Poprzedni artykuł: Meghan i Harry mają problemy z sąsiadami. Nikt w okolicy ich nie lubi.... Następny artykuł: Dagmara Kaźmierska z „Królowych życia” przyznała się do złych nawyków

Branża IT nie tylko dla mężczyzn. Naucz się programowania i pracuj w internecie

Kobieta, , tagi: praca, technologia, TEB Edukacja
Myślałaś, by zawodowo związać się z branżą IT, ale hamowało cię poczucie, że to męska profesja? Czas obalić ten stereotyp!

Świat się zmienia – widać to na każdym kroku. Coraz więcej zawodów możemy wykonywać zdalnie, mając dobry sprzęt i szybki internet. Firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kogo nie ma w internecie, ten nie istnieje. To w sieci szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, robimy zakupy i poznajmy nowych ludzi. Branża IT niewątpliwie jeszcze wielokrotnie nas zaskoczy, dlatego jeśli myślisz poważnie o pracy programisty czy specjalisty od e-commerce, to najlepszy moment na podjęcie decyzji i zmianę swojego życia.

Pierwszym programistą była… kobieta!

Zaskoczona? Ady Lovelace żyła w Wielkiej Brytanii w latach 1815-1852. Była poetką (jak jej ojciec) i wybitną matematyczką. Świat usłyszał o niej dzięki publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Praca zawiera notatki, wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie. Choć wynalazku nie udało się ukończyć, notatki i algorytmy opracowane przed Ady Lovelace pozwoliły jej zapisać się na kartach historii jako pionierka informatyki.

Skoro Ady udało się osiągnąć taki sukces w XIX w., gdy prym wiedli mężczyźni, a kobietom nie wypadało nawet myśleć o rozwijaniu pasji do nauk ścisłych, co stoi na przeszkodzie, by w dzisiejszych czasach sięgnąć po marzenia i zrobić karierę w branży IT? Szacuje się, że w Polsce kobiety stanowią ok. 30% wśród specjalistów w IT. Według najnowszego raportu No Fluff Jobs, ponad 40% z nich przebranżowiło się, aby znaleźć zatrudnienie w nowych technologiach. Spośród ankietowanych, które zadeklarowały, że wiedzą czym zajmuje się branża, prawie 60% odpowiedziało, że myślało o pracy w IT oraz przebranżowieniu się. Nie zdecydowały się, bo nie wiedziały, od czego zacząć, a to prostsze niż się wydaje.

Sukces na szpilkach

Coraz więcej kobiet decyduje się pracować w branży IT, a niektóre udowadniają, że płeć piękna może w niej odnieść spory sukces. Marissa Mayer w Google została zatrudniona w 1999 roku, jako jeden z pierwszych 20 pracowników i jako pierwsza kobieta-inżynier. Dziś ma zaledwie 44 lata i jest dyrektorem generalnym Yahoo. Sheryl Sandberg dziś jest szefem operacyjnym Facebooka, ale na swoim koncie ma także wybitne osiągnięcia w Google. 50-latka jest jedną z najbardziej wpływowych, amerykańskich bizneswoman. O tobie też może usłyszeć świat.

Pomyśl o przebranżowieniu się, jeśli:

- branża IT od zawsze cię interesowała,

- dobrze czujesz się w męskim świecie i chcesz przecierać szlaki,

- masz analityczny umysł,

- nie boisz się nowych wyzwań,

- chcesz się nieustannie rozwijać zawodowo,

- marzysz o wysokich zarobkach.

Od czego zacząć pracę w branży IT? 

Jeśli powyższy opis charakteryzuje ciebie, powinnaś jak najszybciej zrobić pierwszy krok – wejdź na stronę szkoły policealnej TEB Edukacja i znajdź kierunek, który najbardziej cię kręci. My znalazłyśmy dla ciebie trzy propozycje:

Programowanie Python z Cisco Networking Academy

Na tym kierunku poznasz narzędzia i środowiska programowania Python. Nauczysz się wykonywania działań z wykorzystaniem konstrukcji warunkowych oraz pętli. Dowiesz się jak tworzyć obiekty i klasy w kodzie programu oraz poznasz zagadnienia związane z funkcjami i listami.

Programowanie JAVA

Na tym kierunku poznasz narzędzia i technologie programowania w języku JAVA (jednym z najpopularniejszych języków programowania). Nauczysz się tworzenia aplikacji webowej (np. ranking filmów, czat, system rezerwacji pokoju hotelowego) oraz dowiesz się jak w praktyce wykorzystać kontener webowy Apache Tomcat.

Specjalista ds. e-commerce - patronat SALESmanago

Specjalista ds. sprzedaży internetowej - e-commerce to osoba zajmująca się e-handlem produktów i usług za pomocą elektronicznych kanałów sprzedaży. Są nimi między innymi sklepy internetowe, aplikacje oraz social media.

Praca w IT ma bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest możliwość pracy zdalnej, którą daje nam kierunek programista czy też grafik komputerowy. Można dzięki temu pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dzieci, co dla kobiet jest bardzo istotnym elementem życia. Zarobki w tej gałęzi branży są również wyższe niż przeciętne wynagrodzenia, co również wpływa na atrakcyjność tych zawodów. Obrazując początkująca programistka zarabia średnio około 4000 zł netto, natomiast posiadając wieloletnie doświadczenie można zarobić nawet około 10 000 zł netto. Dlatego też programista jest kierunkiem wartym rozważenia przy wyborze ścieżki zawodowej - mówi Katarzyna Nadrowska - informatyczka, ekspertka i nauczycielka TEB Edukacja.

Każdy z trzech kursów trwa zaledwie 2 semestry. Najlepsi, oprócz dokumentów poświadczających odbycie kursu, otrzymują także referencje zawodowe, które już na starcie otwierają wiele drzwi. 

Artykuł powstał we współpracy z TEB Edukacja

zdjęcia: mat.prasowe


Nasze propozycje