Poprzedni artykuł: 4 sprawdzone sposoby na wiosenne przesilenie Następny artykuł: Wpuść wiosnę do domu!

3 sposoby na skuteczną naukę języka

Kobieta,
,
, tagi: porady, nauka języka obcego
Nauka języków bywa kłopotliwa. Zrozumienie i zapamiętanie coraz trudniejszych słówek i reguł jest wyzwaniem. Istnieją jednak sposoby, które ułatwiają proces nauczania, czyniąc go skutecznym i zabawnym. Oto 3 sposoby na skuteczną naukę języka.

sposoby na naukę języka

1. sposób na skuteczną naukę języka: mapy myśli

Wydobywanie informacji z jednolitego tekstu jest mało skuteczne. Ważne treści, ubrane w długie i skomplikowane zdania, są trudniejsze do wychwycenia i zapamiętania. Aby więc wyróżnić ważniejsze kwestie, warto korzystać z techniki tworzenia tzw. map myśli. Tak sporządzone notatki pozwolą usystematyzować zdobytą już wiedzę i przyśpieszą jej powtarzanie.

Metoda ta polega na zapisaniu kluczowego pojęcia na środku kartki, a następnie rysowania od niego gałęzi, z których każda dotyczy innego zagadnienia. Z każdej wyrastają następne, obejmujące bardziej szczegółowe kwestie, aż do zapisania wszystkich ważnych informacji. Poszczególne gałęzie mogą mieć różną formę, wielkość i kolor. Najistotniejsze elementy powinny się jednak wyróżniać. Zaznaczamy te, które sprawiają nam trudność: wyjątki, związki frazeologiczne, synonimy, idiomy czy zwroty. Technika ta doskonale sprawdza się przy nauce nowegosłownictwa.

 

2. sposób na skuteczną naukę języka: metoda skojarzeń

Mapy myśli ułatwiają zrozumienie i powtarzanie treści, których się uczymy. Czasem jednak nie wystarczają do zapamiętania wszystkiego. Warto wówczas posłużyć się np. metodą skojarzeń, polegającą na tworzeniu historii, obrazów myślowych czy rymowanek, w których występują trudne do zapamiętania zagadnienia i słówka.

Najmocniej zapisują się w pamięci rzeczy niecodzienne i wyjątkowe, dlatego im ciekawsze będą nasze skojarzenia, tym łatwiej je zapamiętamy. Możemy je zilustrować i opatrzyć opisem, co pomoże przyswoić pisownię słów. Metoda skojarzeń może też służyć zabawie, do której wykorzystamy słownik. Można np. losować przypadkowe słowa, z których następnie trzeba ułożyć jak najzabawniejsze historie.

 

3. sposób na skuteczną naukę języka: zabawa

Jeśli z nauki uczynimy zabawę, stanie się wręcz przyjemnością. Warto więc wykorzystać znane i lubiane rozrywki lub gry do potrzeb naukowych. Można np. tworzyć obcojęzyczne wersje haseł czy kart używanych w grach. Można skorzystać przy tym ze słowników wyposażonych w wersje elektroniczne, sprzyjające oswajaniu się z obcą pisownią i wymową.

Dowiedz się, jak nauczyć języka obcego twoje dziecko!

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 23:42

Zobacz także

Nasze propozycje