Poprzedni artykuł: Doda i Małgorzata Rozenek-Majdan w najmodniejszej spódnicy jesieni! Kt... Następny artykuł: Małgorzata Rozenek-Majdan po raz pierwszy pokazała synów! Podobni do m...

Triklosan – składnik pasty do zębów jest toksyczny!

Kobieta,
Można go znaleźć w pastach do zębów, mydłach oraz dezodorantach. W Stanach właśnie zakazano dodawania triklosanu do kosmetyków, bo okazało się, że może powodować raka. Jak unikać tego toksycznego środka?

Triklosan, organiczny związek chemiczny z grupy chlorowanych fenoli, stosuje się jako środek przeciwgrzybiczy i bakteriobójczy. Ze względu na swoje działanie triklosan można znaleźć w składzie wielu kosmetyków, których każda z nas używa codziennie. W mydle, szamponie, dezodorancie i paście do zębów, a nawet w szminkach, ten związek chemiczny był stosowany od 30 lat. Ale dopiero teraz naukowcy odkryli, że oprócz właściwości odkażających, ma także bardzo szkodliwe działanie. W najgorszym wypadku może nawet powodować choroby nowotworowe.

Amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków podjął więc decyzję o wycofaniu preperatów z triklosanem. Ale w polskich drogeriach wciąż można znaleźć kosmetyki z tym fenolem w składzie. Jako że krystaliczny proszek zabija drobnoustroje, a więc zapobiega zakażeniom, używa się go także w szpitalach.

Jakie mogą być skutki uboczne używania kosmetyków z triklosanem w składzie?

Triklosan może powodować hipotermię, bo spowalnia ciśnienie tętnicze krwi. Ale to nie wszytko. Ten związek chemiczny hamuje wytwarzanie hormonów tarczycy, zwiększa ryzyko pojawienia się alergii, niszczy naturalną florę bakteryjną jamy ustnej.

W najgorszym wypadku może powodować raka wątroby i piersi

Amerykańscy badacze dowiedli na łamach czasopisma „Environmental Science & Technology”, że triklosan w reakcji z z chlorowaną wodą wytwarza chloroform, który może mieć działanie rakotwórcze. 

Dodatkowo z raportu Amerykańskiego Urzędu do spraw Żywności i Leków wynika, że mydło antybakteryjne wcale nie jest bardziej skuteczne od zwyczajnego mydła, które spłukujemy wodą, a może być dalece bardziej toksyczne. 

W Polsce kosmetyki z triklosanem nie zostały wycofane z obiegu, warto sprawdzać skład kosmetyku, który kupujesz. Zrezygnuj z tych, które mają na etykietce wymienioną nazwę Triclosan. Możesz też kupować kosmetyki organiczne albo posiłkować się domowymi metodami odkażania, np. tworząc roztwory z sody oczyszczonej i cytryny.

zdjęcia: Fotolia

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 marca 2019, 09:04

Zobacz także

Nasze propozycje