Poprzedni artykuł: Jak włóczkowe bambosze zdobyły 10 tysięcy lajków na Facebooku:) Następny artykuł: 5 błędów, które niszczą Twój związek

Nowy hit You Tube! ASMR – co to jest i dlaczego jest tak... przyjemne?

Kobieta, , tagi: psychologia
ASMR, czyli z angielskiego „autonomous sensory meridian response”, to naukowe określenie rozkosznego mrowienia, przyjemnego do granicy orgazmu, które może nam zapewnić dotyk masażera do głowy. Jak to naprawdę działa?

ASMR (autonomous sensory meridian response), czyli przyjemne mrowienie, potocznie nazywane małym orgazmem, jest wywoływane przez masaż, ale także rozkoszne dźwięki, obrazy, smaki, czy zapachy. 

To rozkoszne wrażenie, odczuwalne najczęściej w okolicach głowy albo szyi, jest odczuwane przez wiele osób, ale długo nie miało naukowego uzasadnienia. 

Po raz pierwszy badania nad ASMR przeprowadziło dwoje naukowców z uniwersytetu w Swansea.

Emma Barratt i dr Nick Davis opublikowali badania przeprowadzone pośród 500 miłośników ASMR.

„Dla mnie, jako dla psychologa, ASMR jest interesujące, bo dziwne”– mówi Davis. „Te odczucia trudno jest opisać, postanowiliśmy więc sprawdzić, czy każdy reaguje podobnie na podobne bodźce” – dodaje naukowiec.

Na YouTubie można znaleźć setki filmików, których twórcy przeżywają ASMR, szczotkując włosy, pocierając brodę albo żując gumę, próbują doprowadzić do podobnego stanu widzów szeptami, skrobaniem albo suszeniem. Naukowcy dowiedzieli się, że ludzie oglądając je, odczuwają przyjemność, inną niż seksualna. A relaks, wywołany seansem, pomaga im zasnąć (97 proc. osób ogląda filmiki właśnie przez sen). 

Pałeczkę po Barratt i Davisie przejęli Emma Blakey, Giulia Poerio, Tom Hostler i Theresa Veltri z uniwerstytetu w Sheffield, którzy postawili sobie za zadanie sprawdzenie, czy ASMR jako subiektywne odczucie, ma swój korelat somatyczny – czy ludziom odczuwającym przyjemność szybciej bije serce, czy się pocą albo czerwienią.

Chociaż badacze są sceptyczni, jako że nie wszyscy ludzie odczuwają ASMR, więc trudno przeprowadzić miarodajne badania, optymistycznie patrzą w przyszłość. Może się okazać, że ASMR ma właściwości lecznicze, a na pewno pomaga się zrelaksować, co w dzisiejszych czasach samo w sobie stanowi wartość, bo poprawia jakość życia.

Zobaczcie ten szał na You Tube - wystarczy wpisać ASMR i... No właśnie... Co Wy na to? Odczuwacie ASMR? 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 lutego 2019, 19:45

Zobacz także

Nasze propozycje