Poprzedni artykuł: Marietta z "Love Island" kiedyś była blondynką! Zobacz, jaką przeszła... Następny artykuł: Małgorzata Rozenek-Majdan odpowiedziała na atak hejterki: "Żebyś nigdy...

Często masz gęsią skórkę! To może bardzo dobrze o tobie świadczyć...

Kobieta, , tagi: skóra, wyniki badań
Naukowcy zbadali tak zwaną gęsią skórkę. Okazało się, że częstotliwość jej występowania świadczy o wrażliwości człowieka, jego zdrowiu i wynikach w nauce.

Na pewno nie raz na twojej skórze pojawiły się charakterystyczne grudki, nazywane "gęsią skórką". Zwykle powodem ich pojawienia się jest odczuwanie chłodu. Okazuje się jednak, że skłonność do gęsiej skórki może świadczyć nie tylko o wrażliwości na zmiany temperatury danej osoby, ale także o jej społecznych i edukacyjnych możliwościach

Fot.: iStock

Zobacz także: Naukowcy odkryli, z jakim mężczyzną kobiety są najszczęśliwsze!

Co to jest "gęsia skórka"?

Gęsia skórka to tak zwana reakcja pilomotoryczna organizmu. U podstaw mieszków włosowych na ramionach, udach, albo wręcz całym ciele dochodzi do skurczu mięśni przywłosowych. Efektem tego zjawiska jest pojawienie się na skórze grudek i wyprostowanie się pokrywających ją włosków.

Czemu tak się dzieje? Pierwotnie gęsia skórka pełniła funkcję termoregulacyjną i miała za zadanie ochronić człowieka przed zewnętrznym chłodem. Pomiędzy uniesione włoski dostawało się powietrze i ogrzewało się, tworząc na powierzchni ciała warstwę ochronną – taki naturalny, niewidoczny skafander. 

Z czasem jednak – na skutek ewolucji i zmiany stylu życia – gęsia skórka zaczęła się pojawiać nie tylko jako reakcja na chłód, ale też na emocje. Włoski na skórze unoszą nam się, gdy jesteśmy przestraszeni, wzruszeni lub szczęśliwi. Gęsią skórkę może wywołać nawet muzyka angażująca naszą uwagę i uczucia. I właśnie reakcja na muzykę stała się podstawą badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda!

Badacze wyposażyli 100 ochotników w specjalne urządzenia monitorujące stan ich skóry. Badane osoby słuchały koncertów muzycznych oraz udzielały naukowcom wyczerpujących informacji na temat swojego życia. Okazało się, że ci, u których częściej pojawiała się gęsia skórka byli:

  • bardziej empatyczni i lepiej dogadywali się z ludźmi, 
  • określali swoją formę psychiczną i fizyczną jako dobrą lub wręcz idealną,
  • lepiej wykształceni (ukończyli uniwersytet).

Zobacz także: Mama mówiła ci, że nie wolno jeść deseru przed obiadem? Naukowcy odkryli, że warto jeść go na... śniadanie!

Dzięki wynikom badań amerykańskich naukowców gęsia skórka nabrała nowego znaczenia. Teraz dowodzi ona nie tylko tego, że jesteśmy zmarzluchami, ale też ludźmi o sporym potencjale. Taka świadomość może nam bardzo poprawić nastrój zwłaszcza w chłodne, jesienno-zimowe miesiące... ;-)

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

14 października 2019, 22:03

Nasze propozycje