Poprzedni artykuł: Maseczki na wągry [ranking] Następny artykuł: Kiedy zacząć stosować retinol?

Azulan na trądzik

Azulan to niedrogi płyn stosowany głównie przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, ale ten apteczny specyfik może też sprawdzić się w leczeniu trądziku. Trzeba go jednak ostrożnie używać...

Leczenie trądziku bywa długotrwałe, kosztowne i frustrujące. Sprawdzone metody rzadko bywają uniwersalne, i to, co działa na jednych, innym ani trochę nie pomaga. Oczywiście, olbrzymi wpływ na stan naszej cery ma nasz styl życia, a zwłaszcza dieta. Jeśli zaś chodzi o pielęgnację, zaskakująco dobrych rezultatów w leczeniu trądziku można się spodziewać, stosując retinol lub poddając się profesjonalnym peelingom kwasowym. Okazuje się jednak, że nie trzeba wydawać fortuny na kosmetyki i wizyty u kosmetyczki. Płyn stosowany zazwyczaj przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła pomaga też na pryszcze. Czym jest Azulan i jak go stosować?

Azulan na trądzik

Co to jest Azulan?

Azulan to roślinny produkt leczniczy dostępny w aptekach i kosztujący zazwyczaj mniej niż 10 zł. To płynny wyciąg z koszyczków rumianku, a rumianek to roślina dobrze znana wszystkim fanom naturalnych metod leczenia i dbania o urodę. Ten niepozorny kwiatek zawiera mnóstwo związków o właściwościach leczniczych - między innymi:

  • działający przeciwzapalnie chamazulen,
  • alfa-bisabolol, który działa antybakteryjnie i łagodzi podrażnienia,
  • flawonoidy będące przeciwutleniaczami,
  • przyspieszające regenerację naskórka fitosterole,
  • rozjaśniającą witaminę C.

Obok wyciągu z rumianku, substancją aktywną w Azulanie jest etanol. Alkohol etylowy działający odkażająco i odtłuszczająco.

Azulan na trądzik

Azulan, a konkretnie jego wodny roztwór, jest zazwyczaj stosowany do płukania jamy ustnej i gardła. Pomaga on w wyleczeniu ich stanów zapalnych. Ale nie jest on tylko remedium na bolące migdałki czy dziąsła. Używa się go także doustnie przy problemach żołądkowych i do irygacji pochwy. Za to w pielęgnacji stanów zapalnych skóry stosowane są okłady z Azulanu.

Azulan na twarz pokrytą trądzikiem przyspieszy gojenie się zmian zapalnych i zapobiegnie powstawaniu nowych. Dzięki niemu powinny też zjaśnieć przebarwienia potrądzikowe. Zdecydowanie odradzamy jednak stosowanie tego preparatu na skórę całej twarzy! Alkohol, który znajduje się w składzie Azulanu może bowiem naruszyć naturalną barierę ochronną skóry, doprowadzić do jej przesuszenia i podrażnienia.

Zobacz także: Jakie są domowe sposoby na trądzik?

Chcąc zwalczać trądzik z pomocą Azulanu, powinno się go używać oszczędnie i precyzyjnie. Najlepiej nakładać go punktowo, patyczkiem do czyszczenia uszu, tylko na zmianę zapalną. Tak zaaplikowany, Azulan powinien doprowadzić do wysuszenia krostki i usunąć bakterie, które doprowadziły do jej powstania.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Nasze propozycje