Poprzedni artykuł: Puder mineralny - co to jest i czym się różni od klasycznego pudru Następny artykuł: Makijaż do czerwonej sukienki - jaki będzie najlepszy?

Kształty paznokci – dobierz odpowiedni dla swojej płytki [infografika]

Makijaż,
,
, tagi: paznokcie
Kształty paznokci zmieniają się wraz z trendami w manicurze. Najpierw w salonach królował mountain peak, teraz wszechobecne są migdałki. Już wkrótce powitamy nowy trend? "Trumienki" zyskują fanów. Ten typ piłowania płytki paznokcia nie jest jednak dla każdego.

Paznokcie nie muszą być długie, żeby móc pracować nad ich formą. Kształty paznokci są dostosowane do estetyki i wyglądu naszych palców, ale też mody i upodobań. To jednak dwie części paznokcia - łożysko i lunula warunkują, które z kształtów wyglądają najlepiej. Lunula (inaczej obłączek) to biała część łożyska, która umiejscowiona jest u nasady paznokcia. Jej forma sugeruje stopień zaokrąglenia i kształt paznokcia.

Kształty paznokci – kiedyś migdałki dziś trumienki?

Kształty paznokci od kilku lat niezmiennie zdominowane były przez migdałki. Nic w tym dziwnego. Są romantyczne, kobiece, niekontrowersyjne i możliwe do zrobienia na niemal każdej długości (paznokieć musi być jednak nieco dłuższy). Migdałki wydają się być lekko szpiczaste, jednak delikatnie zaokrąglone na czubku. W ostatnim czasie Instagramerki coraz chętniej sięgają jednak po bardziej zwariowane i niestandardowe kształty paznokci. Wiele salonów publikuje zdjęcia, na których manicure hybrydowy tworzony jest na tzw. trumienkach, które zwane są również ballerinami. Coffin nails to poniekąd wniesienie migdałków na wyższy poziom i dodania im odrobiny charakteru. W rzeczywistości różni je wyłącznie ścięta, spiłowana na prosto górna część płytki paznokcia. W krótkiej wersji wygląda przekonująco.

Źródło zdjęcia: Pinterest

Kształty paznokci – wybierz idealny dla siebie

Kształty paznokci możemy dobierać m.in. na podstawie długości palców. Osoby o krótszych palcach powinny stawiać na formy, które pozwolą im optycznie je wydłużyć. Do takich kształtów paznokci z pewnością nie należą te kwadratowe. Kobiety o długich paznokciach i wąskiej płytce powinny natomiast wystrzegać się ostro zakończonych i szpiczastych kształtów, które mogą nadać ich dłoniom efektu „szponów” lub pazurów. Przy smukłej dłoni możemy wybrać zarówno długie jak i krótkie paznokcie, bez uszczerbku dla efektu wizualnego naszego manicure. Szerokie paznokcie powinny unikać piłowania w szpic. Jeśli płytka paznokcia jest naprawdę duża, możemy optycznie pomniejszyć ją również poprzez zostawienie po bokach wąskiego paska, którego nie pokryjemy lakierem. Dobrym rozwiązaniem jest także wybieranie perłowych odcieni.

Źródło: iStock

Najpopularniejsze kształty paznokci – jak je piłować?

Piłując płytkę, chcąc osiągnąć określone kształty paznokci pamiętaj, żeby ruchy pilniczka wykonywać w jedną stronę. Jeśli będziesz piłowała naprzemiennie w obu kierunkach, zniszczysz płytkę. Oprzyj również dłoń, żeby nie robić tego w powietrzu. Wybierając określony kształt, dopasuj stopień gradacji do swojej płytki.

  • Paznokcie kwadratowe (square)

Jedne z łatwiejszych do wykonania kształtów paznokci. Żeby go stworzyć należy piłować paznokieć prosto, jednak równolegle do jego nasady. Ważne jest, żeby przypilnować równego piłowania płytki. Jeśli zrobimy to pod niewłaściwym kątem, będzie to widoczne. Najlepiej wyglądają na krótkich paznokciach. Kształty paznokci oparte na ostrych krawędziach mają jednak jeden problem – skłonność do zahaczania o przedmioty i łamania się. Są najlepszym rozwiązaniem dla kobiet o smukłych dłoniach i wąskiej płytce paznokcia.

  • Paznokcie owalne (oval)

Ten kształt paznokcia od okrągłego odróżnia jego długość. Są rekomendowane osobom, które mają krótsze palce. Owalne paznokcie są naturalne i wpisują się w klasykę, a dodatkowo wysmuklają dłonie. Chcąc spiłować swoją płytkę w ten sposób wystarczy spiłować je względem opuszków palców.

  • Paznokcie okrągłe (round)

Są ponadczasowe, wyglądają naturalnie i wysmuklają płytkę. Są dobrym rozwiązaniem dla krótkich paznokci i drobnych dłoni. To również kształt paznokcia, który jest mniej podatny na złamania dzięki zaokrąglonym brzegom. Nie sprawiają problemów podczas wykonywania codziennych obowiązków. Żeby spiłować paznokcie w ten sposób wystarczy skrócić płytkę paznokcia i delikatnie spiłować brzegi.

  • Paznokcie migdałki (almond)

Zaokrąglone paznokcie z ich ostrzejszym zakończeniem.Inne kształty paznokci przez dłuższy czas pozostawały za nią w tyle. Pasują niemal do każdego rodzaju płytki, nie nadają się jednak dla osób o szerokiej płytce paznokcia. Usilne piłowanie go w szpic może nie zdać egzaminu. Niemniej jednak migdałki wysmuklają krótkie i pulchne palce. Żeby uzyskać taki kształt paznokcia należy spiłować wewnętrzny bok paznokcia pod kątem 45 stopni, po czym przejść delikatnie do jego czubka, a następnie rozpocząć piłowanie drugiej strony.

  • Paznokcie trumienki (coffin lub ballerina)

Kształty paznokci łączą się – tak jest i w tym przypadku. Trumienki to poniekąd połączenie migdałków i kwadratowych paznokci. Są idealne dla dłuższych i wąskich paznokci oraz smukłych dłoni. Piłując płytkę w celu uzyskania kształtu trumienek, spiłuj mocniej boki (możesz zrobić to pod kątem 45 stopni lub więcej, jeśli są długie i chcesz osiągnąć efekt węższej góry), następnie przejdź do końcówki paznokcia i spiłuj ją na prosto, jak w przypadku kwadratowego kształtu, uważając na zachowanie prostej linii.

  • Paznokcie górski szczyt (mountain peak)

Górskie szczyty to kształt paznokci, który należy do jednych z najostrzej zakończonych. Jest tym samym bardziej podatny na złamania lub uszkodzenia (zwłaszcza na naturalnej płytce bez hybrydy).

Źródło zdjęcia głównego: Tiko Giorgadze / Unsplash

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

31 marca 2020, 16:53

Nasze propozycje