Poprzedni artykuł: Tłuszcz... odmładza! Zobaczcie tylko efekty zabiegu Lipofilling w Skin... Następny artykuł: TEST REDAKCJI: GeneO+ w SkinClinic, czyli jak dzięki zabiegowi w godzi...

Myślisz, że botoks albo powiększanie ust to łatwizna? Przeczytaj, zanim zapiszesz się na zabieg

Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej w niesprawdzonym miejscu może skończyć się tragedią. Sprawdź, na co uważać.

Salony z promocyjnym botoksem na obrzeżach miasta z zapisami tylko przez telefon, powiększanie ust w twoim lokalnym gabinecie kosmetycznym, lekarze objeżdżający salony i ośrodki SPA z walizeczką pełną botoksu i kwasu hialuronowego... Znacie to? Wszystko to stało się codziennością w dużych miastach, gdzie pogoń za wieczną młodością jest szczególnie widoczna. Co gorsza, dzięki telewizji do użycia weszło angielskie określenie "botox party", sugerujące, że przeciwzmarszczkowe zastrzyki można wykonywać w domu, w swobodnej atmosferze...

Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Po pierwsze zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane tylko w klinice, w sterylnym pomieszczeniu, a po drugie wykonywać je powinien lekarz. Nie kosmetyczka, nie pielęgniarka, a lekarz, który ukończył nie tylko 6 lat studiów medycznych, ale i dodatkowe kursy z zakresu medycyny estetycznej. Choć polskie prawo wyraźnie reguluje dystrybucję wyrobów medycznych (w tym botoksu i wypełniaczy), nie istnieje powszechny system kontroli zakładów wykonujących takie zabiegi.

"Newsweek" pisał o problemie już w 2013 r., ale od tego czasu sytuacja na rynku się nie zmieniła, a wręcz pogorszyła, bo popularność medycyny estetycznej tylko rośnie. Stanowisko zajęło już Polskie Towarzystwo Dermatologiczne:

Przypomnieć należy, że wykonywanie zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głę bokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii (z wyjątkiem laserówbiostymulujących i niskoenergetycznych) to świadczenia medyczne (zabiegi lekarskie), a nie kosmetyczne - czytamy w w oficjalnym oświadczeniu.

Czemu mogą grozić nieprawidłowo wykonane zabiegi? Na liście powikłań jest np. porażenie nerwu, ślepota, martwica tkanek oraz trwałe oszpecenie. W Polsce nie brakuje udokumentowanych przypadków pacjentek, które musiały poddać się chirurgicznemu wycięciu zmian po nieprawidłowo przeprowadzanych zabiegach, jednak niechętnie dzielą się one zdjęciami z terapii. Odwagę miała za to 45-letnia Amerykanka Carol Bryan, która pokazała w internecie efekty reakcji alergicznej na nieprawidłowo dobrane wypełniacze. Na jakiś czas straciła wzrok, niestety uszczerbek na urodzie okazał się bardziej trwały.

Jeśli zastanawiacie się nad jakimś zabiegiem, specjaliści z warszawskiej kliniki Estell przygotowali "10 przykazań", które pomogą wam zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo przy poprawianiu urody:

10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej wg Estell

 

 1. Wybierz sprawdzoną i renomowaną klinikę, opierając się na różnych źródłach i wiarygodnych opiniach.
 2. Zabiegi medyczne takie jak m.in. podanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego wykonuj zawsze u lekarza.
 3. Pamiętaj, że każdy profesjonalny zabieg poprzedza konsultacja medyczna.
 4. Podczas konsultacji medycznej lekarz musi Ci opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwwskazania, możliwe powikłania oraz odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.
 5. Pytaj lekarza o wszystko i oczekuj zrozumiałych odpowiedzi. Nie bój się pytać przed, w trakcie lub po zabiegu.
 6. Powiedz lekarzowi o wszystkich zabiegach, jakim się wcześniej poddałaś oraz o lekach jakie przyjmujesz.
 7. Jeśli zaczniesz mieć wątpliwości daj sobie czas, by to przemyśleć, pytaj tak długo,
  aż rozwiejesz wszystkie wątpliwości.
 8. Dowiedz się jakim preparatem lub urządzeniem będzie wykonany zabieg. Sprawdź termin ważności preparatu i czy jest fabrycznie zamknięty. Jeden preparat podaje się jednemu pacjentowi.
 9. Rozmawiaj z lekarzem o realnych efektach zabiegów.  Pytaj jakie są możliwości osiągnięcia Twojego wymarzonego celu biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej.
 10. Traktuj medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę, pamiętając o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza. 
Wygląd jest dla Ciebie ważny? Zobacz produkty w promocji na stronie Monnari.pl kody rabatowe.

Zdj. iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

10 lipca 2020, 11:51

Nasze propozycje