Poprzedni artykuł: Jej twarz znali wszyscy! Zobaczcie Pippi Pończoszankę 48 lat później! Następny artykuł: Twórca 'Despacito' ma przepiękną żonę! Ależ ona ma ciało!

Kochasz karnawałowy blask w makijażu? Uważaj! Przez ten produkt można stracić wzrok!

Kobieta, , tagi: zdrowie, viral, brokat
Uwielbiamy go w makijażu - zwłaszcza w karnawale! Okazuje się jednak, że brokat może być naprawdę niebezpieczny...

Brokat, choć jest przez niektórych uważany za kiczowaty, ma liczne grono zwolenniczek, które gwałtownie rośnie w okresie karnawału. Czy jednak na pewno jest tak nieszkodliwy, jak mogłoby się to wydawać?

Brokat uszkodził rogówkę oka kobiety

49-letnia Walijka zgłosiła się do szpitala, skarżąc się na swędzenie i ból w okolicach oczu. Początkowo lekarze sądzili, że mają do czynienia ze zwykłą infekcją, jednak kobieta szybko zaczęła mieć problemy z wyraźnym widzeniem. Badania wykazały zmiany w rogówce, ale ich przyczyna okazała się dość niespodziewana - mikroskop pozwolił specjalistom odkryć, że w oku kobiety znajdowały się połyskujące drobinki, które zidentyfikowano jako brokat.

Jak do tego doszło? Kobieta przyznała, że podczas otwierania świątecznej kartki, trochę lśniącego proszku wpadło jej do oczu, jednak nie zwróciła na to większej uwagi, sądząc, że wypadł. Niestety, brokat zbił się w ostre drobinki, które uszkodziły rogówkę i podrażniały całe oko - gdyby nie interwencja lekarzy, kobieta mogłaby nawet stracić wzrok.

Źródło zdjęcia: Pinterest

Ta historia daje do myślenia, szczególnie, że brokat jest dodawany do wielu kosmetyków - nie tylko kolorowych. Znajdziemy go m.in. w balsamach, mydłach czy kulach kąpielowych. Czy to oznacza, że w pogoni za modnym blaskiem nieustannie narażamy nasze zdrowie?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ brokat brokatowi nierówny - te przeznaczone do stosowania na powieki są odpowiednio drobno zmielone i przebadane pod kątem bezpieczeństwa. Co innego w przypadku brokatów ze sklepów papiernicznych lub do paznokci - ich drobinki mogą okazać się groźne dla naszych oczu. Dlatego karnawałowy makijaż z wykorzystaniem brokatu z papiernika -to naprawdę zły pomysł. Odradzamy też używanie brokatu niewiadomego pochodzenia, np. z chińskich portali aukcyjnych - naprawdę nie warto ryzykować.

Zobacz też: Polski hit dla tłustej cery z zaskórnikami - Wizażanki go uwielbiają!

Źródło zdjęcia głównego:

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 lutego 2019, 08:29

Zobacz także

Nasze propozycje