Poprzedni artykuł: Ta część garderoby podgrzeje atmosferę w waszej sypialni. I wcale nie... Następny artykuł: Hitowy program TVN wraca po przerwie. Pierwsze castingi już niebawem

Nowa metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn. Wyprze z rynku tradycyjne prezerwatywy?

Kobieta, , tagi: seks, antykoncepcja, związek
Choć na rynku dostępna jest ogromna gama środków antykoncepcyjnych, to właśnie nowy środek ma być bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Kiedy trafi do sprzedaży?

Nie od dziś naukowcy starają się stworzyć bezpieczną, a przede wszystkim skuteczną formę antykoncepcji, która nie tylko uchroni nas przed niechcianą ciążą, ale przede wszystkim nie wpłynie negatywnie na nasze libido oraz gospodarkę hormonalną. I choć to właśnie tradycyjne prezerwatywy cieszą się największą popularnością, nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn ma spore szanse wyprzeć je z rynku. Ostatnie testy badaczy dowodzą, że tabletki antykoncepcyjne dla panów już niedługo mogą trafić do sprzedaży.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze mity o seksie, w które natychmiast powinnaś przestać wierzyć 

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn: podbiją rynek farmaceutyczny?

Na ostatnim corocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Chicago została zaprezentowana innowacyjna doustna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn, mająca zrewolucjonizować rynek farmaceutyczny oraz wyzwolić panów od krępujących wyobraźnię prezerwatyw. Nowy środek oparty na dimetandrolonie undekanianu (DMAU) ma za zadanie zmniejszyć poziom hormonów odpowiedzialnych za produkcję plemników. Jak podkreśla dr Stephanie Page, endokrynolog z University of Washington School of Medicine i główny autor badań nad pigułkami, prezentowane na konferencji tabletki mają stanowić całkowicie bezpieczny dla zdrowia środek zapobiegający zapłodnieniu.

Czterdzieści procent ciąż na całym świecie jest nieplanowanych, więc istnieje wyraźna potrzeba stworzenia nowych środków zapobiegania zapłodnieniu, a mężczyźni mają bardzo niewiele opcji antykoncepcyjnych – mówi dr Page. Naszym celem, i wszystkich w tej dziedzinie, jest opracowanie antykoncepcji dla mężczyzn, która miałaby minimalne efekty uboczne. Prawdziwym "świętym Graalem" antykoncepcji byłaby pigułka dla mężczyzn, która miałaby wręcz prozdrowotne działanie – dodaje.

Pigułki z DMAU mają więc być złotym środkiem zapobiegającym zapłodnieniu i najlepszą alternatywną dla prezerwatyw, wazektomii oraz stosunku przerywanego, które obecnie stanowią jedyne środki antykoncepcyjne skierowane dla mężczyzn.

Przeczytaj także: 5 powodów, dla których warto codziennie uprawiać seks!

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn

Choć badania nad pigułkami wciąż znajdują się we wstępnej fazie projektu, to wyniki są bardzo obiecujące. Substancja stosowana w badaniu, DMAU, ma bowiem właściwości podobne do androgenów (takich jak testosteron) i estrogenów (takich jak progesteron), dzięki czemu pomaga w hamowaniu produkcji nasienia. Nadzorowany przez dr Stephanie Page projekt pigułki może mieć tylko jedną wadę – zdaniem niektórych ekspertów tabletka będzie obniżać poziomu testosteronu, co może powodować spadek libido, tycie, a nawet depresję.

Prawdopodobnie taki preparat może powodować obniżenie testosteronu i związany z nim spadek libido oraz zaburzenia erekcji – potwierdza dr n.med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii z Kliniki Saskamed.  Takie objawy są zmienne w zależności od rasy, trybu życia i wielu innych czynników. Dlatego dotychczas nie ma na rynku jednego preparatu dla wszystkich mężczyzn – dodaje.

Przeczytaj także: 5 rzeczy, na które faceci zwracają uwagę podczas pierwszego seksu

Nic więc dziwnego, że preparat nadal jest w fazie testów i nie wiadomo, kiedy ma trafić do sprzedaży. My jednak polecamy tradycyjną metodę antykoncepcyjną w postaci prezerwatyw, która nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale przede wszystkim przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 lutego 2019, 18:39

Zobacz także

Nasze propozycje