Poprzedni artykuł: Jak się ubrać na pierwszą Wigilię u rodziców ukochanego? (propozycje z... Następny artykuł: 10 rzeczy, na które warto zapolować na wyprzedażach w sieciówkach GAL...

Kupujesz tanie buty i torebki? Uważaj! Ich skóra jest toksyczna!

Moda, , tagi: buty, torebki
Kupujesz skórzane buty i torebki po najniższej cenie, a na ich metce widnieje napis „Made in Bangladesh”? Najpewniej wspierasz toksyczny przemysł, który niszczy zdrowie, a nawet odbiera życie tysiącom robotników!

Kupując skórzane buty, myślisz, że wspierasz rodzinne włoskie manufaktury? Przyjrzyj się uważniej ich metce. Aż 87 proc. butów produkuje się w Azji – w Chinach (15 mld par rocznie), Indiach, Wietnamie i Indonezji. Włochy są dopiero na 10. miejscu pod względem wielkości produkcji.

Większość azjatyckich wyrobów może mieć tak niską cenę, bo za głodową płacę i w nieludzkich warunkach wykonuje je lokalni robotnicy. I może nie zniszczą ci skóry tak jak podróbki kosmetyków, ale przeczytaj, w jakich warunkach powstają.

Film dokumentalny „Toksyczna skóra z Hazaribag” wyprodukowany przez Planete+ obnaża kulisy powstawania toksycznych skór.

Skórę wytwarzają w przeważającej mierze mieszkańcy slumsu Hazaribag (jest na liście 30. najbardziej zanieczyszczonych miejsc świata) na obrzeżach bangladeskiej stolicy, Dhaki.

Wśród 500 tysięcy ludzi większość pracuje w jednej z fabryk za 2 dolary dziennie. Choć to niezgodne z prawem, do pracy zatrudniane są także dzieci.

Na każdym etapie garbowania skóry pracownicy mają kontakt z niebezpiecznymi, często rakotwórczymi, środkami chemicznymi. 

Zanieczyszczenia z garbarni spływają do rzeki, w której mieszkańcy Hazaribag myją się i piorą swoje ubrania.

Jedynym ubraniem ochronnym pracowników są plastikowe okulary. Nie mają nawet butów. Chodzą boso. 90 proc robotników jest przewlekle chorych, a śmiertelność w tym rejonie jest 300 razy większa niż w reszcie kraju, bo codzienna styczność z substancjami rakotwórczymi zabija nawet młodych. Po pracy ludzie wymiotują, gorączkują, cierpią na migreny.

Robotnicy nie mogą jednak nie przyjąć pracy w fabryce. Bo pozostaje im śmierć z głodu...

Kupując rzeczy wykonane ze skórę z Bangladeszu, zastanów się więc, czy warto dla pary butów narażać życie tysięcy robotników.

Dopóki firmy nie zaczną wprowadzać w życie humanitarnych zasad zatrudnienia i dogodnych warunków pracy, Zachód powinien bojkotować nieetycznie wykonane produkty. Powstaje jednak inne pytanie. Co stanie się wtedy z robotnikami, których życie zależy od pracy w fabryce, gdy przestanie ona działać? 

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 lutego 2019, 14:02

Zobacz także

Nasze propozycje