Poprzedni artykuł: Michael Jackson jak żywy! Jego sobowtór robi furorę w internecie Następny artykuł: Z powodu tego kompleksu nękano ją w szkole - co ukrywała pod grzywką?

Czym jest situationship i czy warto zdecydować się na taki seks?

Kobieta, , tagi: seks, związek
Coraz więcej mężczyzn proponuje tego typu bliskość. Sprawdź czym jest „situationship” i czy warto się na nią zdecydować.

Czysta przyjemność i brak zobowiązań, to idealny przepis na relację nazywaną „situationship”. I choć nie zakłada ona jedynieprzelotnych znajomości na jedną noc, to znacznie różni się również od coraz popularniejszegofriends with benefits.

Situationship: na czym polega taka relacja?

Choć friends with benefits” określany jest jako okazjonalny, niezobowiązujący seks z przyjacielem, który nie przewiduje charakterystycznych dla związku zachowań, takich jak przywiązanie, wierność, czy wspólne planowanie przyszłości, to samo „situationship”, choć do niego podobne, zdaje się być dużo bardziej skomplikowanym zjawiskiem.

„Situationship” w przeciwieństwie do „friends with benefits” jest w dużej mierze oparte na wygodzie i sympatii, wspólnym spędzaniu czasu i często stanowi kolejny etap „friends with benefits” oraz może być wstępem do prawdziwego związku. Według mgr Marii Stefańskiej, edukatora seksualnego i psychologa, w odróżnieniu od tego pierwszego, osoby pozostające w „situationships” bazują na niedopowiedzeniach, a tematami tabu są dla nich przede wszystkim rozmowy o wspólnym planowaniu przyszłości, czy o uczuciach, jakimi siebie darzą. Dlaczego tak się dzieje? 

Jest to konsekwencja szybkiego życia i braku wolnego czasu młodych ludzi. Z jednej strony chcemy związku idealnego, ale nie mamy czasu w taki inwestować, z drugiej czujemy się samotni. „Situationship” to furtka pozwalająca ograniczyć koszta emocjonalne, jednocześnie zwiększając korzyści, jakimi jest zagłuszanie poczucia osamotnienia. Niestety metodę tę porównać można do założenia bandaża na złamanie - pomoże, ale tylko doraźnie - mówi Stefańska.

Przeczytaj także: 6 fantazji seksualnych, o których najczęściej marzymy

Zalety situationship

„Situationship” łączy w sobie najlepsze cechy związku romantycznego, jak bliskość, wspólne spędzanie czasu, z najlepszymi cechami przygodnego seksu, jak brak deklaracji, swoboda i beztroska. Dodatkowo taka relacja pomija takie aspekty jak zazdrość, zobowiązania, czy martwienie się o partnera. Tu nie interesuje nas czy partner ma problemy ze zdrowiem, alkoholem, lub  jest patologicznym kłamcą, lecz, czy może nam zaoferować to, czego w danym momencie potrzebujemy… i wcale nie musi chodzić o dobra materialne, a nawet seks.  „Situationships” to idealni partnerzy na firmowe, lub rodzinne imprezy, wyjście do kina, na koncert, wyjazd na wspólne  wakacje, lecz przede wszystkim kochankowie… oczywiście do momentu,  gdy w polu widzenia nie pojawia się inna, „lepsza opcja”.

Przeczytaj także: W jakim wieku seks przynosi najwięcej przyjemności?

Wady situationship

Taka relacja to nic innego, jak fastfoodowe podejściem do miłości, czy  związek tymczasowy, w którym każdy z partnerów bierze to, na co ma ochotę nie zważając na potrzeby drugiej strony. I wszystko jest w porządku, gdy obie strony akceptują taki stan rzeczy. Problem pojawia się wtedy, gdy jeden z partnerów ma nadzieję, że taka relacja wyewoluuje w prawdziwy związek, podczas gdy druga strona nie ma zamiaru się angażować. To prowadzi do frustracji, co może skutkować zakończeniem relacji.

W naszej galerii znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci się zorientować, czy tkwisz w „situationship”.

Zdjęcia: iStock

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 lutego 2019, 19:01

Zobacz także

Nasze propozycje