Poprzedni artykuł: Rusza 2. półfinał plebiscytu na tytuł "Influencer Roku 2020" Następny artykuł: Kształty paznokci – dobierz odpowiedni dla swojej płytki [infografika]

Puder mineralny - co to jest i czym się różni od klasycznego pudru

Pudrem mineralnym nazywamy kosmetyk, który zawiera mineralne pigmenty. Taki produkt ma cechy klasycznego pudru, ale jest bardziej przyjazny dla skóry.

Często słyszymy, że jakiś kosmetyk jest mineralny. Równie często "mineralny" stoi obok słowa "naturalny". Takie kosmetyki od razu nas przyciągają - nic dziwnego, w końcu nie chcemy nakładać na swoją skórę żadnych syntetycznych związków. Czy w takim razie faktycznie warto zamienić swój zwykły puder na puder mineralny?

puder mineralny

Źródło: Istock

Puder mineralny a zwykły puder 

Puder nazywany mineralny powinien zawierać tylko substancję naturalnego pochodzenia: tlenek cynku, dwutlenek tytanu, tlenek żelaza, mikę. Zwykłe pudry również zawierają te substancję, jednak często w dużo mniejszej ilości. W klasycznych pudrach znajdziemy także wiele tańszych dodatków oraz środków zapachowych. 

W pudrze mineralnym nie ma miejsca na substancję zapachowe - mogłyby one podrażnić wrażliwą i delikatną skórę, a właśnie dla takiej głównie dedykowany jest ten kosmetyk.

Puder mineralny - właściwości

Mimo tak niewielu składników puder mineralny przewyższa swoimi właściwościami klasyczny puder. Przede wszystkim nie zapycha i nie podrażnia cery, może być więc używany przez osoby o problematycznej, trądzikowej cerze.  Zawsze posiada filtr UV - minimum SPF 15. Pudry o większej zawartości cynku dobrze matują tłustą cerę - czasami nawet lepiej, niż zwykle pudry z drogerii z przeznaczeniem dla tego rodzaju cery. 

Zobacz także: Najlepsze podkłady mineralne - jak wybrać i gdzie kupić 

Puder właściwości - jak aplikować?

Możemy znaleźć pudry transparentne, doskonałe do wykończenia makijażu, jak i pudry z duża zawartością kryjących pigmentów. Te drugie sprawdzą się do codziennego używania zamiast podkładu, a pomimo pudrowej formuły nie wysuszą skóry i nie podkreślą suchych skórek. 

Ze względu na to, że pudry mineralne niemal zawsze występują w postaci sypkiej, najlepiej nakładać je pędzlem. Wybierzmy duży puchaty pędzel jeśli chcemy utrwalić nim makijaż. Natomiast za pomocą gęstego pędzla o ściętym na płaskowłosiu wtłoczymy puder w skórę i zbudujemy pożądane krycie. 

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 lutego 2020, 05:08

Nasze propozycje