Poprzedni artykuł: Pięknie Prosty ROświat Różeny Opalińskiej Następny artykuł: Przetestowane przez Wizaż: żelazko Philips PerfectCare Elite Silence

5 sposobów marnowania czasu i energii

Kobieta,
,
Często myślimy, iż mamy strasznie dużo do zrobienia, a jednocześnie tak mało czasu, by ze wszystkim zdążyć, że poddajemy się już na starcie, odwlekając to, co mamy do załatwienia w czasie lub zupełnie z tego rezygnując. Tymczasem często sami jesteśmy winni tej sytuacji, nieświadomie marnując czas i energię.
lenistwo

5 sposobów marnowania czasu i energii

1. Martwimy się na zapas i zniechęcamy

Zanim weźmiemy się za realizację zamierzonego celu, z góry wyobrażamy sobie jego efekt końcowy. Jeśli nas nie satysfakcjonuje, popadamy w czarnowidztwo i osłabiamy swój zapał i energię do działania. Czas ucieka, popadamy w marazm i zniechęcenie. Tracimy siły, wydajność i upewniamy się w poczuciu własnej słabości.

2. Chcemy udowodnić coś sobie i innym

Zamiast skupiać się na tym, czego naprawdę chcemy i z czym mamy realne siły się zmierzyć, próbujemy za wszelką cenę udowodnić sobie i innym, że damy radę ze wszystkim. Na to wewnętrzne spięcie niepotrzebnie tracimy mnóstwo energii, dlatego skupmy się wyłącznie na sobie i swoich możliwościach, nie odnosząc się do otoczenia.

3. Musimy zawsze mieć rację

Udowadnianie za wszelką cenę swojej nieomylności jest potwornie męczące. Często tracimy czas i energię na walkę z wiatrakami, czyli bezskuteczne przekonywanie innych do swojego stanowiska. Tracimy siły na szukanie argumentów potwierdzających naszą rację, koniecznie chcąc czuć kontrolę nad sytuacją i utrzymać konkretny wizerunek. Dajmy sobie prawo do błędu, a poczujemy ogromną ulgę i zastrzyk energii.

4. Bierzemy odpowiedzialność za innych

Znacie to wypalające i stresujące uczucie, gdy przejmujemy się tym, jak w oczach innych wypadają na przykład nasi bliscy? Biorąc odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za nich, niepotrzebnie tracimy energię, ponieważ i tak nie mamy wpływu na postępowanie innych ludzi. Fundujemy sobie jedynie osłabiającą frustrację.

5. Czekamy na idealny moment do działania

Najczęstszy i najbardziej skuteczny sposób straty czasu i energii. Czekając na idealny moment do działania, który zresztą jakoś nie chce nadejść, przekładamy różne sprawy w czasie, co powoduje, że wizja problemów z ich realizacją urasta do niebotycznych rozmiarów i czujemy się coraz gorzej. Zatem zamiast rozmyślać, planować i analizować to, co mamy zrobić, po prostu… zróbmy to!

A Wy na co najczęściej tracicie czas i energię?

Sprawdź także 5 rzeczy, które powinnaś robić częściej oraz 4 proste sposoby jak przestać narzekać.

zdjęcia: Fotolia

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

16 stycznia 2019, 00:07

Zobacz także

Nasze propozycje