Poprzedni artykuł: Jak zrobić tatuaż w domu? Następny artykuł: Nowe kosmetyki Bell w Biedronce – najdroższy za 10,99 zł

Koronawirus w Polsce: czy można się zarazić przez kosmetyki?

Koronawirus jest w stanie przeżyć kilka dni na powierzchniach, których dotykamy każdego dnia - także w drogerii i perfumerii. Jakich zasad przestrzegać w kwestii używania kosmetyków, aby nie ulec zakażeniu?

Na świecie znanych jest już 93 tys. przypadków zachorowań, z czego w momencie pisania tego artykułu jeden oficjalnie potwierdzony w Polsce. WHO i rządy krajów podają do wiadomości informację o zasadach higieny, jakich należy przestrzegać, aby nie zarazić się wirusem. Powinniśmy myć dokładnie ręce, często dezynfekować używane powierzchnie, zachowywać odległość od chorych i unikać zatłoczonych miejsc. Co jednak w przypadku używania, kupowania kosmetyków, testowania ich w sklepie, a także korzystania z usług w salonach? Czy mamy się czego obawiać, a także na co powinniśmy zwrócić uwagę biorąc pod uwagę szerzącą się epidemię koronawirusa?

koronawirus w polsce

Koronawirus w Polsce - podstawowe informacje 

Według WHO, koronawirus jest trzy razy bardziej śmiertelny niż zwykła grypa. Zachorować może każdy, choć w grupie największego ryzyka powikłań są osoby powyżej 60 roku życia. Ponadto każdy może być nosicielem wirusa, którego drogą kropelkową bez kłopotu przeniesie dalej. Groźny jest kontakt ze śliną i wydzielinami osoby zakażonej bądź chorej, ale także z powierzchniami, z którymi miała ona kontakt. Jeśli chory kaszlnie w dłonie, a następnie dotknie nimi klamki, poręczy w metrze bądź jakiejkolwiek innej powierzchni, to w zależności od temperatury, szczep wirusa przetrwa na niej od 2 do 9 dni. Wbrew obiegowej opinii wirusy, także zwykłej grypy wolą niższe temperatury, nawet poniżej zera. 

Najniebezpieczniejszą sytuacją jest bezpośredni kontakt z chorym, na przykład przez podanie ręki. Jeśli później dłonią dotkniemy oczu, ust lub nosa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się zarazimy. Dlatego tak ważne jest ciągłe mycie rąk. 

Koronawirus w Polsce - środki ostrożności 

Jak się to ma do kosmetyków? Przede wszystkim nie powinniśmy dzielić się swoimi kosmetykami z osobami chorymi, także na zwykłą grypę. Pędzle i gąbki należy często myć w wodzie z mydłem i dezynfekować np. Octaniseptem. Za każdym razem zanim nałożymy na twarz krem czy podkład, powinniśmy umyć i osuszyć ręce. 

Zobacz także: Jak myć pędzle do makijażu?

Kupując produkty w drogerii warto zwrócić uwagę na to, czy kosmetyk jest fabrycznie zapakowany. Jeśli zachodzi podejrzenie, że ktoś mógł go otwierać i dotykać, lepiej wybrać inny egzemplarz. To nie jest także dobry czas na to, aby próbować na sobie tak zwane testery.

Decydując się na wizytę w salonie warto zwrócić uwagę, czy przestrzegane są tam wszystkie normy dotyczące higieny. Czy osoba wykonująca zabieg ma na sobie rękawiczki, jednorazową maseczkę, czy jej ubranie chroni fartuch, a także czy fotel bądź powierzchnia, której dotykamy została odpowiednio zdezynfekowana po poprzednim kliencie.

Tych wszystkich zasad powinniśmy przestrzegać każdego dnia, niezależnie od tego czy wśród nas krąży groźny wirus. Moment światowej epidemii jest jednak czasem zwiększonej uwagi - koronawirus w 97% przypadków nas nie zabije, 10 do 20% będzie wymagało hospitalizacji, jednak zarażając się nim, narażamy kolejne osoby na utratę zdrowia. 

Zobacz także: Choroby, którymi można się zarazić u kosmetyczki

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

31 maja 2020, 08:47

Nasze propozycje