której proces polega na niezwykle szybkim starzeniu się. Ma ona podłoże genetyczne, a jej przyczyny nie udało się jak do tej pory wyjaśnić.

U dzieci objawia się ona najczęściej, gdy skończą rok. Przez pierwsze dwanaście miesięcy przebiega bezobjawowo.

Ciało Bayezida można porównać do ciała 80-latka, a chłopiec skończył dopiero 4 lata. Dziecko starzeje się w bardzo szybkim tempie. Wiotka skóra, napuchnięta twarz i słabe kości to jedne z objawów choroby, na którą cierpi. Mimo wszelkich starań i wizyt u wielu lekarzy i uzdrowicieli – chłopcu nie udaje się pomóc.

 Jego wygląd fizyczny jest całkowicie nienormalny, ale psychicznie to wspaniały człowiek i niezwykły, bardzo świadomy mówca. Byłam przerażona, gdy tylko go zobaczyłam. Wyglądał jak obcy i to zabolało mnie najbardziej. Mój syn rozumie swoją sytuację, ale nie lubi o tym mówić – po prostu płacze, gdy czuje się niezręcznie - tak o Bayzeidzie wypowiada się jego matka.

To chłopiec inteligentny i jednocześnie świadomy swojej choroby. Tak jak dzieci w jego wieku lubi grać w piłkę, rysować, bawić się z rówieśnikami. Jego rodzice starają się z całych sił, aby to wszystko mu zapewnić, niestety jest to bardzo ciężkie. Niestety dzieci boją się chłopca, a dorośli nie chcą mieć z nim kontaktu.

Dzieci chore na progerię umierają najczęściej w okolicach 13 roku życia. Powodami zazwyczaj są zawał lub udar.

Nie wyobrażamy sobie nawet jak trudne musi być życie ze świadomością o bardzo szybko zbliżającej się śmierci dziecka. Rodzice chłopca starają się o to, aby każda chwila spędzana z synem była zarówno dla niego jak i dla nich – najwspanialszą.

Niesamowicie przykro słucha, czyta i pisze się o takich przypadkach. Nie sposób jest ubrać w słowa ani wyobrazić sobie jak trudne musi być życie, gdzie ma się bliski kontakt z taką lub podobną sytuacją. A jeśli cierpią w tym dzieci – ból uderza ze zdwojoną siła.

Ten artykuł w żadnym wypadku nie jest kolejnym ‘szok newsem’. Ma na celu zwrócenie uwagi na takie przypadki, uświadomienie ludzi, że podobne rzeczy się dzieją oraz zachęcenie do pomocy, o ile jest ona możliwa.

Fot. YouTube

Polecany film

Not found

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 kwietnia 2019, 08:23

Zobacz także

Nasze propozycje