Poprzedni artykuł: Czy powinnaś spać z tamponem? Tak, ale… Następny artykuł: Jest już żonaty, a może wciąż żartuje? Cała prawda o ślubie Kuby Wojew...

Jak zmienić swoje sny? Mamy 5 skutecznych sposobów

Kobieta, , tagi: sen
Przyjemne sny sprawiają, że lepiej wypoczywamy, a w nowy dzień wkraczamy pełne energii i entuzjazmu. Po nocnych koszmarach zaś jeszcze przez wiele godzin po przebudzeniu możemy odczuwać lęk, złość lub smutek. Czy możemy zrobić coś, by zdarzały się nam one jak najrzadziej?

Kiedyś wierzono, że sny stanowią platformę, za pomocą której bogowie przekazują nam, co przyniesie przyszłość. Do dziś bez problemu możemy znaleźć senniki, których autorzy przekonują, że każdy element obecny w marzeniach sennych ma ukryte znaczenie. Podobne teorie można jednak włożyć między bajki: mniej lub bardziej abstrakcyjne wizje nocne tworzone są na podstawie zapamiętanego wcześniej materiału. We śnie może przyjść nam do głowy rozwiązanie od dawna trapiącego nas problemu, zawdzięczamy je jednak nie bóstwom czy duchom, ale wyłącznie sobie i sprawnej pracy swojego umysłu.

Fascynujące spektakle, które oglądamy co noc, odzwierciedlają nasz nastrój oraz kwestie, o których w ostatnim czasie rozmyślaliśmy. Żyjący w XIX wieku słynny neurolog i psychiatra Zygmunt Freud przekonywał, że sny ukazują nasze ukryte pragnienia. Prawda jest jednak bardziej złożona: może nam się śnić również to, czego się boimy. Na treść marzeń sennych mogą mieć wpływ także filmy, które oglądamy przed zaśnięciem lub czytane książki.

Umysł potrafi wykorzystywać bodźce ze świata zewnętrznego i wplatać je w tworzone przez siebie wizje. Jeśli słyszymy muzykę, we śnie możemy udać się na koncert lub imprezę. Ciasne owinięcie się kołdrą może zaś spowodować, że przyśni nam się dusząca nas zjawa.

Wbrew pozorom jest to dobra wiadomość – skoro tego rodzaju czynniki mają wpływ na nasze marzenia senne, oznacza to, że możemy je za ich pomocą modyfikować. Co zrobić, by śnić o samych dobrych rzeczach? Mamy dla was 5 skutecznych podpowiedzi. Spróbujecie?

Zobacz także: Sen a... odchudzanie

Autor: Alicja Skibińska

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 marca 2019, 09:06

Zobacz także

Nasze propozycje