Poprzedni artykuł: Nietrzymanie moczu. Obalamy mity, przedstawiamy fakty Następny artykuł: Wiemy, jakie imię Basia Kurdej-Szatan wybrała dla swojego dziecka

Niekontrolowane reakcje organizmu podczas śmiechu czy kichnięcia – jak sobie pomóc?

Kobieta, , tagi: nietrzymanie moczu, Always, wkładki higieniczne, Always Discreet
Kiedy zdarzy się po raz pierwszy, jesteś lekko zaskoczona i zawstydzona. Biegniesz do toalety, żeby ocenić stan bielizny, ale jeszcze nie robisz z tego tragedii. Gorzej, gdy sytuacja powtórzy się drugi, trzeci, szósty i piętnasty raz. Jak walczyć z nietrzymaniem moczu?

Na początek ustalmy fakty – nietrzymanie moczu jest częstą, kobiecą dolegliwością. Jeśli aktualnie jesteś w ciąży, rodziłaś lub właśnie znajdujesz się w okresie okołomenopauzalnym, prawdopodobieństwo mimowolnego oddania moczu jest wysokie. W czasie ciąży dlatego, że płód naciska na pęcherz, po porodzie na ogół przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, a po menopauzie spadek estrogenu. Dlatego też czas obalić podstawowy mit – nietrzymanie moczu nie dotyczy wyłącznie osób starszych. Uwierz, nie jesteś jedyna. Pytanie brzmi, co możesz z tym zrobić?

Po pierwsze: Przełam tabu

Cóż, czas powiedzieć to głośno – masz problem z nietrzymaniem moczu. Czy jest w twoim otoczeniu inna, bliska kobieta, z którą mogłabyś o tym porozmawiać? Może się okazać, że szczera rozmowa pomoże przełamać wstyd i podejść do problemu, jak do każdej innej dolegliwości zdrowotnej. Może twoja znajoma ma dla ciebie jakieś wskazówki? Może ma zaufanego lekarza lub fizjoterapeutę, który udzielił jej rad? Jeśli na taką rozmowę jest dla ciebie za wcześnie, przejdź do kolejnego punktu.

Po drugie: Zadbaj o swój komfort

Warto postawić na dobrej jakości wkładki higieniczne. Wkładki Always Discreet* zostały stworzone z myślą o skutecznej ochronie, tak abyś mogła w pełni cieszyć się życiem. Technologia wchłaniania marki Always, której ufasz, została teraz odpowiednio dopasowana, aby pomóc zapewnić Ci uczucie świeżości przez cały dzień oraz ochronę w przypadku nietrzymania moczu jakiej oczekujesz. Ich powłoczka 2 w 1 pomaga zatrzymać płyn z dala od ciała i neutralizować przykre zapachy przez wiele godzin. Wkładki Always Discreet* zostały zatwierdzone przez dermatologów pod kątem delikatności dla skóry, dzięki czemu możesz stosować je codziennie. Z nimi poczujesz się świeżo i komfortowo w każdej sytuacji!

Po trzecie: Ćwicz mięśnie

Możesz trenować mięśnie Kegla np. stosując specjalne kulki, które wkłada się do pochwy. Dobrym pomysłem jest także wykonywanie prostego ćwiczenia w czasie czytania albo oglądania serialu. Chodzi o to, aby co jakiś czas, na kilka sekund, ściskać mięśnie dna miednicy. Fizjoterapeuta również mógłby pokazać ci kilka ćwiczeń, które pomagają przy nietrzymaniu moczu. Może warto się jednak zdecydować?

Po czwarte: Nie daj się!

Absolutnie nie pozwól, by nietrzymanie moczu zawładnęło twoim życiem. Jeśli tylko zauważysz, że z powodu swojej dolegliwości musisz z czegoś zrezygnować, nie wahaj się pójść po pomoc! Sygnały, które powinny być znakiem ostrzegawczym to: unikanie seksu z powodu strachu przed popuszczeniem moczu, rezygnacja ze spotkań rodzinnych, towarzyskich czy biznesowych, strach przed… zaśmianiem się. Niestety – śmiech także powoduje ten nieszczęsny skurcz mięśni. Ale chyba nie chcesz, by twoje życie było pozbawione radości?

I na koniec: Szukaj rozwiązań

Jeśli przełamiesz wstyd i pójdziesz do lekarza, dowiesz się, że istnieje mnóstwo sposobów walki z nietrzymaniem moczu. Jednak kluczowe jest znalezienie przyczyny. Bywa, że nią problem zdrowotny, nadwaga, zaburzenia hormonalne, przebyte operacje ginekologiczne i wiele innych.

Materiał powstał z udziałem marki Always

zdjęcia: mat. prasowe, iStock


Nasze propozycje