Poprzedni artykuł: Modelka pochwaliła się... rozstępami. Jak zareagowali jej fani? Następny artykuł: Łyżki do wągrów, klipsy do hybrydy, doczepiana grzywka - czyli co najc...

Odkryto, w jakim wieku najlepiej urodzić pierwsze dziecko. Wcale nie przed 30.!

Twoje koleżanki od dawna wychowują gromadkę dzieci, a Ty - z różnych względów - pomimo upływu lat wciąż jeszcze nie czujesz się na to gotowa? Okazuje się, że być może masz więcej czasu, niż myślisz - naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii właśnie ustalili, w jakim wieku najkorzystniej jest zostać mamą. Będziesz zaskoczona!

W jakiem wieku najlepiej urodzić dziecko? Przez lata kobiety słyszały, że pierwsze dziecko powinno się urodzić przed 30. rokiem życia, potem ta granica przesuwała się do 40 lat. W podręcznikach czytałyśmy, że urodzenie przed 30. urodzinami zmniejsza ryzyko, że dziecko urodzi się z zespołam Downa czy inną chorobą.

Ile w tym prawdy? Czy istnieje jakiś uniwersalny klucz, za pomocą którego można zaplanować idealny moment na zostanie mamą? Amerykańscy naukowcy udowodnili, że tak!

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Kalifornii wykazały, że kobiety decydujące się na dziecko po 35. roku (!) życia, mogą na tym skorzystać bardziej, niż ich młodsze koleżanki. Macierzyństwo w tym wieku podobno poprawia zdolności umysłowe matki, a nawet może wpłynąć na wydłużenie jej życia. Ponadto, kobiety później zachodzące w ciążę z reguły mają już stabilną sytuację życiową, dzięki której czują się bezpieczniej w nowej roli - z reguły nie obawiają się już, że wychowywanie dziecka zagrozi ich związkom lub karierze.

Naukowcy przebadali grupę 830 kobiet po menopauzie. Uczestniczki zostały poddane licznym testom oceniającym ich koncentrację, pamięć werbalną (zdolność do zapamiętywania wypowiadanych na głos kwestii), percepcję wzrokową i umiejętności planowania. Okazało się, że kobiety, które urodziły swoje pierwsze dziecko po 24. roku życia, wypadły lepiej pod względem umiejętności komunikacyjnych oraz rozwiązywania problemów niż panie, które zostały matkami wcześniej. Z kolei to kobiety, które zdecydowały się na dziecko po 35. roku życia miały lepszą pamięć werbalną i umiejętności poznawcze. 

Te zaskakujące wyniki badań mają związek ze wzrostem hormonów - estrogenu i progesteronu - który ma miejsce podczas ciąży. Ich korzystny wpływ na chemię i funkcję mózgu okazał się być silniejszy w przypadku, gdy ciąża wystąpiła w późniejszym wieku.

Okazuje się więc, że być może te z nas, które pomimo zbliżającej się 30-tki jeszcze nie podjęły decyzji o dziecku, nie powinny się tym przesadnie martwić. Pamiętajmy jednak, że każdy medal ma dwie strony - zarówno wczesne, jak i późne macierzyństwo ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze, by tak istotna decyzja została podjęta przede wszystkim w zgodzie ze sobą :)

Zobacz też: 10 filmów, na które czekamy w 2017 roku

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 marca 2019, 10:02

Zobacz także

Nasze propozycje