Poprzedni artykuł: Ziewanie jest zaraźliwe? Nie dla psychopatów Następny artykuł: Sprawdź, jak Wizażanki oceniły kremy tonujące Oillan Balance!

Wydatki gościa weselnego

Chociaż widok bliskiej nam osoby biorącej ślub jest bardzo wzruszający, sama perspektywa wesela czasami potrafi nas przerazić. Powód? Udział w ceremonii to wydatek nie tylko dla pary młodej, ale i dla gości.

Wydatków poniesionych przez młodą parę (bądź ich rodziców) i gości weselnych nie da się porównać. Organizacja uroczystości kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, z kolei udział w weselu od kilkuset do ponad tysiąca. Nie da się jednak ukryć, że dla średnio przygotowanej na to osoby wydatek w wysokości przykładowo tysiąca złotych jest już spory, a niekiedy wręcz trudny do udźwignięcia.

Będąc gościem weselnym, trzeba się liczyć z wydatkiem na prezent, ubranie, dojazd na miejsce ślubu i nocleg, a czasami także zapewnienie dziecku opieki, jeśli nie można wziąć go ze sobą. Do tego można doliczyć również makijaż i fryzurę, o które możemy jednak zadbać na własną rękę. Tak się jednak składa, że czasem nawet zaoszczędzenie na wizycie u fryzjerki i makijażystki to zbyt mało.

Największym wydatkiem ze strony gościa jest zwykle prezent. Jak pokazało przeprowadzone w kwietniu badanie PAYBACK Opinion Poll, ponad 60 proc. Polaków daje w prezencie ślubnym gotówkę. 47 proc. respondentów planowało wydać na ten cel od 251 do 500 zł, z kolei 19 proc. do tysiąca złotych. Część zamierzało dołączyć do tego kartkę (22 proc.) i kwiaty (21 proc.). Całkiem popularne okazały się też artykuły wyposażenia wnętrz, które planowało wręczyć 15 proc. badanych.

Jak widać, jeśli planujemy wydać na prezent ok. 500 zł i kupić kreację za 200-300 zł, to razem z pozostałymi kosztami czeka nas wydatek średnio tysiąca złotych. Co zrobić, aby nie nadwyrężył on naszych możliwości?

Ustalanie budżetu
Najprawdopodobniej potwierdzisz udział w uroczystości na długo przed datą ślubu. Masz więc czas na to, aby ustalić budżet i uniknąć niespodziewanych wypadków. Koszty są zwykle rozłożone na kilka miesięcy, zaplanuj więc, kiedy dokładnie kupisz kreację, zarezerwujesz nocleg i kupisz prezent. Oszacuj, ile jesteś w stanie na to wszystko wydać i trzymaj się określonych sum. Ustal też pewien margines na mniejsze wydatki, aby nie musieć później wyciągać pieniędzy z konta oszczędnościowego.

Priorytety
Przemyśl swoje priorytety. Czy naprawdę konieczny jest nocleg w droższym hotelu? Może lepiej będzie poszukać oferty wynajmu w serwisie Airbnb? Czy nowa sukienka jest naprawdę potrzebna? Naprawdę nie ma nic złego w założeniu drugi raz tej samej kreacji, zwłaszcza, jeśli będziesz bawić się w innym towarzystwie niż poprzednio. Nawet prezent, który wydaje się chyba największym wydatkiem, nie musi być drogi – powinien być przede wszystkim trafiony, więc zarezerwuj czas na znalezienie czegoś odpowiedniego w rozsądnej cenie.

Oszczędzanie na zapas
Zmieściłaś się w założonym budżecie? Brawo! To jednak nie koniec starań. Pamiętaj, że zbliżają się święta i niewykluczone, że w kolejnym sezonie ślubnym ponownie udasz się na czyjeś wesele. Po uroczystości warto więc zaoszczędzić dokładnie tyle pieniędzy, ile wydało się na minione wesele. Podsumuj wszystkie wydatki, a więc nie tylko kwotę, jaką zamierzałaś wydać, ale i wszystkie dodatkowe koszty. Niech zebranie tej sumy będzie twoim kolejnym celem. Daj sobie na to czas, ale też nie odkładaj tego na kolejny rok.

Zobacz także:  10 rzeczy, które na pewno usłyszysz przed własnym ślubem

zdjęcia: Free

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 kwietnia 2019, 18:07

Zobacz także

Nasze propozycje