Poprzedni artykuł: Spotkanie z Andrzejem Sewerynem otwiera cykl „Masterclass-sztuka konwe... Następny artykuł: Straciła nogę przez tampon, ale jej dramat trwa dalej. Uwaga na zespół...

'Wszystkie pieniądze świata' - film już w kinach!

Kobieta, , tagi: książka, film
Pieniądze szczęścia nie dają. Truizm, mówimy w duchu. A jednak. Przekonały się o tym trzy pokolenia rodziny amerykańskiego potentata naftowego – Jeana Paula Getty’ego. „Wszystkie pieniądze świata” Johna Pearsona to książka, która ukazuje nam ich prawdziwą historię, uświadamiając jak zgubnym sojusznikiem może być fortuna.

Jean Paul Getty I, senior rodu, to uosobienie amerykańskiego snu. Zmysł i odpowiednie decyzje pozwoliły mu zbudować ogromną fortunę. Jednak wszystko ma swoją cenę, nawet bycie nieprzyzwoicie bogatym. Za ten przywilej rodzina Gettych musiała drogo zapłacić. W latach 70-tych Ameryka, a wraz z nią cały świat, żyła ich historią. W latach 90-tych opisał ją dojrzały już brytyjski autor John Pearson w bestsellerowej książce, która dwadzieścia lat później stała się inspiracją filmu Ridleya Scotta.

Twórca fortuny, Jean Paul Getty I, dzięki dobrym inwestycjom w pola naftowe w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej został najbogatszym żyjącym Amerykaninem. Mógł sobie pozwolić na każdą zachciankę, ale był tak skąpy, że we własnym domu zainstalował płatny telefon. Wielbiciel pięknych kobiet i dzieł sztuki, pięciokrotnie żonaty.
Jego syn, Jean Paul Getty II szybko zrezygnował z pracy w rodzinnej firmie i wybrał la dolce vita - wystawne życie lekkomyślnego imprezowicza, mając u boku „nową”, młoda i piękną żonę, dzielącą jego pasje. Organizator głośnych przyjęć, na których alkohol lał się strumieniami, a narkotyki dodawano do wszystkich potraw.

Zostawiony pod opieką matki w Rzymie, Jean Paul Getty III, wyrasta na niepokornego nastolatka. W wieku szesnastu lat porywa go włoski gang dla okupu w wysokości siedemnastu milionów dolarów. Jednak senior rodu nie jest skłonny zapłacić takiej sumy. Uważa, że jeśli da chociaż centa, wkrótce zostaną porwane wszystkie jego wnuki. Długie negocjacje kończą się, gdy okup osiąga kwotę… możliwą do odpisania od podatków.

„Wszystkie pieniądze świata” to świetnie napisana biografia rodziny Gettych, w której autor, nie pierwszy raz poruszający się w świecie wielkich pieniędzy i ich deprawującej mocy, przedstawia powstanie wielkiej fortuny oraz pokazuje, jak dotknęła i naznaczyła ona kolejne pokolenia rodu. Pełna wyrazistych charakterów, gorzkich waśni i nieoczekiwanych zwrotów, to przykuwający wgląd w życie super bogaczy.

wszystkie pieniądze świata

Oprócz książki wkrótce polską premierę będzie miał film Ridleya Scotta o tym samym tytule. W obsadzie filmu pojawią się nominowani do Złotego Globu Michelle Williams (Manchester by the Sea) i Christopher Plummer (The Man Who Invented Christmas), a partneruje im Mark Wahlberg (Dzień Patriotów). Nominację do Złotego Globu otrzymał również sam reżyser. Scenariusz na podstawie książki napisał David Scarpa.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 marca 2019, 05:24

Zobacz także

Nasze propozycje