Poprzedni artykuł: Na Wizaz.pl poznałam mężą - przeczytaj ciekawe historie Wizażanek Następny artykuł: Poznaj wyniki testu golarki Braun Series 7 z trybem turbo!

Proste ćwiczenia, dzięki którym rozwiniesz empatię wobec siebie!

Kobieta, , tagi: psychologia, empatia
Czy wiesz czym jest empatia wobec siebie? To dosyć nowe pojęcie, które oznacza stan umysłu, w którym jesteśmy świadomi wszystkiego, czego doświadczamy, ale nie oceniamy tego, co widzimy, co słyszymy, co czujemy i co myślimy. Traktujemy to ze zrozumieniem i współczuciem. Oto proste ćwiczenia, które pomogą rozwinąć empatię wobec siebie! Sprawdź jak to zrobić!

empatia wobec siebie

Czym jest empatia wobec siebie?

Nasz mózg cały czas pracuje. Trudno jest mu się zatrzymać. Jeśli nie jest wyćwiczony, aby robić przerwy w myśleniu i się relaksować (jak np. w czasie niektórych medytacji czy praktyk uważności), wówczas jesteśmy podatni na zalew automatycznymi myślami i emocjami, które nie pochodzą z tu i teraz. Te automatyczne myśli i emocje zwykle budzą dyskomfort, a my – żeby tego uniknąć – szukamy bodźców i stale stymulujemy się nowymi informacjami (media dostarczają nam ich natychmiast).

Empatia wobec siebie to uważny i świadomy stan umysłu, a jednocześnie umiejętność wchodzenia w ten stan, kiedy chcemy. To stan umysłu, który nie ocenia, ale jest świadomy tego, czego doświadczamy. Każda myśl, każda emocja, każde wydarzenie, którego jesteśmy świadkami – to są informacje. Jeśli ich nie oceniamy, tylko im się przyglądamy czy wsłuchujemy się w ich sens, możemy głębiej zrozumieć, bardziej poczuć, co jest najważniejsze w danej sytuacji. Jaki jest przekaz tej myśli, emocji czy tego zdarzenia.

Jak rozwinąć empatię wobec siebie?

W czasie empatycznych szkoleń wykonujemy, bardzo dla mnie pomocne w chwilach silnych emocji, ćwiczenia klaryfikujące (czyli uściślające, wyjaśniające) wewnętrzny stan. Polegają one na tym, aby zanim zareagujemy na jakieś wydarzenie, zadać sobie pytania:

  • Co myślę na ten temat?
  • Co czuję w związku z tym co się wydarzyło?
  • Co teraz jest dla mnie najważniejsze? Na czym w tej sytuacji mi najbardziej zależy?

Podsumowując, jeśli chcesz rozwijać empatię wobec siebie, zadbaj o 3 sprawy:

  • 5 minut dziennie dla siebie.
  • Świadome oddychanie z pytaniem: czym jest empatia wobec siebie? Posłuchaj odpowiedzi z twojego organizmu. Kiedy wybrzmi, zadaj sobie to pytanie jeszcze raz i jeszcze raz wsłuchaj się w odpowiedź. Za każdym razem pozwól, aby odpowiedź przyszła z tu i teraz.
  • Nim zareagujesz na trudną sytuację, znajdź 2 minuty na zadanie sobie pytania: co czuję w związku z tą sytuacją oraz co jest dla mnie w tej sytuacji najważniejsze? Pochodną tych pytań jest pytanie: jakie działanie pomoże mi zatroszczyć się o to, na czym mi najbardziej zależy?

Autorką tekstu jest Lucyna Wieczorek, trenerka umiejętności interpersonalnych, założycielka Dojrzewalni Róż. Cały tekst przeczytasz w magazynie Uroda Życia.

Sprawdź także 5 rzeczy, które powinnaś robić częściej, 4 proste sposoby jak przestać narzekać i jak być dobrym słuchaczem

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 marca 2019, 11:16

Zobacz także

Nasze propozycje