Poprzedni artykuł: Must have na lipiec 2014 - hity na plażę Następny artykuł: Modowe must have na sierpień 2014

Hit na lato 2014: ESPADRYLE

Moda,
,
, tagi: trendy, moda 2014, wiosna-lato 2014, buty na lato, espadryle
Espadryle to hit lata 2014. Wszyscy je znamy i lubimy. A czy znacie historię tych butów? Jeśli nie, przeczytajcie!

Historia espadryli

Espadryle istnieją już od setek, a może nawet tysięcy lat. Muzeum Archeologiczne w Granadzie posiada parę espadryli, które zostały znalezione na ludzkich szczątkach wewnątrz jaskini "murcielagos" (jaskini nietoperzy). Szacuje się, że znalezione buty mogą mieć około 4000 lat. Oczywiście jest to bardzo prymitywna wersja dzisiejszych espadryli.

espadryle espadre.pl

Te lekkie sandały, wykonane z juty lub plecionego sznura z konopi i lnianej tkaniny, pochodzą z Hiszpanii, gdzie były już noszone około XIII w. przez króla Aragonii. Nazwa pochodzi od "esparto" - rodzaju rośliny, która pierwotnie jest palona, a następnie pleciona aby wykonać podeszwę. Produkcja espadryli na dobre rozpowszechniła się pod koniec XIII w. Ze względu na ręczny charakter wykonania butów, bardzo wielu robotników znalazło nową pracę – Alpargatero. Zajmowali się oni głównie produkcją linowych podeszew, natomiast szwaczki wykończeniem i zszyciem tkanin.

Na początku XIX w. w małym miasteczku Mauléon w Pirenejach Atlantyckich, zaczęto handlować espadrylami na szeroką skalę. Pierwszymi odbiorcami byli miedzy innymi katalońsko-aragońscy żołnierze oraz księża. To był także początek popularyzacji espadryli w Ameryce Południowej. To także wtedy nastąpił czas “hirondelles”, czyli młodych dziewczyn zamieszkujących doliny Aragonii, które to zajęły sie produkcją espadryli w fabrykach.

Espadryle współcześnie

Tradycyjnie, alpargata była albo czarna albo pozostawała w naturalnym kolorze tkanin – wersja jaśniejsza przeważnie była noszona w niedzielę, a ciemniejsza w trakcie tygodnia. Co ciekawe, każdy region charakteryzuje się swoim własnym kolorem butów. Na przykład espadryle wykonane w Emporda są białe i ozdobione pięcioma kolorami na pasie na wierzchu buta. Jednym z najbardziej znanych projektów wykonanych z białej jednokolorowej tkaniny, są espadryle noszone przez tancerzy Sardanes (tradycyjny taniec kataloński).

espadryle

Z początkiem lat 50. ubiegłego wieku, rozwój mody wymusił na producentach espadryli nowe podejście w projektowaniu butów, bardziej dostosowanych do ówczesnych klientów. Punktem przełomowym było zamówienie, które zrobił sam Yves Saint Laurent. Otóż zażyczył on sobie espadryle na obcasie i okazało się to krzykiem mody i zarazem strzałem w dziesiątkę. Obecnie chyba nie ma kobiety na południu Europy, która nie miałaby w swojej szafie espadryli na obcasie, ozdobionych wstążką wokół kostki.

zdjęcia: Imax Tree

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 13:54

Nasze propozycje