Poprzedni artykuł: Judi Dench zrobiła sobie pierwszy tatuaż w wieku 81 lat! Następny artykuł: Zazdrościcie taty z takim poczuciem humoru, czy nie?

„Obrazki do pokoju Twojego Dziecka” - aukcja charytatywna prac kultowych ilustratorów książek dziecięcych!

Kobieta, , tagi: aukcja charytatywna, Fundacja Przyjaciółka
18 czerwca w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym odbyła się aukcja prac kultowych ilustratorów książek dziecięcych. Dochód z ich sprzedaży zostanie w całości przekazany dla podopiecznych Fundacji Przyjaciółka.

Kto, jak nie oni, kształtowali naszą wyobraźnię?

Wśród licytowanych prac znalazły się dzieła wybitnego, polskiego malarza, rzeźbiarza i twórcy plakatów oraz scenografii teatralnych – Józefa Wilkonia. Pod młotek została wystawiona jego ilustracja do książki Agnieszki Taborskiej „Rybak na dnie morza” z 1992 roku. W katalogu prac aukcyjnych można było znaleźć pracę Janusza Stannego - mistrza polskiej ilustracji i obrazek na okładkę „Świerszczyka” Marcina Bruchnalskiego. Wśród autorów byli również: znany z rysunków satyrycznych Edward Lutczyn, wystawiana na całym świecie Joanna Concejo, wielokrotnie nagradzana Krystyna Lipka-Sztarbałło oraz wielu innych wybitnych artystów. Aukcje poprowadziła Beata Pawlikowska- podróżniczka.

W sumie zostało wystawionych 48 prac. Po aukcji odbyła się wystawa prac w pięknej przestrzeni Wall Architects przy Hożej 1/ 11 w Warszawie nad którą czuwali Piotr Lelek i Julia Rey.

Wszystkie prace zostały oprawione przez krakowskie laboratorium fotograficzne LabLab. W zależności od charakteru pracy, wykorzystano ramy z surowego dębu, aluminium, drewna egzotycznego lakierowanego, ramy szczelinowe bądź skrzynkowe. Dominuje oprawa w passepartout przy użyciu bezkwasowych kartonów passepartout i kartonów muzealnych.

Pieniądze zebranie ze sprzedaży prac zostaną w całości przekazane dla podopiecznych Fundacji Przyjaciółka, która już od ponad 16 lat pomaga dzieciom, które muszą pokonywać w życiu przeszkody, jakie nam dorosłym wydają się często nie do pokonania: kalectwo, samotność, ubóstwo i odrzucenie.   

Tegoroczna edycja „Obrazków do pokoju Twojego Dziecka” dzięki uprzejmości Anny Grunwald i Magdy Wrzesińskiej aukcja odbyła się w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Za scenografię i ekspozycję prac odpowiadali Alicja Grążawska i Wojtek Zbroja z Odniechcenia i Rent Design.

Fot. Andrzej Muliński

Fundacja dziękuję firmie Nestle za udział w aukcji! Zainteresowanych kupnem ilustracji, wystawionych poza aukcją zapraszamy do kontaktu: aukcja@fundacja.przyjaciolka.pl


Zobacz także

Nasze propozycje