Poprzedni artykuł: Ósma Gala Kosmetyku Wszech Czasów za nami - zobaczcie relację! Następny artykuł: Hanna i Tomasz Lis rozstali się? Dziennikarka komentuje plotki na tema...

Robi to w nocy większość z nas, a może to doprowadzić do... utraty wzroku!

Kobieta, , tagi: wady wzroku
Utrata wzroku w wyniku korzystania z telefonu w nocy to nie bajka. Wszystko przez niebieskie światło, które emituje. Potwierdzają to przypadki dwóch kobiet.

Światło, kiedy korzystasz z telefonu nocą, może bardzo zniszczyć twój wzrok? Posłuchajcie tej historii...
Kobiety w wieku 22 i 44 lat zgłosiły się do lekarza z zaburzeniami widzenia jednoocznego po przebudzeniu, które trwały mniej więcej 15 minut. Czytamy w materiale z "The New England Journal of Medicine".

Polecamy:  Czarna linia na dłoni, to nie jest nowy, hipsterski tatuaż. Dlaczego rysują ją gwiazdy?

Przeprowadzono analizę dwóch przypadków. W obydwu z nich wykonano m.in. echokardiografię, rezonans magnetyczny i badania okulistyczne, lecz ich wyniki nie dały odpowiedzi na te dolegliwości. Dopiero wywiad środowiskowy przyniósł rozwiązanie. Okazało się, że kobiety przed snem, leżąc na jednym boku korzystały ze smartfonów.
Jak to działało na wzrok? Jedno oko dopasowywało się do światła, a drugie było przysłonięte przez poduszkę, a co za tym idzie, dopasowywało się do ciemności, co prowadziło także do pogubienia przez mózg. Tak powstała czasowa ślepota, która dotykała kobiety po przebudzeniu, lecz najgorsze jest to, że uszkodzenie wzroku może w późniejszych latach okazać się trwałe.

dziewczyna w łóżku korzystająca z telefonu komórkowego

Dlaczego niebieskie światło z komórek jest szkodliwe?

Jest ono częścią pełnego widma światła, przez co obcujemy z nim na co dzień. W dzień pozwala nam m.in. korzystać ze smartfonów w słoneczną pogodę, jednak jego nocna ekspozycja, która jest emitowana na wysokich poziomach przez m.in. smartfony czy tablety może uszkadzać wzrok.

Polecamy:  Śpisz w ubraniu? To przyspiesza proces starzenia się, ale nie tylko...

To nie jest jedyny negatywny skutek działania niebieskiego światła. Ekspozycja na nie nocą powoduje zaburzenia produkcji melatoniny, która odpowiada za sen, przez co mamy problemy m.in. z bezsennością, a nawet stanami depresyjnymi.

Ponadto nadal trwają badania nad sprawdzeniem, jak niebieskie światło wpływa na powstawanie zaćmy. Jeden z okulistów twierdzi, że spotkał się już z przypadkami, że oczy 35-latków przypominały te u ludzi po 70-tym roku życia.

Oczywiście nikt nie mówi, że powinniśmy przestać korzystać z telefonów czy laptopów. Należy jednak ograniczyć korzystanie z nich nocą, kiedy wokół nas jest bardzo ciemno. 

Polecamy:  Zjawisko szklanego sufitu utrudnia kobietom awans zawodowy

Źródło: nejm.org, davidwolfe.com 

zdjęcia: iStock

Polecany film

Not found

Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 lutego 2019, 08:10

Zobacz także

Nasze propozycje