Poprzedni artykuł: Wracają wesela - jest zgoda Ministerstwa Zdrowia Następny artykuł: Oliwia i Łukasz ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” wezmą rozwód?!

Nowy dodatek i zasiłek dla bezrobotnych - wyższy niż najniższa krajowa

Kobieta,
,
, tagi: koronawirus
Prawdopodobnie już od czerwca wzrośnie kwota zasiłku dla bezrobotnych. Wprowadzony zostanie również dodatek dla osób tracących pracę przez koronawirusa. Kwota świadczenia przerośnie płacę minimalną.

W związku z częściowym zamrożeniem gospodarki, pracę straciło wielu Polaków. Premier zaznacza jednak, że "na razie nie mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem bezrobocia”. Mimo to, do Sejmu wpłynął projekt ustawy o podniesieniu zasiłku i wprowadzeniu dodatku dla osób tracących pracę przez koronawiusa. Okazuje się, że kwota ta przewyższa płacę minimalną. 

Zobacz także:Limit dzieci w przedszkolach będzie zniesiony? Premier odpowiada

Nowy dodatek i zasiłek dla bezrobotnych - wyższy niż najniższa krajowa

Źródło: Mateusz Jagielski/East News

Zasiłek i dodatek dla tracących pracę przez koronawirusa

Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony do poziomu 1200 zł. Dodatkowa osłona solidarnościowa, zasiłek trzymiesięczny w wysokości 1300 zł będzie wypłacany osobom, które teraz tracą pracę - przyznał Mateusz Morawiecki.

Obecnie zasiek dla bezrobotnych wynosi 861 zł przez pierwsze trzy miesiące. Podwyżka jest więc znacząca. Według informacji podanych przez premiera, jest to wynik zapowiedzi i obietnic złożonych przez Andrzeja Dudę. Na piątkowej konferencji premier podał kwoty brutto, które podsumowując dają ok. 2150 zł zarobku "na rękę". Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tylko tym, którzy przepracowali w ciągu ostatnich 18 miesięcy co najmniej rok. To jednak wciąż więcej niż zarabiają osoby otrzymujące pensję minimalną. 

Zasiłek wprowadzony zostanie prawdopodobnie już w czerwcu i nie później niż w lipcu. Według resortu pracy, pod koniec roku w Polsce będzie można mówić o  1,3–1,4 mln bezrobotnych. Według danych ekspertów ING Economics Poland, świadczenie może kosztować Polaków w roku 2020 nawet trzy mld zł.

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

1 czerwca 2020, 00:44

Nasze propozycje