Poprzedni artykuł: Ewa Chodakowska pokazała mamę! Co za figura Następny artykuł: Ta rodzina chodziła razem na siłownię. Sześciopaka dorobił się nawet.....

Bieda jest wypisana na twarzy? Naukowcy twierdzą, że o stanie konta świadczy jeden szczegół!

Kobieta, , tagi: pieniądze
Naukowcy potwierdzają, że wystarczy jedynie spojrzeć na twarz, żeby osądzić, czy ktoś jest bogaty czy biedny. Co nas zdradza?

Patrząc na zdjęcie, błyskawicznie określamy, czy ktoś jest dla nas atrakcyjny czy nie. Ale czy kiedykolwiek wpadłoby ci głowy, że jedno spojrzenie może zdradzić twój status majątkowy? Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto udowadniają, że nasza twarz nie tylko zdradza, jakich produktów spożywamy za dużo, ale również ujawnia,  czy jesteśmy zamożni czy ubodzy.

Przeczytaj także: Zbankrutowała przez... Instagram. 26-latka wydała fortunę, żeby zdobyć fanów

Bieda na twarzy

Eksperyment przeprowadzony przez dr Thorę Bjornsdottir i prof. Nicholasa O. Rule z Uniwersytetu w Toronto udowodnił, że uczestnicy badania z niezwykłą trafnością potrafili określić stan majątkowy nieznanych sobie osób. Naukowcy pokazywali respondentom czarno-białe zdjęcia 80 białych kobiet i 80 białych mężczyzn, pozbawionych tatuaży i piercingu, z czego połowa zarabiała powyżej 150 tys. dolarów kanadyjskich rocznie, reszta zaś poniżej 35 tys. (na polskie warunki to sporo, ale w Kanadzie oznacza klasę robotniczą).

Badani zostali poproszeni o zakwalifikowanie zdjęć osób do konkretnej grupy zarobkowej. Odsetek trafnych odpowiedzi bardzo pozytywnie zaskoczył badaczy i wynosił aż 68 proc.

Nie spodziewałem się tak pozytywnych  wyników, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak bardzo subtelne różnice są w twarzach – mówi prof. Rule.

Mniej skuteczne były trafienia respondentów oceniających zdjęcia jedynie na przybliżeniu. Tu największy odsetek dobrych odpowiedzi stanowiły przybliżenia na usta i oczy. Dlaczego tak się dzieje?

Przeczytaj także: Selfie zamiast PIN-u? Dzięki tej metodzie Twoje pieniądze będą bezpieczniejsze

Co zdradza zły stan majątkowy?

Badacze stwierdzili, że trafne wyczytanie z twarzy danej osoby jej statusu majątkowego jest możliwe jedynie, gdy zachowuje neutralną, pozbawioną wyrazu mimikę. Dr Bjornsdottir i prof. Rule twierdzą, że szczęście, podobnie jak ciągły smutek, potrafi na dobre wyryć się w naszych twarzach. Dlatego właśnie w momencie, gdy nie okazujemy emocji, zdradzamy czy jesteśmy ubodzy.

Z czasem twoja twarz na stałe odzwierciedla i ujawnia twoje doświadczenia – tłumaczy prof. Rule. Nawet gdy wydaje nam się, że czegoś nie okazujemy, resztki tych emocji wciąż istnieją – dodaje.

Oznacza to więc, że przewlekłe skurcze mięśni, okazujące radość lub smutek, doprowadzają do stałych zmian w naszych twarzach dzięki czemu łatwo zdradzamy czy jesteśmy szczęśliwi i zamożni, czy też stale się martwimy i ledwo wiążemy koniec z końcem.

Zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 lutego 2019, 21:44

Zobacz także

Nasze propozycje