Poprzedni artykuł: Nowy pomysł na biznes Viki Gabor rozwścieczył fanów Następny artykuł: Polska wprowadza ograniczenia dotyczące przemieszczania się!

Jednorazowe rękawiczki ochronne - rodzaje. Które chronią przed koronawirusem?

Kobieta,
,
, tagi: koronawirus
Na rynku dostępne są jednorazowe rękawiczki lateksowe, nitrylowe, winylowe i foliowe. Choć są wsparciem w wybranych sytuacjach, to nie zawsze chronią przed koronawirusem. Kiedy jednak i po jakie rękawiczki warto sięgnąć?

Jednorazowe rękawiczki ochronne znikają ze sklepów. Tego typu produkty dają jednak złudne wrażenie ochrony przed koronawirusem. W rzeczywistości sprawiają, że bezwiednie dotykamy dłońmi twarzy, czy odgarniamy włosy, przenosząc tym samym wirusy i bakterie na pozostałe partie ciała. Niewłaściwe ściąganie ich z rąk również przyczynia się do przenoszenia bakterii i rozprzestrzeniania ich na rękach. Myśląc, że nasze dłonie po użyciu np. lateksowych rękawiczek są czyste, roznosimy znajdujące się pierwotnie na produkcie wirusy. Rękawiczki powinny być jednak stosowane w dwóch przypadkach:

  • kiedy nasza skóra na rękach jest w jakikolwiek sposób uszkodzona - np. znajdują się na niej pęknięcia, jest silnie wysuszona, czy posiada drobne lub duże rany,
  • kiedy opiekujemy się osobą zarażoną.

Zobacz także:Jak rozwinie się pandemia koronawirusa w Polsce? Matematyczne wyliczenia

Jednorazowe rękawice ochronne i ich rodzaje

Jednorazowe rękawice ochronne podzielić można na cztery podstawowe rodzaje, których rozróżnia przede wszystkim materiał ich wykonania.

Rękawiczki lateksowe

Najpopularniejsze rękawiczki jednorazowe, stosowane m.in. przez personel medyczny. Stworzone są z naturalnego kauczuku, któremu zawdzięczają swoją wytrzymałość. Pozostałe formy rękawiczek stworzone zostały ze względu na skłonność materiału do powodowania reakcji alergicznych lub podrażnień. Jeśli zależy nam na trwałości, powinniśmy wybrać właśnie je. To również one najlepiej ze wszystkich chronią przed drobnoustrojami.

Rękawiczki winylowe

Mniej elastyczny rodzaj rękawiczek jednorazowych, jednak równie wytrzymały jak rękawiczki lateksowe. Wykonany z PCV, który uniemożliwia ich rozciąganie się. Podczas zakupu ważne jest więc wzięcie pod uwagę ich rozmiaru. Rękawiczki ochronne nie dopasują się do dłoni. Zmniejszona elastyczność powoduje również, że są bardziej podatne na zniszczenia. Niemniej jednak, nie podrażniają one skóry. Są więc przyjazne alergikom. Kupując tego typu produkt powinniśmy nastawiać się na ochronę przed środkami chemicznymi, a w mniejszym stopniu przed bakteriami, wirusami i grzybami.

Rękawiczki foliowe

Jednorazowe rękawiczki, które nie mają zastosowania w medycynie. Stosowane są głównie w gastronomii. Nie chronią przed wirusem, nie przylegają do dłoni. 

Rękawiczki nitrylowe

Rękawice tego typu wykonane są z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego, dzięki czemu są podobne do rękawic lateksowych jeśli mowa o elastyczności. Są one jednak bardziej delikatne i podatne na rozdarcia, ale przy tym lepiej chronią przed środkami chemicznymi. Są też przyjazne alergikom. Rękawiczki ochronne z tego tworzywa są w większym stopniu przyjazne skórze dłoni.

Źródło zdjęcia głównego: Ashkan Forouzani on Unsplash

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

1 kwietnia 2020, 21:59

Nasze propozycje