Co to jest mikrobiom skóry? Odpowiadamy!

Pielęgnacja,
Poprzedni artykuł: Cytryna na twarz i na włosy - jakie daje efekty? Następny artykuł: Mydło na trądzik z TikToka, które usuwa pryszcze w tydzień
Mało kto o tym wie, ale to od niego w dużym stopniu zależy kondycja naszej skóry. Czym jest mikrobiom?

W kontekście pielęgnacji skóry coraz częściej mówi się o mikrobiomie. Ale co tak naprawdę oznacza to pojęcie i dlaczego stanowi on przedmiot badań wielu dermatologów? Poznaj odpowiedzi!

Co to jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom to wszystkie drobnoustroje znajdujące się na skórze. Te różnorodne bakterie tworzą złożony ekosystem, który jest unikalny dla każdego człowieka i poszczególnych obszarów na jego ciele. Wiedziałaś, że ludzkie ciało zawiera 10 razy więcej bakterii niż własnych komórek i że ponad 50% naszego DNA jest pochodzenia bakteryjnego? Na samej skórze odkryto ponad 500 różnych gatunków!* Skład bakteryjny mikrobiomu jest wyjątkowy i dlatego niektórzy naukowcy nazywają go „drugim genomem”. Mikrobiom różni się także w zależności od obszaru ciała – niektóre zakątki są liczniej zasiedlone od innych, np. pępek, w którym występują szczególnie egzotyczne gatunki!

Definicja mikrobiomu nie wyjaśnia jednak, dlaczego jest on interesujący z punktu widzenia pielęgnacji. Otóż okazuje się, że istnieje duża zależność między mikrobiomem a kondycją skóry. Jednymi z pierwszych badaczy, którzy dostrzegli związane z tym możliwości, byli naukowcy z laboratorium La Roche-Posay. Prowadzone przez ponad 10 lat badania dają początek nowemu podejściu w rozwiązywaniu problemów ze skórą.

Przełomowe odkrycie w zakresie mikrobiomu

Równowaga mikrobiomu ma istotne znacznie dla stanu skóry. Jej brak wiąże się z wieloma chorobami i dolegliwościami. Marka La Roche-Posay przeprowadziła badania w tym obszarze, by wykazać, że mikrobiom odgrywa kluczową rolę w działaniu układu odpornościowego i funkcji ochronnych skóry. Na ich podstawie stwierdzono, że równowaga mikrobiotyczna, czyli odpowiednia ilość dobrych i złych bakterii, pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry. Problemy zaczynają się, gdy ta równowaga jest zachwiana. 

Woda termalna z La Roche-Posay

Pierwsze badania nad wodą termalną przeprowadził Pierre Milon, nadworny lekarz króla Ludwika XIII. Jej działanie uzdrawiające docenione zostało także przez Napoleona – na jego prośbę na początku XIX wieku wybudowano wyspecjalizowane centrum termalne w pobliżu źródeł. Wodę termalną z La Roche-Posay cechuje unikalny skład mineralny. To jedyna woda źródlana, która ma tak wysoką zawartość selenu – mikroelementu o silnych właściwościach przeciwutleniających. Takie same właściwości wykazują wapń i stront – ich także nie brakuje w wodzie termalnej. To dzięki wszystkim zawartym w niej minerałom woda termalna z La Roche-Posay może pomóc w przywróceniu równowagi mikrobiomu, a w rezultacie – zmniejszyć nadreaktywność oraz wesprzeć leczenie atopowego zapalenia skóry.

Wynikiem trwających przez lata badań jest m.in. wprowadzenie na rynek nowego balsamu regenerującego LIPIKAR BAUME AP+M o potrójnym działaniu. Kosmetyk zawiera innowacyjną formułę, która powstrzymuje proces namnażania szkodliwych bakterii, tym samym wspierając równowagę mikrobiotyczną skóry. Daje jej natychmiastowe ukojenie, łagodzi swędzenie oraz zapobiega nawracającej suchości.

Chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat mikrobiomu? Skorzystaj z szansy wygrania zaproszenia na event DERMCLASS MIKROBIOM 2020, który odbędzie się 26 lutego w Warszawie.

*NIH HMP Working Group et al., Genome Res. 2009;19:2317-2323

Materiał powstał z udziałem marki La Roche-Posay

zdjęcia: mat. prasowe


Nasze propozycje