Poprzedni artykuł: Ta spódnica z nowej kolekcji Zary jest hitem na Instagramie. Bardzo st... Następny artykuł: Ewa Mrozowska z „Gogglebox” w supermodnych spodniach z Zary

Koronawirus: jak właściwie prać ubrania, by uniknąć zarażenia?

Moda, , tagi: pranie ubrań, koronawirus
Żeby zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem powinniśmy zadbać nie tylko o mycie rąk, ale też właściwy sposób prania odzieży. Jak powinniśmy odpowiednio wykonywać pranie podczas epidemii?

Koronawirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, nic więc dziwnego, że takie zagadnienia jak właściwe mycie rąk, wątpliwości związane z domniemanym przenoszeniem wirusa przez zwierzęta, jak również wpływ grupy krwi na ryzyko zarażeniania SARS-CoV-2, czy możliwość zarażenia się poprzez stosunek płciowy, wzbudzają coraz więcej pytań. A co z praniem? W czasie panującej pandemii również jemu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę. Jak właściwie zadbać o nasze ubrania w obliczu koronawirusa?

Czy koronawirusem możemy się zarazić przez ubranie?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenoszony jest drogą kropelkową, co za tym idzie, nie zarazimy się nim poprzez dotyk, lecz przeniesienie odpowiedniej ilości wirusa na błony śluzowe, tj. usta, nos, czy okolice oczu. Warto jednak podkreślić, że koronawirus może się utrzymywać na wszelkiego rodzaju powierzchniach od kilku godzin nawet do kilku dni, dlatego tak ważna jest higiena. Mycie rąk oraz przedmiotów zakupionych w sklepach (o ile ich opakowanie na to pozwala) jest więc podstawą, niestety większość z nas zapomina o tym, że wirus może również zadomowić się na powierzchni naszych ubrań.

Niektórzy badacze uważają, że włókna tkanin w porowatym materiale dłużej utrzymują cząsteczki wirusa, wysuszają je i rozbijają – mówi w rozmowie z „Huffington Post” Robert Amler , dziekan School of Health Sciences and Practice w New York Medical College i były dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom  (CDC). Gładkie powierzchnie, jak skóra i winyl są łatwiejsze do czyszczenia – dodał.

Z badań przeprowadzonych m.in. przez National Institiute of Health , CDC i UCLA wynika, że wirus krócej utrzymuje się na szorstkich tkaninach niż na gładkich, twardych powierzchniach, jednakże odpowiednia ochrona przed nim i pranie ręczników, pościeli, czy ubrań w wysokiej temperaturze obroni nas przed przeniesieniem go na nasze błony śluzowe, chroniąc nas przed zarażeniem.

Zdjęcie: iStock

Poliestrowy materiał, podobny do spandeksu, może zatrzymywać zarazki dłużej niż tkaniny na bazie bawełny, ale wszystkie rodzaje tkanin mogą być zanieczyszczone – podkreśla lekarz rodzinny, dr Janette Nesheiwat. Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych ogłosił, że wirusy mogą być aktywne nawet do trzech dni na plastiku i stali nierdzewnej, do 24 godzin na tekturze i 4 godziny na miedzi, a pamiętajmy, że niektóre z naszych guzików , suwaków i innych elementów odzieży mogą być wykonane właśnie z tych materiałów – dodała.

Jak właściwie prać ubrania, by uniknąć zarażenia koronawirusem?

Jak podkreślają lekarze, by na dobre pozbyć się cząsteczek koronawirusa z naszych ubrań, powinniśmy prać odzież w temperaturze powyżej 60 stopni, a pranie powinno trwać dłużej niż pół godziny.

Jeśli użyjemy detergentu, plus temperatura wody wyniesie 60 stopni, to praktycznie zniszczymy wirusa – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marcin Bańbura, dyrektor Instytutu Medycyny Weterynaryjnej z SGGW.

Zdjęcie: iStock

Zobacz także: Koronawirus: jak odróżnić go od grypy lub alergii? 

Zalecane jest również suszenie ubrań oraz ich prasowanie w temperaturze co najmniej 60 stopni, a także pranie nowo zakupionych rzeczy, zanim postanowimy je założyć. Okazuje się również, że zbiorowe robienie prania nie przyczyni się do ryzyka zarażenia koronawirusem, o ile zachowamy odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Korzystanie ze wspólnej pralki jest bezpieczne, ponieważ wirus jest zabijany przez pranie ubrań powyżej 60 stopni – mówi lekarz rodzinny dr Georgine Nanos, CEO w Kind Health Group w San Diego. Trudniejszym zagadnieniem jest jednak zachowanie dystansu społecznego oraz unikanie kontaktu z potencjalnie skażonymi powierzchniami i osobami w pralni samoobsługowej, a nie samo pranie - dodaje.

Pamiętajmy również o dokładnym dawkowaniu detergentów. Większa dawka płynu czy proszku do prania, wcale nie zabezpieczy nas lepiej przed koronawirusem, warto jednak dopilnować, by ilość użytych środków do prania była adekwatna do ilości pranych rzeczy. Dzięki temu uchronimy się przed ewentualną alergią skórną.

Zdjęcie: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

1 kwietnia 2020, 22:08

Nasze propozycje