Poprzedni artykuł: Melania Trump znów zaliczyła wpadkę? Ten gest Pierwszej Damy mówi więc... Następny artykuł: Gdzie dotykać faceta, żeby oszalał na twoim punkcie?

Masz 25 lat i jesteś singielką? I dobrze! Zobacz, w jakim wieku najczęściej wychodzimy za mąż

Kobieta, , tagi: związki
Zbliżacie się do 30-tki, a rodzina ciągle wam wypomina, że nie macie drugiej połówki? Czy warto się tym przejmować?

Ostatnio coraz bardziej popularne staje się określenie "singiel/singielka". Kto to tak naprawdę jest? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednych to osoba, która po prostu nie jest w związku, ale szuka drugiej połówki, a dla innych to ktoś, kto świadomie wybiera wolność i nie myśli o związkach.

Kto to jest singiel?

Niejasna jest też granica wieku, od którego określa się kogoś singlem. Niektórzy przyjmują granicę 25 lat, inni 30, a inni mając zaledwie 23 lata określają siebie w ten sposób. Część osób mówi też, że jest to po prostu zastępstwo słowa "stara panna". A jak tłumaczą to specjaliści?

Singlem jest osoba bez partnera życiowego i najczęściej bez dzieci. Bardzo ciekawe jest to, że badania przeprowadzone na całym świecie, w różnych kulturach wskazują na to, że single postrzegani są negatywnie jako jakieś odstępstwo od tradycyjnego bycia razem w parze. 
A przecież bycie singlem nie oznacza samotności. Badania wskazują, że single pozostają w większym kontakcie z rodzicami i rodzeństwem, częściej odwiedzają znajomych, a nawet mają lepszy kontakt z sąsiadami. Obraz jaki jest nam prezentowany w mediach typu "Sex w wielkim Mieście" trochę wypacza nam postrzeganie singla - mówi ekspert, psycholog, Małgorzata Potopianek.  

Rodzina wciąż pyta, dlaczego nie mam chłopaka

Tym singlom, którzy ciągle poszukują miłości często przeszkadza "wolność". Szczególnie, kiedy wokół widzą same pary, a na spotkaniach rodzinnych ciągle zadaje im się pytania w stylu "czy masz chłopaka?". Z podobnymi problemami spotykają się także nasze czytelniczki, które piszą o tym na forum w wątku poświęconym singielkom.

"Ja już od dawna nie widuję się z dalszą rodziną i nie doświadczam takich zaczepek, niemniej ciągle zdumiewa mnie skala tego zjawiska.
Zazwyczaj ignoruję, bo jak mówiłam że:
skupiam się na nauce - "kariera to nie wszystko"
nie spotkałam nikogo odpowiedniego - "a to się świetnie składa bo syn koleżanki cioci wujka to dobry chłopak"
mam czas - "ja w Twoim wieku to już dzieci miałam"
Nie ma dobrej odpowiedzi. Jak będę mieć faceta, to się będą pytać kiedy ślub, po ślubie o dziecko, po dziecku - kiedy rodzeństwo" - napisała jedna z forumowiczek.

Jak sobie radzić z tego typu pytaniami według eksperta? 

Przekornie znowu posłużę się wynikami badań, które mówią o tym, że to single udzielają częściej pomocy tak zwanej intensywnej, czyli trwającej dłużej niż trzy miesiące. Zatem rodzina statystycznie bardziej może liczyć na singli. Możemy też zapytać ciekawskich dlaczego oni są w związku. A najlepiej odpowiedzieć zgodnie z prawdą, dlaczego tak jest - tłumaczy ekspert.

Coraz więcej osób próbuje znaleźć miłość dzięki portalom randkowym i aplikacjom. Ciężko spotkać singla, który choć z ciekawości nie zainstalowałby popularnej aplikacji Tinder. Psycholog, Małgorzata Potopianek twierdzi, że to dobry sposób jak każdy inny, jednak trzeba pamiętać, że aplikacja wszystkiego za nas nie zrobi:)

Wracając do wypowiedzi z forum... czy zatem osoby, które mają 23-25 lat powinny się już martwić tym, że nie są w związku? 

Ogólnie bycie w związku, małżeństwo postrzegamy jako bycie szczęśliwszym, lepszym. Ciekawe jest to, że najczęściej mówią nam o tym osoby, którym się te związki udają i to ich oceniamy. Zapominamy o wielu osobach poranionych, po przejściach, rozstaniach, rozwodach. To trochę tak, jakby rozmawiać o sukcesie prowadzenia własnego biznesu tylko z tymi, którym się udało, pomijając firmy, które splajtowały. Jeśli porównalibyśmy osoby w małżeństwie z ich braćmi bliźniakami, czyli osoby w tym samym wieku z takim samym doświadczeniem, to bycie w związku nie robi z nich zdrowszych, mniej przygnębionych czy mających poczucie większej wartości.
Na przykład, single cenią pracę bardziej niż żonaci. Osiągają także wyższe wyniki w zakresie wzrostu i rozwoju osobistego, autonomii i samostanowienia - mówi psycholog, Małgorzata Potopianek.

Polecamy:  Wystarczą te trzy słowa, a każdy mężczyzna od Ciebie ucieknie...

Jaki jest najlepszy wiek na ślub?

Badania pokazują, że obecnie najczęściej na ślub decydują się panowie w wieku ok. 29 lat, kobiety 27, a granica wieku coraz szybciej przesuwa się wzwyż. Ponadto coraz mniej osób w ogóle decyduje się na zawieranie związków małżeńskich. Według danych z 2016 roku, o ile w latach 80/90 rocznie zawierano ok. 250 tys. związków małżeńskich rocznie, o tyle już w 2013 zawarto ich zaledwie... ok. 180 tysięcy. Zatem czy istnieje w ogóle coś takiego, jak idealny wiek na związek i małżeństwo? Chyba każda z nas zna dziewczynę, która przebiera nogami w oczekiwaniu na pierścionek zaręczynowy od swojego chłopaka.
Co myślicie o życiu singla?

Polecamy:  Idealne pierwsze wrażenie? Sprawdź, co zrobić aby on na długo nie mógł o tobie zapomnieć

Zapisz

zdjęcia: iStock

Polecany film

Not found

Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

16 lipca 2019, 22:26

Nasze propozycje