Poprzedni artykuł: Sztuczki, dzięki którym wyszczuplisz twarz Następny artykuł: Anna Lewandowska w białym kostiumiku na konferencji Olimpiad Specjalny...

Dlaczego on nie chce uprawiać seksu?

Kobieta, , tagi: seks, seks facet, seks mężczyzna
„Po czym poznać, że mężczyzna ma ochotę na seks? Oddycha” - znacie ten dowcip? Społeczeństwo oczekuje od mężczyzn, by nieustannie pozostawali w pełnej gotowości do odbycia stosunku. Wiele kobiet wpada więc w panikę, gdy ich partnerzy przejawiają zmniejszone zainteresowanie zbliżeniami. Podejrzewają ich wówczas o romans lub ochłodzenie temperatury uczuć. Czy słusznie?

Świat społeczny ulega przemianom, a tradycyjne role płciowe powoli przestają obowiązywać. Kobiety realizują się na polu zawodowym, a mężczyźni aktywnie opiekują się dziećmi i wymieniają między sobą przepisy na pyszne obiady. Większość z nas przyjmuje te zmiany z zadowoleniem – w końcu możemy być, kim chcemy i nie musimy dopasowywać się do sztywnych ram zewnętrznych oczekiwań! Są jednak dziedziny, w których wciąż myślimy stereotypowo. Należy do nich m.in. seksualność - pomimo świadomości, że role płciowe są sztuczne i uwarunkowane kulturowo, nadal postrzegamy mężczyzn jako zdobywców, dla których seks jest jedną z najważniejszych dziedzin funkcjonowania.

Choć wielu z nas może być trudno się z tym pogodzić, mężczyzn także czasami „boli głowa”. Nawet jeśli mają u swojego boku piękną i pociągającą partnerkę, nie zawsze mają ochotę na erotyczne igraszki. Jeśli Twojemu facetowi zdarzy się odmówić zbliżenia – nie panikuj i zastanów się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Zobacz także:  5 sposobów, żeby zwiększyć swoje szanse na orgazm

1. Stres

Szybkie tempo życia i presja spowodowana obowiązkami zawodowymi mogą mieć wpływ na obniżenie poziomu testosteronu. Stres i napięcie towarzyszą nam wszystkim, jednak to właśnie mężczyźni miewają większe problemy z radzeniem sobie z tego typu emocjami. Dlaczego? Znów kłaniają się stereotypy: większość z nich wychowywana była w atmosferze kultu „prawdziwej męskości”. Uczą się, że mają być silni, niezłomni. Z tego powodu nie potrafią lub wstydzą się szukać wsparcia.

2. Przemęczenie

Sen, jedzenie oraz seks to podstawowe, biologiczne potrzeby, które muszą być zaspokajane dokładnie w takiej kolejności. Niewyspana i głodna osoba raczej nie ma siły myśleć o czymkolwiek innym – widać to wyraźnie na przykładzie wielu młodych rodziców, którzy każdą wolną chwilę wykorzystują na drzemkę i nie w głowie im łóżkowe ekscesy. Być może Twój partner ma wyczerpującą, fizyczną pracę i dlatego odczuwa przemęczenie. Jeśli przeznacza na sen zbyt mało czasu, po powrocie do domu po prostu nie ma siły na zbliżenia. W takiej sytuacji warto nieco zmienić tryb życia, by zachować równowagę pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym.

3. Problemy w związku

Brak ochoty na seks może być również spowodowany konfliktami z partnerką oraz rozluźnieniem wzajemnej więzi emocjonalnej. Wbrew pozorom udane życie erotyczne nie jest „lekiem na całe zło”. Bardziej adekwatne wydaje się być porównanie go z barometrem zdrowych relacji w związku. Być może ostatnio częściej się kłócicie lub odbyliście rozmowę obnażającą rozbieżne systemy wartości każdego z Was. Z całą pewnością nie warto sprzeczać się o sytuację w Waszej sypialni, gdyż wzajemne pretensje mogą jedynie pogłębić problem.

4. Temperament

Każdy z nas ma inną hierarchię potrzeb, a także indywidualny temperament seksualny. Na początku związku tego typu rozbieżności mogą pozostać niezauważone: partnerzy znajdują się bowiem pod wpływem silnej, wzajemnej fascynacji, są siebie ciekawi i chcą być ze sobą jak najbliżej. Dopiero po jakimś czasie poziom uczuć normuje się i wracamy do „zwykłego” funkcjonowania. Wówczas może się okazać, że każda z osób w związku ma zupełnie inne wyobrażenie na temat tego, jak często powinny występować między nimi zbliżenia.

Jarosław Zabojszcz, psycholog i seksuolog, komentuje: - Wbrew temu, co kreują media, mądrości ludowe, a czasami nawet sami mężczyźni - facet nie jest robotem stworzonym do uprawiania seksu. Jemu też czasami po prostu "się nie chce". Praca, obowiązki, zmęczenie, stres, nieporozumienia w związku... Można by sporo wyliczać. Oczywiście będzie to abstynencja czasowa. W bardziej złożonych przypadkach sytuacja może poskutkować nawet zaburzeniami erekcji. Kiedy problem utrzymuje się długoterminowo, należy wziąć pod uwagę także czynniki biologiczne: zaburzenia lipidowe, glikemiczne czy wreszcie hormonalne. Mężczyzna nie jest tak „prosty w obsłudze", jak wydaje się niektórym.

Jeśli więc problem z obniżonym libido u Twojego partnera zdaje się być chwilowy – weź pod uwagę wyżej wymienione przyczyny i postaraj się udzielić mu wsparcia. Jeżeli zaś sytuacja będzie się przedłużała, wspólnie zastanówcie się nad wykonaniem badań, które wykluczą ewentualne przyczyny zdrowotne. Poszukiwanie pomocy to nie powód do wstydu!

Sprawdź także:  Wpadki podczas seksu - zabawne historie z wizażowego Forum

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 kwietnia 2019, 16:16

Zobacz także

Nasze propozycje