Poprzedni artykuł: Na tę chorobę cierpią miliony kobiet... Ta 27-latka przez nią przechod... Następny artykuł: Wydaje Ci się, że o okresie wiesz wszystko? Przekonaj się czy na pewno...

Bolesne miesiączki? Sprawdź, co może być tego przyczyną i pozbądź się bólu

Kobieta, , tagi: menstruacja, miesiączka
Wiele z nas co miesiąc przeżywa horror bolesnych miesiączek. Termofor z gorącą wodą, tabletki przeciwbólowe i łóżko – to sprawdzony scenariusz. Może być jednak inaczej. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny Twoich bolesnych okresów i pokonaj ból.

Pomimo że wielu osobom wydaje się, że bóle miesiączkowe nie są wystarczającym powodem do opuszczenia dnia w szkole czy pracy, lekarze uznają je za chorobę. Ból, który podczas okresu nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, fachowo nazywany jest dysmenorrheą.

Przyczyny bolesnych miesiączek

Specjaliści dzielą przyczyny na dwa rodzaje: bóle pierwotne i wtórne.

Bóle pierwotne związane są ze zmianami hormonalnymi w naszych organizmach. Spowodowane są zwiększoną produkcją prostaglandynu - hormonu, wydzielanego w obrębie mięśni macicy podczas owulacyjnych cykli miesiączkowych. Hormon ten odpowiedzialny jest za stan zapalny w tym obszarze i w rezultacie ból miesiączkowy.

Dolegliwość ta dotyczy zazwyczaj młodych kobiet w wieku 23-27 lat, z badań przeprowadzonych przez Instytut SMG/KRC wynika, że dotyczy on aż 75 proc. z nich.

Drugą przyczyną są bóle wtórne, które związane są ze stanami chorobowymi. Najbardziej powszechne są przewlekłe stany zapalne. Wśród chorób, które mogą powodować uciążliwy ból, lekarze wymieniają także endometriozę, mięśniaki, torbiele oraz wady i deformacje macicy.

Rozpoznanie przyczyny jest możliwe tylko przy pomocy specjalisty i USG, więc jeśli odczuwasz bardzo silny ból, koniecznie udaj się do ginekologa.

Tampony, lenistwo i stres

Schorzenia i hormony to jednak nie jedyne czynniki, które mogą zaostrzać ból podczas okresu. Są także przyczyny, na które nigdy nie zwróciłabyś uwagi.

Jedną z nich są np. źle dobrane tampony. Zazwyczaj ból odczuwają panie, które używają zbyt dużych produktów.

Lekarze zauważyli także, że bóle menstruacyjne są silniejsze u kobiet, które mają mało ruchu lub są bardzo zestresowane. Stres powoduje napięcie mięśni pleców i miednicy, które później skutkują silnym bólem podczas okresu.

Silny ból menstruacyjny może być spowodowany także stosowaniem wkładek domacicznych lub infekcjami, np. infekcją dróg moczowych.

Dieta podczas okresu

Na to jak będziesz przechodzić okres ma wpływ także Twoja dieta. Bóle mogą zelżeć, jeśli Twoje posiłki będą bogate w witaminę B6, która pomaga wyregulować gospodarkę hormonalną. Najwięcej znajdziesz jej w kaszy gryczanej, ale warto jeść także kurczaka, czerwoną paprykę czy zielone warzywa liściaste.

Aby ból był mniejszy, zamień mięso na ryby. Kwas omega-3 zawarty w mięsie ryb pomaga zredukować bóle menstruacyjne. Omega-3 to jednak nie tylko ryby, jedz także orzechy i nasiona oraz dodawaj do potraw oleju rzepakowego lub sojowy.

Jeśli ciężko przechodzisz okres, ogranicz także słodycze i tłuste potrawy. Warto także w połowie cyklu odstawić sól oraz kofeinę, ponieważ zatrzymują one w organizmie wodę i skutkują dolegliwymi bólami podczas okresu.  

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę akcji Silna Słaba Płeć i dowiedz się, jak możesz walczyć z kobiecym bólem!

materiał sponsorowany

zdjęcia: Fotolia

Zobacz także

Nasze propozycje