Poprzedni artykuł: Wyniki konkursu z Multikinem: sprawdź, czy wygrałaś bilety do kina! Następny artykuł: HOT: subtelne, małe tatuaże z Instagrama

Soczewki powiększające oczy – wszystko, co powinnaś wiedzieć o circle lenses!

Do niedawna nosiły je głównie gwiazdy w rodzaju Lady Gagi i Katy Perry – teraz coraz częściej sięgają po nie „zwykłe” kobiety. Circle lenses są coraz popularniejsze w Polsce i nic dziwnego - pozwalają uzyskać naprawdę ciekawy efekt! Zobacz, co warto wiedzieć na temat soczewek powiększających oczy!
circle lenses
źródło fotografii: Instagram

Circle lenses, czyli soczewki kontaktowe pozwalające uzyskać efekt „sarnich” oczu systematycznie podbijają serca kobiet (a także niektórych mężczyzn) na całym świecie. Moda na soczewki powiększające oczy przywędrowała z Dalekiego Wschodu – dla mieszkańców takich krajów, jak Japonia i Korea Południowa ten trend nie jest niczym nowym ani zaskakującym. Jako pierwsi zaczęli je nosić celebryci (tzw. „idole”). Zachwycone wielkookimi gwiazdami fanki, szybko zapragnęły je naśladować. Nic dziwnego - dobrze dobrane circle lenses w połączeniu z odpowiednim makijażem powiększającym oczy pozwalają uzyskać bardzo ciekawy rezultat!

Czym różnią się circle lenses od kolorowych soczewek kontaktowych?

Soczewki koloryzujące są – jak sama nazwa wskazuje – nastawione na zmianę barwy oczu. Przeważnie są dostępne w dość ograniczonej gamie kolorystycznej (chociaż należy przyznać, że wiele marek stara się sukcesywnie wzbogacać ofertę). Mają standardowe parametry, można je kupić stacjonarnie w wielu sklepach optycznych, a także bez problemu zamówić przez internet.

Istota circle lenses zasadza się na wizualnym powiększeniu oka, co w praktyce najczęściej sprowadza się do zwiększenia obszaru tęczówki. Circle lenses przeważnie mają większą niż przeciętnie średnicę. Dla zobrazowania, w standardowych korekcyjnych (także kolorowych) soczewkach wynosi ona przeważnie 14-14.2 mm, natomiast w przypadku circle lenses może mieć nawet do 15 mm.

Znakiem rozpoznawczym większości modeli circle lenses jest gruba, czarna obwódka wokół soczewki. Taki zabieg stwarza wrażenie, że tęczówka jest większa niż normalnie oraz podkreśla intensywność spojrzenia.  Dodatkowo, tego typu soczewki – w przeciwieństwie do wielu zwykłych szkieł koloryzujących - rzadko mają jednolity kolor. Dużo modeli wykorzystuje efekt gradientu, występujący w wielu odcieniach i kombinacjach.

geo circle lenses
źródło fotografii: http://www.geo21eye.com

Dla każdego coś miłego, czyli różne rodzaje circle lenses

Firmy specjalizujące się w produkcji circle lenses oferują różne rodzaje soczewek dopasowane do różnych oczekiwań. Wybór jest naprawdę imponujący, a klasyfikacje poszczególnych modeli różnią się w zależności od producenta. Na podstawie obserwacji oferty sklepów internetowych z soczewkami, można wskazać kilka najpopularniejszych typów:

Soczewki z prześwitującym, delikatnym nadrukiem

Oprócz standardowego powiększenia, ich zadaniem jest podkreślenie naturalnego koloru oka i nadanie mu blasku.

Soczewki z gęstym, kryjącym nadrukiem

Ewidentnie dedykowane osobom, które mają ochotę na radykalną zmianę koloru oczu, a niekoniecznie zależy im na naturalnym efekcie. Wśród nich znajdują się też modele ze wzorkami, np. w serduszka.

Soczewki z gradientem

Bardzo efektowny wariant, który pozwala na zmianę/podkreślenie koloru przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego efektu – nadruk jest najbardziej intensywny na brzegach soczewki.

Powyższy podział jest bardzo umowny, a cechy przypisane powyższym typom mogą się mieszać - np. soczewki z subtelnym nadrukiem mogą wykorzystywać efekt gradientu itd. Warto też dodać, że - niezależnie od rodzaju - w większości circle lenses występuje wspomniana wcześniej czarna obwódka wokół brzegów soczewki.

circle lenses
źródło fotografii: Instagram

Kto może nosić circle lenses i czy takie soczewki są bezpieczne dla zdrowia?

Istnieje parę mitów dotyczących noszenia soczewek powiększających oczy – w sieci można spotkać się z opiniami, że są niebezpieczne dla zdrowia. Jednak zdaniem większości okulistów, przy prawidłowym użytkowaniu circle lenses nie są bardziej szkodliwe niż zwykłe soczewki. Podobnie, jak w przypadku użytkowania szkieł korekcyjnych, kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny i – obowiązkowo – zasięgnięcie przed zakupem porady lekarza okulisty.

Circle lenses są dostępne nie tylko w opcji "0" (bez dioptrii), ale także w wariantach dla krótkowidzów (nawet do -10 D) oraz osób ze zdiagnozowanym astygmatyzmem (soczewki toryczne). Firmy oferują swoim klientom wiele modeli o zróżnicowanych parametrach: uwodnieniu i przepuszczalności tlenu, krzywiźnie i średnicy. Różne są też tryby noszenia circle lenses - od soczewek dwutygodniowych do rocznych. Pomijając wzór i kolor soczewki, to właśnie na te, czysto techniczne informacje należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie.

Warto zdać sobie sprawę, że - podobnie jak w przypadku soczewek korekcyjnych - im dłuższa możliwość noszenia, tym grubsza będzie soczewka. To zaś dla niektórych osób może oznaczać niższy komfort użytkowania. Nie mniej istotne są też przepuszczalność tlenu i uwodnienie soczewki, których wysokość może mieć kluczowe znaczenie dla osób mających skłonności do tzw. "suchego oka". Z kolei od krzywizny zależy stopień przylegania soczewki - zły dobór może skutkować się jej obsuwaniem. Można się w tym wszystkim zagubić, dlatego naprawdę warto poradzić się specjalisty :)

Zamykając temat potencjalnej szkodliwości circle lenses, chciałabym podzielić się informacjami, jakie uzyskałam bezpośrednio od mojego okulisty. Zapytany o soczewki powiększające oczy, mój lekarz zapewnił mnie, że jedynym problemem z tego typu produktami może być komfort noszenia - dla niektórych osób odczuwalnie niższy, niż w przypadku zwykłych soczewek (ze względu na grubszy materiał oraz średnicę, która zakrywa większy obszar oka). Dopóki wzór na soczewce nie nachodzi na źrenicę, a same circle lesnes nosimy z umiarem i dbałością o higienę, wszystko powinno być w porządku.

circle lenses
źródło fotografii: Instagram

Gdzie można kupić circle lenses i ile kosztują?

Większość firm produkujących soczewki powiększające oczy umiejscowiona jest w Korei Południowej, jednak ich wyroby są dostępne w licznych sklepach internetowych wysyłających produkty do większości krajów świata - w tym także do Polski. Jednym z najpopularniejszych wśród internautek sklepów specjalizujących się w sprzedaży circle lenses jest Pinky Paradise, który ma w swojej ofercie soczewki wielu znanych producentów, takich jak Geo Medical, G&G czy Venus Eye. Zakup tego typu soczewek to wydatek rzędu 20-25$. Sama miałam okazję zamawiać soczewki w Pinky Paradise i byłam bardzo zadowolona - dotarły do mnie w ekspresowym tempie, starannie zapakowane.

Zagraniczne sklepy internetowe nie są jedynym źródłem circle lenses – od pewnego czasu można je zamówić także w niektórych polskich sklepach z soczewkami. W ofercie dostępne są m.in. soczewki MAXVUE Vision Big Eye, dostępne w wariantach ze średnicami 14 lub 15 mm. Według internetowych porównywarek cenowych można je nabyć już za kwotę ok. 45 zł.

Miałyście okazję nosić tego typu soczewki? Co sądzicie na ten temat?

Polecany film

Not found

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 lipca 2019, 20:31

Nasze propozycje