Poprzedni artykuł: Edzia z „Królowych życia” pokazała ciążowy brzuszek. Zdradziła też płe... Następny artykuł: Finał 8. edycji „Top Model” za nami! Kto wygrał show TVN?

Masz krostki, zaskórniki, słabe włosy, cellulit... Wszystkiemu winien jest ten jeden nałóg

Nie pomagają kremy, sera, wcierki do włosów, masaże? Wiele urodowych problemów, z którymi borykamy się na co dzień, może mieć źródło w jednym przyzwyczajeniu, z którym już dziś powinnaś rozpocząć walkę.

Chodzi oczywiście o palenie papierosów. Większość z nas zna poważne konsekwencje zdrowotne tego nałogu – przede wszystkim sprzyjanie rozwojowi chorób serca i żył (zawał, udar, miażdżyca) oraz udowodniony wpływ na rozwój nowotworów płuc, jelita grubego itd. Zdajemy sobie też sprawę, że palenie sprzyja przedwczesnemu starzeniu i  powstawaniu zmarszczek.

Niestety, papierosowy nałóg ma znacznie więcej przykrych konsekwencji niż przypuszczałaś... Dowiedz się, jak wpływa na naszą cerę, stan włosów i jędrność ciała.

Papierosy powodują trądzik?

Trądzik dorosłych ma wiele przyczyn – zawirowania hormonalne, specyficzne szczepy bakterii, zbyt wolne złuszczanie się naskórka, źle dobrana pielęgnacja...  Same papierosy nie spowodują wysypu ropnych krost, ale mają wpływ na pogorszenie stanu skóry trądzikowej i znacznie spowalniają gojenie niedoskonałości. Wszystko dlatego, że nikotyna zwęża naczynia krwionośne, zaburzając normalną regenerację komórek.

Udowodniono też ścisły  związek przyczynowo-skutkowy między paleniem a występowaniem tzw. trądziku niezapalnego. Chodzi o rozszerzone pory, zaskórniki i zaskórniki zamknięte, czyli drobne jasne krostki pojawiające się grupkami na policzkach, czole i brodzie. Badania przeprowadzone w rzymskim Instytucie Dermatologii San Gallicano na grupie ponad tysiąca dorosłych kobiet wykazały, że 42% palaczek cierpiało na jakąś formę trądziku, w porównaniu do 10% niepalących. Z kolei spośród kobiet z trądzikiem niezapalnym, aż 76% paliło papierosy.

Trądzik niezapalny

Choć rzymskie badania dotyczyły tylko Włoszek i nie uwzględniły osób, które rzuciły palenie, ich wyniki pokrywają się z ogólną wiedzą medyczną. Wiadomo, że wolne rodniki uwalniane przy paleniu sprzyjają utlenianiu sebum, powodując wysyp ciemnych zaskórników. Zwężone naczynia krwionośne nie nadążają z dostarczaniem witaminy E, naturalnego przeciwutleniacza. Przyspiesza z kolei proces obumierania komórek naskórka, a te budują „czopki” przy ujściach porów.

Dla palaczek mamy więc złe wieści. Stan cery możemy poprawić za pomocą toników i kremów z kwasami oraz substancji przyspieszających regenerację komórkową naskórka (jak retinol czy niacynamid), ale żeby w pełni zaleczyć krostki i zaskórniki musimy się pozbyć papierosa, ich cichego sprzymierzeńca.

Cienkie włosy

Włos jest martwy. Choć kosmetykami możemy zredukować np. jego porowatość, wygląd naszej fryzury zależy przede wszystkim od zdrowia cebulek włosowych. A cebulki palaczy nie mają lekko... Regularnie otrzymują porcję toksyn  - oprócz nikotyny amerykańskie FDA rozróżnia aż 92 szkodliwe substancje uwalniane w trakcie palenia.

Wypadające włosy

W dodatku cebulki włosów palaczy nie otrzymują wystarczającej ilości substancji odżywczych. Wracamy tu do kwestii ukrwienia, wspomnianej przy okazji trądziku. Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, przez co nasze włosy są „niedożywione”, nawet jeśli regularnie łykamy suplementy. Nie wierzysz? Spójrz na opakowanie dowolnej wcierki pielęgnacyjnej – producenci zawsze zalecają łączyć aplikację z energicznym masażem skalpu. Właśnie po to, żeby pobudzić krążenie krwi i uzyskać jak najszybsze efekty kuracji.

Pomarańczowa skórka = nikotynowa skórka

Jedno z haseł „body positive” mówi, że prawie wszystkie kobiety mają cellulit. Prawda, ale częściej mają go palaczki i trudniej im zredukować jego widoczność. Zgadłyście już, co ma kluczowy wpływ na jędrność skóry naszego ciała? Oczywiście krążenie krwi.

Jednym z czynników wpływających na dobre krążenie jest estrogen. Młode dziewczyny produkują dużo tego hormonu, dzięki czemu częściej mogą się cieszyć gładszą skórą na udach i pośladkach. Im jesteśmy starsze, tym niższy poziom estrogenu i więcej problemów z zachowaniem jędrności. Pobudzić krążenie starają się uzyskać producenci kremów na cellulit, umieszczając w składach kosmetyków kofeinę i imbir, podobne działanie mają szczotki do masażu.

Masaż antycellulitowy

Niestety, skuteczność domowych sposobów na cellulit (w tym kremów i balsamów) jest bardzo ograniczona. Zanim wydasz fortunę na specyfiki z drogerii czy apteki, pozbądź się największego nieprzyjaciela zdrowej skóry – papierosa. Rzucając nałóg nie tylko poprawisz swoje krążenie i ogólny stan zdrowia, ale także stan tkanki łącznej. Dlaczego to takie ważne? Nikotyna ogranicza produkcję kolagenu i elastyny, substancji odpowiedzialnych za jak najdłuższe zachowanie młodej i jędrnej skóry. W przypadku ud i pośladków, uszkodzone włókna kolagenowe sprawiają, że tkanki tracą swoiste „rusztowanie”. Dzięki temu nierówne złogi tłuszczyku są znacznie bardziej widoczne!

Jak rzucić palenie?

Nie czekaj na Nowy Rok, ani na Światowy Dzień Rzucania Palenia. Im szybciej pozbędziesz się dymka, tym szybciej zobaczysz poprawę stanu swojej skóry i włosów. Jeśli palisz okazjonalnie, zacznij od analizy swoich zwyczajów. Popalasz na imprezach? Postaraj się ograniczyć alkohol (który sprzyja pragnieniu „dymka”) i więcej czasu spędzać z niepalącymi znajomymi. Potrzebujesz papierosa, gdy łapie cię stres? Znajdź inne ujście dla nerwów. Może to być cokolwiek – od przegryzania zdrowych przekąsek (np. warzyw w słupkach), przez modne rękodzieło czy nawet malowanie wzorków na paznokciach. To może być każda czynność, która zajmuje ręce i pozwala myślom odpłynąć.

Wielu słabiej uzależnionych palaczy rezygnuje z nałogu stopniowo, dzięki kompleksowym zmianom na lepsze. Zaczynają chodzić na siłownię i wkrótce zauważają, że mają ochotę na zdrowsze jedzenie i eliminację z diety obciążających produktów. Nie palą przed treningiem, żeby uniknąć zadyszki, a po ćwiczeniach czują się pełni energii i papieros nawet im nie smakuje. To plan na kilka tygodni czy miesięcy, ale nic tak nie motywuje do zdrowszych nawyków jak regularny sport!

Co mogą zrobić osoby silnie uzależnione, które każdy dzień zaczynają od papierosa? Można tu zaufać tradycyjnej medycynie (chińska akupunktura) albo skorzystać z nowych zdobyczy technologii. Na rynku dostępnych jest kilka produktów, które dzięki technologii podgrzewania tytoniu (zamiast spalania) dostarczają nikotynę. Są nimi np. podgrzewacze tytoniu, takie jak IQOS.

Urządzenia te podgrzewają wkład tytoniowy do temperatury nie wyższej niż 350 stopni (w przeciwieństwie do 800 w tradycyjnych papierosach). Według badań producenta, ale i niezależnych ośrodków badawczych, pozwala to znacznie zredukować ilość przyswajanych szkodliwych substancji, w tym smolistych, w porównaniu z paleniem. Według badań Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, substancje wytwarzane podczas podgrzewania tytoniu mają znacznie mniej destrukcyjny wpływ na komórki niż te powstające podczas palenia papierosów. Na krótką metę pozwala to ograniczyć szkodliwość nałogu, na dłuższą – może być wstępem do ograniczenia, a później całkowitego rzucenia papierosów.

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

27 stycznia 2020, 16:56

Nasze propozycje