Poprzedni artykuł: Sprawdź, czy wygrałaś rewelacyjną wyciskarkę do soków z kolekcji Phili... Następny artykuł: Co się dzieje z naszym ciałem, gdy nie śpimy?

Kolorowa tradycja prosto z Gwatemali!

Kobieta,
,
, tagi: podróż
Co kobiety w Gwatemalii najczęściej wybierają - modne, nowoczesne ubrania czy tradycyjne, ręcznie tkane spódnice? Ile kosztuje tradycyjny kobiecy strój w Gwatemali? Sprawdźcie koniecznie!
gwatemala

Uwielbiam kraje, w których strój jest tak ważnym elementem szacunku dla własnej kultury i korzeni, że jest wciąż kultywowany na co dzień, a nie tylko od święta. Szczególnie, że w większości stroje te zachwycają kunsztownością wykonania, intrygują historią i symbolami, a przede wszystkim są ucztą dla oczu i estetyczną podróżą w nieznane :)

Gwatemala, w której wciąż żyją dawne tradycje i dialekty zachwycającej cywilizacji Majów posiada jedne z piękniejszych strojów jakie dotychczas widziałam. Ich historia jest tak bogata, że ciężko wszystko zapamiętać, ale fascynująca jest przede wszystkim różnorodność. 

Tutaj każda wioska czy miasteczko w różnych częściach kraju ma własne wzory, mniej lub bardziej skomplikowane, kolory i interpretacje zależne np. od tego co w danym rejonie się uprawia, co się jada, jakie zwierzęta się hoduje i jaki panuje tam klimat. Różne wzory są też oczywiście zależne od wieku kobiety i jej stanu cywilnego.

gwatemala

Stroje te są bardzo dużym wydatkiem, chyba że kobieta potrafi sama haftować - wtedy staje się pożądaną partią, bo nie będzie wydawała pieniędzy męża na nowe 'ciuszki' tylko sama wytrwale przez 3 miesiące wyplecie i wyhaftuje własną spódnicę. 

Kiedy zapytałam ile kosztuje kompletny strój, po usłyszeniu odpowiedzi oczy miałam jak pięciozłotówki. Bo przecież cena około 1500zł w Gwatemali to fortuna! Trzeba jednak pamiętać że nie mają tych strojów wiele, może najwyżej dwa i jest to zakup na wiele, wiele i jeszcze raz powtórzę - wiele lat. Strój składa się z bluzki, bardzo długiego materiału na spódnicę którym okręcamy się parokrotnie i na koniec obwiązujemy pasem.

Kobiety w małych wioskach wciąż podchodzą do swojego ubrania bardzo konserwatywnie, jednak kobiety w większych miastach są już bardziej otwarte na modowe nowości, np. spodnie ;) Mężczyźni ze względów ekonomicznych kupują spodnie i koszule zagranicznych marek, które są o wiele tańsze niż ręcznie wykonane lokalne ubrania.

gwatemala

Ciekawy jest kontrast: kobieta ubrana bardziej według mody zachodu (spodnie czy krótka sukienka) a kobieta ubrana w tradycyjna bluzkę i długą do kostek spódnicę. Obie są z tego samego miasta, z tego samego kręgu kulturowego, a jednak postrzegamy je inaczej. Ja widzę w tym jeden wyraźny plus - nie musiałabym codziennie się zastanawiać 'w co ja się dzisiaj ubiorę?!' ;)​

Zapraszam na mój blog z relacjami z podróży po Ameryce Łacińskiej oraz na fanpage :)

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 15:49

Zobacz także

Nasze propozycje