Poprzedni artykuł: Zestaw pędzli do makijażu z Biedronki Następny artykuł: Matowe paznokcie - domowy sposób oraz najlepsze lakiery

Primer – kwasowy czy bezkwasowy. Kiedy i jak go używać?

Makijaż,
,
, tagi: paznokcie, Primer
Primer do paznokci zwiększa przyczepność, zmienia PH płytki paznokcia i zapobiega zapowietrzaniu się naszego mani. Niezależnie, czy wybierasz hybrydę, akryl, czy żele – primer wydłuży ich trwałość.

Paznokcie odpryskują, nie trzymają się dobrze płytki i po kilku dniach manicure nadaje się do gruntownej przeróbki? Jeśli nie jest to wina lampy lub nieprawidłowego wykonania paznokci hybrydowych, żelowych, a nawet akrylowych, wina może leżeć po stronie primera do paznokci, a właściwie jego braku. To on odpowiada za przyczepność lakieru do płytki paznokcia. Primer odtłuszcza płytkę i zmienia jej PH.

Primer kwasowy vs. primer bezkwasowy – który z nich wybrać?

Primer kwasowy

Primer na bazie kwasu metakrylowego, który jest silniejszy od swojego bezkwasowego odpowiednika. Przeznaczony jest do wykonywania manicure tytanowego lub akrylowego, czyli metod na sucho. Jest preparatem o mocnym zapachu i może powodować pieczenie przy wrażliwych, podrażnionych skórkach paznokci.

Primer kwasowy przeznaczony jest dla osób, które mają problematyczną płytkę, na której trudno jest utrzymać manicure na dłużej. Dotyczy to m.in. nadpotliwości płytki paznokcia, czy zmian związanych z problemami hormonalnymi.

Primer bezkwasowy

Łagodniejszy primer przeznaczony jest do lepkiego manicure, czyli hybrydy lub żelu. Jego działanie jest oparte na octanie etylenu. To on sprawia, że preparat zwiększa przyczepność lakieru do płytki paznokcia. Sprawdzi się w przypadku, kiedy stosująca go osoba nie ma problematycznej płytki. Bezkwasowy primer jest bezzapachowy i nie podrażnia skórek. To sprawia, że jest bardziej popularny od swojego kwasowego odpowiednika.

Primer – jak go stosować?

1. Przygotuj płytkę paznokcia jak zwykle – m.in. nadając mu odpowiedni kształt.

2. Przemyj paznokcie cleanerem, żeby dokładnie ją odtłuścić. Możemy wybrać odpowiedni produkt dla siebie o łagodniejszym lub silniejszym działaniu, ale też wzbogacony o odpowiednie witaminy.

3. Nałóż primer na płytkę paznokcia, omijając okolice skórek.

  • Primer kwasowy - nakładamy na paznokieć punktowo, nanosząc jego niewielką ilość w postaci jednej lub dwóch kropli produktu w jego centralnej części. Czekamy aż primer rozejdzie się po płytce paznokcia i wyschnie.
  • Primer bezkwasowy – aplikujemy na paznokieć w sposób zbliżony do malowania paznokci, rozprowadzając go pędzelkiem po płytce. Zostawiamy na około minutę do wyschnięcia. Primer bezkwasowy zostawi na paznokciu lepką warstwę i nie wchłonie się całkowicie.

4. Przejdź do aplikacji bazy i wykonaj wybrany przez ciebie manicure – hybrydowy, żelowy lub akrylowy. Dobrze stosowany primer nie uszkodzi twojej płytki.

Primer i bonder – czym się różnią?

Primer jest produktem, którego nie trzeba utwardzać w lampie. Bonder jest natomiast preparatem do paznokci, który poniekąd łączy ze sobą primer i bazę żelową. Ma w sobie składniki, które są aktywowane światłem UV. Często nazywa się go również primerem UV. Podobnie jak sam primer, ma on za zadanie zwiększyć przyczepność do płytki paznokcia. Odtłuszcza, dezynfekuje i dzięki działaniu lampy, wiąże się z keratyną w paznokciu. Nie ma zapachu i kwasu w swoim składzie. Jest przeznaczony do żelowej stylizacji paznokci. Na zniszczonej płytce może nie zdać egzaminu, podobnie jak bezkwasowy primer.

Tak samo jak w przypadku primera, używa się go w niewielkiej ilości na naturalną płytkę paznokcia i rozprowadza pędzelkiem, a następnie utwardza w lampie przez około minutę. Nie wycieramy jej cleanerem.

Primer do paznokci – TOP 3

Semilac – bezkwasowy primer (7 ml) – 13 zł

Primer, który przedłuża trwałość manicure. Doskonale radzi sobie z problematyczną płytką. Przedłuża trwałość lakieru i zwiększa jego przyczepność.

Indigo Free Acid Primer - bezkwasowy primer (15 ml) – 29 zł

Wydajny primer bezacetonowy, odtłuszczający i matujący płytkę paznokcia. Zapobiega zapowietrzaniu się lakieru i jego odpryskiwaniu.

NeoNail – bezkwasowy primer – (10 ml) 15 zł

Szybkoschnący primer do paznokci, który zabezpiecza płytkę paznokcia i zwiększa przyczepność wybranego manicure. Umożliwia ściągnięcie hybrydy dopiero po pojawieniu się widocznych odrostów.

Źródło zdjęcia głównego: Roman Kraft/ Unsplash

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 lutego 2020, 14:17

Nasze propozycje