Poprzedni artykuł: Infekcja intymna? Tych domowych sposobów unikaj! Następny artykuł: Przygotuj się do lata w 7 krokach

Dlaczego kobiety decydują się na antykoncepcję hormonalną?

Stosujesz tabletki antykoncepcyjne? Zobacz wszystkie powody, dla których kobiety decydują się na doustną antykoncepcję hormonalną i o czym należy pamiętać zażywając tabletki.

Dlaczego stosujemy antykoncepcję?

tabletki antykoncepcyjne

Borykamy się z trądzikiem hormonalnym. A często również z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami i hirsutyzmem (owłosieniem typu męskiego). W wielu przypadkach receptę na tabletki otrzymujemy od ginekologa endokrynologa lub nawet dermatologa. Jeśli trądzik jest zdiagnozowany jako hormonalny – taka diagnoza powinna zostać poprzedzona szeregiem badań – to jest oporny na inne leczenie i wszelkie doustne antybiotyki czy maści będą jedynie leczyć wykwity skórne, ale nie wpłyną na przyczynę problemu. Trądzik androgenny - wynikający z podwyższonej ilości hormonów męskich w organizmie, najczęściej leczony jest tabletkami zawierającymi cyproteron. Niestety są to tabletki starszej generacji – jednak w przypadku braku przeciwwskazań do ich zażywania i częstych kontroli w trakcie leczenia – są w pełni bezpieczne i bardzo skuteczne.

Mamy nieregularne miesiączki. Wielokrotnie do gabinetów ginekologów zgłaszają się pacjentki, które mają nieregularne miesiączki, a co za tym idzie brak owulacji i rozregulowaną gospodarkę hormonalną. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez dłuższy czas wpływa na regularność cyklu, a co za tym idzie, pojawienie się owulacji umożliwiającej zajście w ciążę – gdy pacjentka się na to zdecyduje.

antykoncepcja hormonalna

I wreszcie ostatni powód, wydawałoby się, że najbardziej oczywisty - na razie nie chcemy mieć dzieci. Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej niezawodnych metod zapobiegania ciąży. Stosowana zgodnie z ulotką zapewnia bardzo wysoką ochronę przed niechcianą ciążą. Obecnie mamy dostęp do tabletek najnowszej generacji, które są dużo mniej inwazyjne niż poprzednie – znika więc problem niskiego libido, stanów depresyjnych czy przybierania na wadze.

lactovaginal

Bez względu na powód, dla którego decydujemy się na tabletki antykoncepcyjne, trzeba pamiętać o tym, że antykoncepcja wpływa na zmianę flory bakteryjnej pochwy, stąd często pojawia się większa podatność na infekcje intymne, a u niektórych pacjentek może wystąpić symptom suchości pochwy. Dla jednych i drugich Pań jest jednak skuteczne rozwiązanie. Mikroflorę pochwy odbuduje i będzie regulować systematyczne stosowanie probiotyku dopochwowego np. Lactovaginal. Do nawilżania świetnie nadają się produkty zawierające w składzie kwas hialuronowy. Przy wyborze produktu do nawilżania warto szukać takiego, który dodatkowo dba o prawidłową florę bakteryjną pochwy np. HydroVag.

materiał sponsorowany

zdjęcia: 123rf, materiały PR

Nasze propozycje