Poprzedni artykuł: Planujesz zakupy? Na tych rzeczach lepiej nie oszczędzać! Następny artykuł: Poznajecie tę uroczą dziewczynkę? Teraz to piękna gwiazda polskiej sce...

Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego z nowym numerem "Viva!"

Kobieta, , tagi: film
Małżeństwo Krauze stworzyło razem kilka wybitnych dzieł polskiej kinematografii, w tym wstrząsający, kultowy "Plac Zbawiciela". Ich ostatni wspólny film, "Ptaki śpiewają w Kigali", od dziś kupicie z nowym numerem "Viva!".

Razem w życiu i na planie, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krazue byli kluczowym dla polskiego kina duetem twórców. Razem nakręcili wstrząsający "Plac Zbawiciela" i wielokrotnie nagradzaną "Papuszę". Doskonałą passę przerwała śmierć Krzysztofa Krauzego, który zmarł pod koniec 2014 r. Rozpoczęty film "Ptaki śpiewają w Kigali" dokończyła już sama Joanna. Także ta premiera została ciepło przyjęta przez krytyków filmowych. "Ptaki..." zdobyły Srebrne Lwy na Festiwalu w Gdyni, wyróżnienie w Karlowych Warach, były też pokazywane na festiwalach na całym świecie.

Foto: Ewa Łowżył, „Ptaki śpiewają w Kigali”, produkcja KOSFILM

W roli głównej wystąpiła Jowita Budnik, muza duetu Krauze, pamiętna Papusza z ich poprzedniego filmu. Partneruje jej Eliane Umuhire, aktorka pochodząca z Kigali w Rwandzie. Na planie musiała zmierzyć się z największą traumą w dziejach swojej ojczyzny, "Ptaki..." opowiadają bowiem o rzezi plemienia Tutsi z 1994 r., która pociągnęła za sobą aż milion (!) ofiar. W filmie Krauzów Anna (Budnik), polska ornitolożka, prowadzi w Rwandzie badania nad populacją sępów. Będąc świadkiem brutalnego zabójstwa swojego współpracownika, postanawia wywieźć z kraju jego córkę (Umuhire). Jednak Claudine nie jest w Polsce mile widziana, a samej Annie obecność ocalonej nie pozwala wyprzeć z pamięci rwandyjskiego koszmaru.

Kadr z filmu„Ptaki śpiewają w Kigali”, produkcja KOSFILM

Film z delikatnością opowiada o trudnym procesie wychodzenia z traumy i powolnym budowaniu więzi między dwoma obcymi kobietami, na zawsze połączonymi przez niewyobrażalną tragedię. Wpisuje się też w tematykę uchodźczą, dając głos bohaterce, która musi się zmierzyć nie tylko ze wspomnieniami rzezi, ale i z poczuciem wyobcowania w nowej ojczyźnie.

Ludobójstwo w Afryce nieprzypadkowo znalazło się w obszarze zainteresowań duetu reżyserów:

 

Pochodzimy z kraju, na którego ziemi wydarzył się Holocaust. Skutki ludobójstwa są w Polsce odczuwalne do dzisiaj. Mamy wręcz obowiązek w każdym pokoleniu powracać do pytań podstawowych: jak do tego doszło, jak żyć po ludobójstwie. Dlatego tak ważna jest pamięć i świadomość, gdzie zaczyna się spirala przemocy - mówi Joanna Kos-Krauze.

W filmie Krauzów ptaki w Rwandzie milkną w czasie rzezi Tutsi. Czy odzyskają głos? Czy Anna i Claudine będą w stanie zacząć nowe życie? Przekonajcie się sami. DVD „Ptaki śpiewają w Kigali” w sprzedaży z czwartkowym numerem "Viva!", od 22 marca.

Zdj. główne:kadr z filmu„Ptaki śpiewają w Kigali”, produkcja KOSFILM

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

16 lutego 2019, 12:05

Zobacz także

Nasze propozycje