Poprzedni artykuł: Kosmetyczne imperium Kylie Jenner jest zagrożone! Inna gwiazda stworzy... Następny artykuł: Anna Lewandowska pokazała twarz Klary!

Dlaczego wciąż zakochujemy się w facetach podobnych do naszych eks?

Kobieta, , tagi: związek
Naukowcy nie mają wątpliwości- to właśnie przez to ciągle zakochujesz się w facetach będących kopią twoich byłych.

Ile razy po rozstaniu obiecywałaś sobie, że twój następny parter będzie zupełnie inny od poprzedniego? Ile razy ci się to nie udało? Spokojnie, nie jesteś sama. Większość z nas wybiera partnerów pod pewnych względem podobnych do swoich eks. Nawet jeśli różnią się stylem, sposobem poruszania, wyglądem, charakterem, to nadal niektóre cechy nowego ukochanego stuprocentowo pokrywają się z tymi, którymi cechował się także twój znienawidzony eks.

Często zdarza się, że kiedy związek się kończy, ludzie przypisują jego rozpad osobowości swojego byłego partnera i decydują, że muszą umawiać się z kimś o zupełnie innych cechach charakteru – mówi Yoobin Park z University of Toronto. Nasze badania sugerują jednak, że ludzie mają silną tendencję do umawiania się z osobami o tym samym typie osobowości, co ich były partner – dodaje.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wciąż pakujemy się w związek z określonym typem faceta, który prędzej czy później może poszerzyć grono naszych byłych?

Przeczytaj także: Ten dylemat zna każda z nas... Ile powinniśmy powiedzieć partnerowi o naszych byłych?

Dlaczego wciąż zakochujemy się w facetach podobnych do naszych eks?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół psychologów z University of Toronto, niezwykle częstą praktyką jest podświadome poszukiwanie partnera podobnego do naszego eks. Nie chodzi tu o posturę, rysy twarzy, gestykulację, czy ton głosu, ale jego osobowość i sposób bycia. By to udowodnić, badacze przeprowadzili szeroko zakrojoną ankietę na grupie 332 respondentów obu płci pytając o takie aspekty ich osobowości, jak ugodowość, sumienność, ekstrawertyzm, introwertyzm, czy otwartość na nowe doświadczenia. Następnie o wypełnienie takich samych ankiet poproszono obecnych i poprzednich partnerów respondentów. Dane ujawniły znaczny stopień podobieństwa obecnych i byłych partnerów badanych.

Przeczytaj także: Jesteś w związku i robisz te dwie rzeczy? Rozstanie wisi w powietrzu! 

Według badaczy taki stan rzeczy ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Przede wszystkim udowadnia, że w naszej świadomości zakorzeniony jest określony typ osobowości, który nas pociąga. Dodatkowo pomimo iż wciąż wybieramy facetów podobnych do tych, którzy nas zranili, jednocześnie narażając się na ponowne rozgoryczenia, instynktownie wiemy, jak zachowywać się w ich towarzystwie.

W każdej relacji ludzie uczą się strategii współpracy z osobowością swojego partnera. Jeśli osobowość twojego nowego partnera przypomina osobowość byłego, przeniesienie nabytych wcześniej umiejętności może być skutecznym sposobem na pomyślne rozpoczęcie nowego związku – tłumaczy takie postępowanie Yoobin Park, współautorka badania i doktorantka w Departamencie Psychologii na Uniwersytecie w Toronto.

Yoobin Park ostrzega jednak, że wiązanie się z partnerami odzwierciedlającymi cechy charakteru naszych byłych może nieść za sobą tragiczne konsekwencje. Według niej takie postępowanie może bowiem wiązać się z licznymi frustracjami i niepokojem powodowanymi nieudanym związkiem i strachem przed rychłym rozstaniem.

A jak to u was wygląda? Też spotykacie się z mężczyznami podobnymi do swoich eks?

Zdjęcie: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 lipca 2019, 20:48

Nasze propozycje