Poprzedni artykuł: Kultowe teledyski, od których trudno się oderwać Następny artykuł: 3 negatywne myśli, które powinnaś zamienić na inne!

Wyniki konkursu Femibion® - sprawdź, czy wygrałaś pojemnik lunchowy DUKA!

Kobieta, , tagi: ciąża, suplementy, konkurs, kwas foliowy
Zobacz, jak skutecznie dostarczyć organizmowi folianów - witamin niezbędnych dla przyszłej mamy i jej dziecka. Brałaś udział w konkursie? Sprawdź, czy wygrałaś 1 z 15 pojemników lunchowych DUKA!
ciężarna kobieta

KONKURS

Zgłoś się i wygraj atrakcyjne nagrody!

1. Odpowiedz na pytanie konkursowe: Jakie znaczenie dla przyszłej mamy i jej dziecka ma przyjmowanie folianów i jak wcześnie należy rozpocząć suplementację?

2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

3. Przed udziałem w konkursie zapoznaj się z regulaminem.

NAGRODY

15 x pojemnik lunchowy dwupoziomowy marki DUKA

pojemnik duka

Każda kobieta pragnie, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Dlatego niezwykle ważne jest, aby już w okresie planowania ciąży przyszła mama zwróciła uwagę na sposób odżywiania i wzbogaciła swoją dietę o kwas foliowy – niezwykle istotną witaminę, która zmniejsza ryzyko wystąpienia wady ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy, inaczej także witamina B9, to jeden z tych składników, których nie może zabraknąć w diecie przyszłej mamy. Odpowiada np. za procesy metaboliczne, podziały komórkowe (w układzie krwiotwórczym, nabłonku przewodu pokarmowego, tkankach płodu), bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego i w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek. Suplementacja kwasem foliowym podczas ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej maluszka, co warunkuje prawidłowe działanie układu nerwowego.

W organizmie człowieka kwas foliowy ulega przekształceniu do  aktywnej biologicznie formy i zostaje przeniesiony do tkanek, szczególnie do wątroby, gdzie jest zmagazynowany. Zapasy folianów  w osoczu wystarczają na okres trzech do czterech miesięcy, natomiast w krwinkach aż do 9 miesięcy. Warto więc, aby przyszła mama rozpoczęła przyjmowania kwasu foliowego już w okresie planowania ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca podawanie kwasu foliowego oraz jego formy czynnej (Metafolin®)) w dawce 0,4 mg/dobę w okresie co najmniej 6 tygodni przed zajściem w ciążę.

Świadoma i skuteczna suplementacja

Zgodnie z badaniami, nieprawidłowości związane z przemianą kwasu foliowego nazywane defektem enzymatycznym, występują u co drugiej Polki. U kobiet, u których występuje obniżona aktywność enzymu odpowiedzialnego za prawidłową przemianę kwasu foliowego, kwas foliowy, mimo że przyjęty w zalecanej dawce, może okazać się  niewystarczająco skuteczny w profilaktyce wad u płodu.

Właściwym rozwiązaniem jest suplementacja aktywnymi folianami, czyli metafoliną, która jest aktywną formą kwasu foliowego gotową do bezpośredniego wykorzystania przez organizm kobiety. Badania naukowe potwierdzają występowanie wyższego stężenia folianów w surowicy krwi oraz w erytrocytach po zastosowaniu metafoliny w porównaniu do kwasu foliowego niezależnie od występowania defektu enzymatycznego.

Foliany nie tylko dla przyszłej mamy

Badania dowodzą, że antykoncepcja, zwłaszcza przyjmowana długotrwale, obniża w organizmie kobiety poziom folianów – witamin należących do grupy B, które są tak ważne w okresie ciąży. Biorąc pod uwagę duże znaczenie folianów dla zdrowia, warto rozważyć stosowanie suplementacji podczas stosowania antykoncepcji – dotyczy to również kobiet, które jeszcze nie planują dziecka.

„Suplementacja kwasem foliowym oraz metafoliną, to coś więcej niż dbanie o prawidłowy przebieg ciąży. To najlepsze co kobieta może wybrać w trosce o prawidłowy rozwój swojego dziecka. To także poczucie bezpieczeństwa i spokój przyszłej mamy, która do narodzin maleństwa myśli jedynie o jego zdrowiu. Podwójne źródło folianów – kwasu foliowego i metafoliny  to pewność, że otaczamy je najlepszą opieką” - zachęca do świadomej suplementacji prezenterka i dziennikarka, Dorota Gardias.

Lista laureatów

- Arleta Z., Chełm
- Agnieszka D., Głogów
- Renata O., Głogów Małopolski
- Bernadeta K., Gniezno
- Alicja Ś., Jasienica Rosielna
- Anna B., Kraków
- Karolina D., Nysa
- Monika R., Poznań
- Monika C., Raciąż
- Karina W., Radomsko
- Mariola N., Staszów
- Joanna A., Strzelce Krajeńskie
- Katarzyna N., Tarnobrzeg
- Urszula K., Wąsewo
- Hanna M., Sosnowiec

materiał powstał przy współpracy z marką Femibion

zdjęcia: Fotolia

Nasze propozycje