Poprzedni artykuł: Czym was zaskoczy nowy "Flesz. Gwiazdy&styl"? Następny artykuł: Czym poprawić sobie humor? Propozycje forumowiczek Wizaz.pl

Czy kobiety wierzą we własne piękno?

Czas upływa nieubłaganie, świat się zmienia, a za nim trendy i kryteria piękna. Kobiety od zawsze starały się za nimi podążać. Ile procent Polek czuje się pięknie? Jakie czynniki wpływają na ich poczucie wartości? Wyniki badań są zaskakujące.

Do niedawna nie mówiło się o tym głośno, ale z badań wynika, że aż 8 na 10 Polek przyznaje, że nie czuje się piękna, z czego 73% z nich zapytanych o to, dlaczego tak o sobie myślą, ex equo wymienia czynniki związane z wyglądem fizycznym (sylwetką) oraz aspekty emocjonalne (brak pewności siebie). Na wiarę we własne piękno wpływa również fakt dotyczący dbania o siebie. Ponad 1/3 badanych pań przyznała, że nie czuje się piękna, bo niewystarczająco dba o swoją urodę.

Takie wizje potrafią dojrzewać z kobietą latami i mogą być efektem zarówno obserwacji, jak i doświadczeń wyniesionych z czasów młodości. Dla przykładu, jeżeli mała dziewczynka widzi, że jej mama nie jest zadowolona z własnej urody, to prawdopodobnie ona tak samo będzie na siebie patrzyła w dorosłym życiu.

51% - kobiet przyznaje, że w ocenie wyglądu, zależy im na opinii innych

Polki mają problem z obiektywną oceną własnego wyglądu. Nic zatem dziwnego, że ponad połowa respondentek decyduje się na skorzystanie z opinii innych kobiet. Najchętniej prosimy więc o pomoc w ocenie córkę (82%), przyjaciółkę (80%) czy mamę (71%), licząc na to, że będą z nami szczere. Zdaniem Joanny Godeckiej-Nowak – life coacha, kobiety szukają wsparcia u osób, z którymi łączy je więź emocjonalna i ogromny ładunek zaufania. Córka, mama, przyjaciółka – to osoby bliskie, które postrzegamy jako bardziej zaangażowane i zainteresowane naszym dobrem. Dlatego bierzemy sobie do serca ich sugestie. Szczególnie, kiedy nam samym trudno jest odnieść się do własnej atrakcyjności. Wsparcie ze strony bliskich jest szczególnie ważne i potrzebne do budowania poczucia własnej wartości.

Piękna mama – piękna córka

Najczęściej jako piękne wskazywane są córki (41%) i matki (27%). Ich ocena jednak przebiega w innych kryteriach. W przypadku piękna matek na pierwszy plan wysuwają się przymioty związane z charakterem i osobowością – 74%, z kolei przy ocenie piękna córek wśród wymienianych cech zdecydowanie prym wiedzie uroda – 76%. Skąd ta różnica w kryteriach? Na bliską osobę patrzymy przez pryzmat naszych uczuć. Córki patrzą na matki jak na osoby, którym są wdzięczne za troskę i miłość, dlatego w ich oczach kluczowym kryterium oceny staje się osobowość. Matki od początku patrzą na swoje dzieci widząc w nich najpiękniejsze istoty na świecie, zatem nic dziwnego, że doceniają ich urodę.

Jak Polki dbają o swój wygląd?

Aż 86% kobiet pielęgnuje ciało i włosy w domu, a co druga z nich dba także o zdrowy styl życia dzięki wprowadzeniu diety i ćwiczeń. Dlaczego z kolei kobiety sięgają po kosmetyki? Z jednej strony kieruje nimi sama przyjemność ich stosowania (zapach, konsystencja, odczucia sensoryczne), z drugiej zaś – uzyskiwany efekt (np. piękniejsza skóra, włosy). A więc w konsekwencji piękny wygląd.

Polki stawiają na pielęgnację

Zadbane i wypielęgnowane czujemy się nie tylko piękniejsze, ale i szczęśliwsze. Dove wierzy, że każda kobieta może odkryć swoje naturalne piękno poprzez lepsze poznanie siebie i właściwą pielęgnację. Promienna, gładka, rozświetlona skóra, zdrowo wyglądające i mocne włosy – to nie marzenia, ale cele, które osiągają miliony kobiet na całym świecie wybierając filozofię i kosmetyki Dove.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie. Naskórek pełni bardzo ważną funkcję swoistej bariery ochronnej, która z jednej strony zapobiega wnikaniu substancji drażniących w głąb, z drugiej zapobiega nadmiernej ucieczce wody. Dlatego podczas mycia ciała warto sięgać po kosmetyki, które delikatnie oczyszczają skórę, nie powodując podrażnień i uszkodzeń naskórka. Aby zapobiegać suchości skóry, należy też pamiętać o aplikacji balsamów i kremów, które zapewnią odpowiednie nawilżenie i odżywienie, a także będą wpływały na jędrność skóry.

Kobiety przykładają również ogromną wagę do pielęgnacji włosów. Zadbane i zdrowo wyglądające stają się wizytówką każdej kobiety. Niestety w wyniku codziennych zabiegów stylizacyjnych oraz farbowania, często mocno cierpią. Aby przywrócić im blask i zdrowy wygląd nie wystarczy codzienne mycie. Przesuszone, osłabione i zniszczone włosy wymagają głębokiej regeneracji i kosmetyków o zaawansowanych technologicznie formułach, które odżywią i nawilżą pasma bez zbędnego obciążania fryzury.

Kluczowy w pielęgnacji ciała i włosów jest dobór odpowiednich kosmetyków do kondycji skóry i włosów oraz regularna, systematyczna pielęgnacja, która dzień po dniu wydobywa naturalne piękno każdej kobiety. Dlatego, kierując się misją marki, sztab ekspertów, pracujący nad formułami kosmetyków Dove nieustannie tworzy zaawansowane technologicznie kosmetyki, które nie tylko pielęgnują skórę i włosy, ale również rozpieszczają zmysły. Dzięki temu codzienna pielęgnacja zmienia się w niezwykły rytuał, który pozwala kobietom na całym świecie w domowym zaciszu odkrywać, wydobywać i doceniać ich naturalne, niezwykłe piękno.

Zobacz także: Ta Polka robi furorę w internecie. Za co pokochały ją tysiące nastolatków?

Źródło: mat. prasowe Dove

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Nasze propozycje