Poprzedni artykuł: Dieta czy anoreksja? Agnieszka Chylińska w szczerym wywiadzie tłumaczy... Następny artykuł: Te tatuaże pokochają miłośniczki kotów!

10 zachowań, które powinny cię zaniepokoić w twoim związku

Kobieta,
Związek powinien dawać nam szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Ale wiele relacji zamiast na miłości i szacunku, opiera się na kontroli oraz manipulacji. Masz wrażenie, że facet, który na początku wydawał ci się czułym romantykiem, teraz bardziej przypomina chorobliwego zazdrośnika i tyrana? Sprawdź, czy jesteś w toksycznym związku!

Toksyczny związek opiera się na zupełnie innych fundamentach niż normalna, zdrowa relacja. Podstawą miłości powinny być wzajemny szacunek, zaufanie oraz szczere przywiązanie. To dzięki nim osiągamy spokój i poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku toksycznej relacji pozytywne emocje i zachowania zastąpione zostają przez zazdrość, niepewność, strach i manipulację. Zauroczonymi sobą ludźmi targają bardzo intensywne emocje, często mylone z miłością.

Jak rozpoznać, czy powyższy opis odnosi się również do twojego związku? Szczególną uwagę zwróć na symptomy takie jak:

1. Kontrola i brak prywatności

Partner wypytuje cię o każdą sekundę spędzaną bez niego, nie pozwala, by cokolwiek w twoim życiu działo się bez jego wiedzy lub udziału. Zdarza mu się czytać twoją korespondencję, SMS-y, maile lub zaglądać do twoich kieszeni, przez co czujesz się inwigilowana.

2. Obarczanie winą za wszystko

Każda kłótnia kończy się obwinianiem ciebie. On przecież nie zachowałby się wobec ciebie wrogo lub nieuprzejmie, gdybyś była lepsza. Ciągle czujesz się czemuś winna i zobowiązana do tego, by w jakiś sposób zmyć swoje przewinienia.

3. Tworzenie zależności

Stara się uzależnić cię od siebie finansowo lub mentalnie. Wmawia ci, że nie poradziłabyś sobie bez niego.

4. Brak szacunku

Obraża cię i rani poprzez pogardliwe komentarze lub zachowania, stosuje wyzwiska.

5. Lekceważenie

Partner ignoruje, lekceważy, traktuje protekcjonalnie i dewaluuje osiągane przez ciebie sukcesy. Od kiedy z nim jesteś, twoja samoocena się bardzo obniżyła.

6. Wymuszanie zmian

Narzuca ci swoje poglądy i przyzwyczajenia. Irytuje się, gdy ubierasz się zgodnie z własnym gustem, wymaga od ciebie określonego wyglądu. Sprawia, że czujesz się nieatrakcyjna.

7. Humory

Jest bardzo humorzasty. Na każdą rzecz, która mu się nie podoba, reaguje obrażaniem się.

8. Odcinanie od rodziny i przyjaciół

Nakłania cię do zerwania kontaktów z każdym, kto w jego ocenie zagraża waszej relacji.

9. Manipulacja

Chcąc osiągnąć swoje cele, twój partner posuwa się wobec ciebie do intryg, podstępów i szantażu.

10. Nieuzasadniona zazdrość

Jest o ciebie chorobliwie zazdrosny, nawet, jeśli nie dajesz mu do tego żadnych podstaw. Wciąż oskarża cię o niewierność, zachowuje się w sposób zaborczy.

Jak poradzić sobie z toksyczną relacją?

Wiele osób nie zauważa symptomów destrukcyjnego funkcjonowania swojego związku i potrafi tkwić w nim przez długie lata. Zakończenie relacji, która nas unieszczęśliwia, nie jest łatwe, bywa jednak konieczne. Można również zdecydować się na pracę w kierunku uzdrowienia kontaktów z partnerem, do tego konieczne są jednak chęci i motywacja z obu stron.

A co, jeśli to ty jesteś toksyczną częścią związku? Zapytaj partnera, które z twoich zachowań sprawiają, że źle się w nim czuje. Najlepiej, by opisał dokładnie, jak tego typu działania na niego wpływają oraz co o nich myśli. Niech informuje cię za każdym razem, gdy robisz te rzeczy, a ty postaraj się zmienić swoje nawyki na bardziej konstruktywne.


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 kwietnia 2019, 16:48

Zobacz także

Nasze propozycje