Poprzedni artykuł: Zainspiruj się! 20 propozycji na tatuaże dla par Następny artykuł: Księżna Kate w stylizacji za… 44 tysiące złotych!

Zaburzenia tarczycy - jak je rozpoznać?

Ciągle czujesz się zmęczona, a na domiar złego przybierasz na wadze i borykasz się z problemem suchej skóry? To mogą być objawy zaburzeń pracy tarczycy. O tym, na czym polega rola tego ważnego gruczołu oraz jakie sygnały mogą świadczyć o związanych z nim chorobach, rozmawiamy z Piotrem Miśkiewiczem, specjalistą endokrynologii, założycielem portalu www.PytamDoktora.pl.

Jakie funkcje pełni tarczyca i dlaczego jest tak ważna dla utrzymania zdrowia?

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego niezbędnym do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu we wszystkich okresach życia człowieka. Tarczyca wydziela hormony (tyroksyna-FT4, trójjodotyronina-FT3), które za pośrednictwem krwi docierają do wszystkich narządów i tkanek, wpływając na sprawne ich funkcjonowanie. Od prawidłowego stężenia hormonów tarczycy zależy wiele ważnych procesów życiowych, w tym m.in.:

- rozwój i czynność mózgu, a co za tym idzie prawidłowy rozwój intelektualny człowieka,

- prawidłowa przemiana materii, metabolizm białek, tłuszczów, węglowodanów (co ma wpływ na budowę i masę ciała),

- prawidłowy metabolizm kostny i stan skóry,

- czynności serca ,

- czynności układu rozrodczego (ma więc wpływ na płodność oraz prawidłowy przebieg ciąży).

W czasie ciąży prawidłowe funkcjonowanie tarczycy matki zapewnia właściwe zaopatrzenie dziecka w hormony tarczycy.

Zobacz także:  Bloger, który zaraża pasją do zdrowego odżywiania

Jakie są przyczyny chorób tarczycy?

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń czynności tarczycy. Jednak w ostatnich czasach na pierwszy plan zaczyna się wysuwać etiologia autoimmunizacyjna. U niektórych osób, szczególnie obciążonych genetycznie (z chorobami autoimmunologicznymi w rodzinie, szczególnie dotyczącymi tarczycy) dochodzi do niekontrolowanego pojawienia się przeciwciał, które wpływają na czynność tarczycy. Jeśli są to przeciwciała niszczące tarczycę, dochodzi do przewlekłego zapalenia gruczołu i niedoczynności tarczycy (choroba Hashimoto). W przypadku pojawienia się przeciwciał stymulujących tarczycę, rozwija się nadczynność tarczycy (choroba Graves’a).W chwili obecnej nie mamy wpływu na pojawienie się tych przeciwciał, a czynnikiem, który może doraźnie stymulować ich powstanie, jest nagły, poważny stres (utrata pracy, zgon bliskiej osoby, rozwód). Wśród innych przyczyn zaburzeń czynności tarczycy, można wymienić niedobór jodu, który prowadzi do powstania wola (czyli powiększenia tarczycy, często z powstawaniem guzków w późniejszym etapie). Obecnie prowadzony jest program jodowania soli, który skutecznie temu przeciwdziała.

Na czym polegają niedoczynność oraz nadczynność tarczycy i jakie są objawy tych chorób?

Zaburzenia czynności tarczycy mogą obejmować dwie przeciwne sytuacje.

W przypadku niedoboru hormonów rozwijają się objawy niedoczynności tarczycy. Wśród nich można wymienić m.in.: wzrost masy ciała, zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci i koncentracji, uczucie zimna, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania, obrzęki. Występują również suchość skóry, suchość i łamliwość paznokci, nadmierne rogowacenie naskórka, wypadanie włosów. Niedoczynność tarczycy jest szczególnie niebezpieczna u kobiet planujących ciążę i w ciąży. Nieleczona może prowadzić m.in. do niepłodności, poronień i przedwczesnych porodów, zaburzeń rozwoju intelektualnego dziecka. Idealnie byłoby gdyby każda kobieta planująca lub będąca w ciąży wykonała przynajmniej badanie TSH (wynik TSH powyżej 2,5 wskazuje na konieczność leczenia w tej grupie) i zgłosiła się do endokrynologa w razie wątpliwości w celu ustalenia dalszego postępowania. Tym bardziej, że aktualnie obserwuje się wzrost częstości takich zaburzeń.

Nadmiar hormonów tarczycy prowadzi zaś do objawów nadczynności tarczycy. Wśród nich najczęściej występują wzmożona potliwość, kołatanie serca, niepokój, bezsenność, chudnięcie, drżenie rąk, zaburzenia miesiączkowania. Czasem może towarzyszyć im wytrzeszcz oczu.

Czy trudno zdiagnozować nieprawidłową pracę tarczycy? Z jakimi chorobami bywa mylona? 

Rozpoznanie zaburzeń czynności tarczycy zazwyczaj nie jest trudne. W przypadku niedoczynności stwierdzamy niedobór hormonów tarczycy (FT4 i/lub FT3), a w przypadku nadczynności ich nadmiar. Fazą wstępną obu zaburzeń są tzw. skąpoobjawowa niedoczynność i nadczynność, gdzie jedynym stwierdzanym odchyleniem od normy w hormonach jest odpowiednio podwyższone (niedoczynność tarczycy) i obniżone (nadczynność tarczycy) stężenie TSH. Jest to zazwyczaj wstępna faza rozwoju choroby. Dodatkowo bardzo przydatne jest wykonanie badania odpowiednich przeciwciał (ATPO, ATG, TRAB). Pozwalają one potwierdzić występowanie choroby autoimmunizacyjnej tarczycy. Niezbędnym badaniem w diagnostyce tarczycy jest ocena gruczołu w badaniu USG. Z uwagi na wieloobjawowy przebieg zaburzeń czynności tarczycy, często choroby tego gruczołu mylone są z innymi chorobami: chorobami kardiologicznymi (kołatanie serca, męczliwość, obrzęki), przewodu pokarmowego (biegunki, zaparcia), chorobami ginekologicznymi (nadmierne miesiączki, zaburzenia miesiączkowania). Dokładna ocena doświadczonego endokrynologa pozwala postawić ostateczne rozpoznanie.

Dlaczego niedoczynność tarczycy wiąże się z problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała? Czy da się temu w jakiś sposób zapobiec?

Jednym z głównych problemów, z jakim zgłaszają się pacjenci (głównie kobiety) jest wzrost masy ciała. Niedoczynność tarczycy, występująca coraz częściej z powodu rosnącej zachorowalności na chorobę Hashimoto, prowadzi do osłabienia metabolizmu, powstawania obrzęków i odkładania się substancji (tzw. GAGi-glikozaminoglikany) w różnych tkankach. Pacjenci przybierają na wadze nawet w przypadku niewielkiej niedoczynności. Problem ulega dodatkowemu nasileniu w przypadku fizjologicznego spadku metabolizmu w starszym wieku. Prawidłowo leczona niedoczynność tarczycy, często z równocześnie wprowadzoną odpowiednią dietą oraz treningiem fizycznym umożliwia schudnięcie. Zazwyczaj odbywa się to jednak powoli, zdecydowanie wolniej, niż wcześniejsze przybieranie na wadze. Tylko ścisła współpraca z endokrynologiem i dietetykiem oraz dobranie odpowiednich ćwiczeń pozwalają na powrót do wyjściowej masy ciała.

Podsumowując z uwagi na rosnącą częstość występowania w Polsce chorób autoimmunizacyjnych tarczycy, w tym przede wszystkich choroby Hashimoto, wskazana jest kontrola hormonalna (minimum TSH) w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów wskazujących na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Szczególnie istotne jest to w przypadku kobiet planujących lub będących w ciąży z uwagi ryzyko powikłań zarówno ze strony matki, jak i dziecka.

Wywiadu udzielił nam dr n. med. Piotr Miśkiewicz, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii, adiunkt w Klinice Endokrynologii w Warszawie i założyciel portalu www.PytamDoktora.pl, na którym można uzyskać odpowiedzi na wiele pytań, zarówno dotyczących endokrynologii, jak również innych dziedzin medycyny.

dr Piotr Miśkiewicz 

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 04:25

Zobacz także

Nasze propozycje