Poprzedni artykuł: Dakota Johnson ma nowy tatuaż. Takiego wzoru nikt się nie spodziewał Następny artykuł: Klan Kardashian- Jenner znowu się powiększy! Najmłodsza z sióstr jest...

Kochasz szpilki i wszyscy mówią, że to przez nie bolą Cię kolana? Poznaj prawdę!

Kobieta, , tagi: ból kolana
Co rano zastanawiasz się, czy nie zakończysz dnia z mocnym bólem kolan? Mamy dla Ciebie wypowiedź specjalisty. Sprawdź, czy przypadkiem sama sobie nie jesteś winna.

Ktoś, kogo nigdy nie bolały kolana, chyba nigdy nie będzie w stanie wyobrazić sobie, jak nieprzyjemne to uczucie. Całe życie cieszyłam się zdrowymi kolanami, aż do tegorocznych wakacji. Ból kolana "wziął" mnie z zaskoczenia po wysiłku fizycznym. Mając w głowie doświadczenia znajomych, zaczęłam zgłębiać ten temat. Na szczęście usłyszałam, że w moim przypadku to jedynie nadwyrężenie i wkrótce ból ustąpił, ale zdaję sobie sprawę z tego, że często jest to problem nawet spędzający sen z powiek. Jakie mogą być jego przyczyny? Czy powinnaś od razu zrezygnować z noszenia szpilek? Jak ćwiczyć, aby zapobiegać powstawaniu bólu? Na te pytania odpowiedział fizjoterapeuta Krzysztof Żaba, prowadzący gabinet w Krakowie, w Nowej Hucie.

Co jest najczęstszą przyczyną bólu kolan?

Według mnie, najczęstszą przyczyną bólu kolan jest brak równowagi między poszczególnymi grupami mięśni wpływającymi na staw kolanowy. Najlepszym przykładem jest zespół kolana biegacza dobrze znany niektórym fanom tego sportu, i nie tylko. Powstaje on na skutek np. dysbalansu mięśni miednicy, co wpływa na niepoprawną pracę kolana. Może też być to problemem ze stopą na skutek np. płaskostopi, co zaburza poprawną pracę stawów kolanowych i również doprowadza do przeciążenia. Te przykłady są najczęstszymi, nieurazowymi problemami kolan. Dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia technika wykonywanych ćwiczeń.

Czy słysząc podczas zgnania stawów dość wyraźny chrzęst, powinniśmy się tym zaniepokoić?

Często występujące dźwięki niepołączone z bólem, jak np. dźwięk słyszany w kolanie podczas pełnego przysiadu świadczą przeważnie o zbyt dużym napięciu aparatu mięśniowo-więzadłowego naszego narządu ruchu. Oczywiście nieleczony i niezdiagnozowany problem może rozwinąć się w coś poważniejszego, więc zawsze warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem. 

Czy nieprawidłowa masa ciała wpływa na ból kolan? Czy w przypadku takich dolegliwości powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej diecie?

Nieprawidłowa masa zdecydowanie źle wpływa na stawy kolanowe. Pomijając kwestie oczywiste jak to, że im więcej niepotrzebnych kilogramów układ ruchu musi przenosić, tym w większym stopniu się przeciąża i może doprowadzać do różnych deformacji w obrębie stóp, kolan czy bioder.

Czy szpilki – tak bardzo umiłowane przez kobiety – mają zgubny wpływ na układ ruchu?

Myślę, że nagminne chodzenie w butach na obcasie źle wpływa na układ ruchu, a zwłaszcza na kręgosłup, miednicę, stopy, a także i kolana. Im wyższy obcas, tym większa zmiana w chodzie, do której organizm musi się w jakiś sposób przystosować. 

Jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać, by wzmocnić kolana?

Słowo wzmocnić kojarzy się z treningiem siłowym, a niekoniecznie trzeba ćwiczyć na siłowni, aby mieć zdrowe kolana. Dla ich dobrego stanu najważniejsza jest równowaga mięśniowa. Bardzo ważna dla kolan jest symetryczność ich pracy. Najlepszymi ćwiczeniami są te równoważne na beretach sensomotorycznych, bosu, czy innych przyrządach, które zmuszają staw kolanowy do naprzemiennej pracy mięśniowej.

Beret sensoryczny

Foto: afiti.pl, cena: ok. 36 zł 

Bosu

Foto: fitness.shop.pl, cena: ok. 489 zł

Pamiętajcie jednak, że jak w przypadku innych bólów, tak i z kolanami nie ma żartów. Kiedy ból nie ustępuje, albo kiedy pojawia się opuchlizna, zgłoście się do lekarza. 

Jak Wy sobie radzicie z bólem kolan? 

Zobaczcie także:  Skuteczny trening na płaski brzuch. Wystarczy 10 minut dziennie

 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Not found

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 lutego 2019, 03:55

Zobacz także

Nasze propozycje