Poprzedni artykuł: Masz trądzik? Oto 8 kosmetyków z Sephory, które pomogą ci o nim zapomn... Następny artykuł: Dzięki temu gadżetowi pozbędziesz się ze skóry plam po samoopalaczu!

Depilacja IPL bez tajemnic okiem dermatologa

Pielęgnacja, , tagi: depilacja, Braun
Depilacja laserowa to bardzo pożądany zabieg. Zapewnia kobietom uczucie komfortu, daje gładkie ciało i oszczędza czas. Mimo, że tak popularna, mamy o nią mnóstwo pytań. Czy jest bezpieczna dla zdrowia? Co z dużą ilością pieprzyków? Jak pielęgnować skórę zaraz po? Te i wiele innych wątpliwości rozwiewa ekspert - dermatolog Urszula Kozłowska!

Jakiś czas temu na instagramie poprosiliśmy was o zadawanie pytań na temat depilacji laserowej. Miałyście ich bardzo wiele. Nic dziwnego - to wspaniałe, że chcecie dbać o bezpieczeństwo domowych zabiegów. Usuwanie włosków laserem IPL do nich właśnie należy. Poniżej odpowiedzi na nurtujące was pytania. Weźcie kubek kawy i usiądźcie wygodnie - są one naprawdę ciekawe!

Czy depilacja IPL jest bezpieczna, gdy mamy dużą ilość pieprzyków?

Dr n. med. Urszula Kozłowska: Metoda naświetlania IPL (ang. Intense Pulsed Light - Intensywne Żródło Światła) jest metodą stosowaną i obserwowaną w dermatologii już od ćwierćwiecza (od ponad 20 lat). Potwierdzono jej całkowite bezpieczeństwo pod kątem wpływu na tworzenie nowotworów skórnych, w tym najgroźniejszego czerniaka złośliwego.

Jeśli na naszej skórze występują zmiany barwnikowe znamiona, pieprzyki itd. takie miejsca zdecydowanie omijamy podczas depilacji IPL.  Jeśli takich znamion mamy dużo, nie są one pojedyncze, polecam zawsze badanie dermatologiczne celem oceny istniejących zmian skórnych i konsultację z lekarzem dermatologiem zanim zdecydujemy się na wybór metody IPL.

Czy metoda IPL została dokładnie przebadana pod kątem wpływu na nasz organizm?

Dr n. med.:  to metoda jak najbardziej przebadana, a badania, które zostały przeprowadzone nie wykazały podniesionego ryzyka rozwoju nowotworów czy czerniaka skóry. Oczywiście nie jest to metoda adresowana do wszystkich i nie powinny z niej korzystać m.in. osoby z chorobami przewlekłymi, osoby chorujące na nowotwory, osoby z chorobami skóry (łuszczyca/ bielactwo), kobiety ciężarne, kobiety karmiące piersią czy osoby poniżej 18 roku życia. Oczywiście zanim sięgniemy po jakiekolwiek urządzenie zawsze czytajmy instrukcje obsługi, a jeśli mamy wątpliwości poradźmy się swojego lekarza.

Jak często należy ponawiać zabiegi?

Dr n. med.: Zgodnie z zaleceniami producenta zabiegi w początkowej fazie (od 4 do 12 tygodni) powinno się przeprowadzać raz w tygodniu. Pozwala to na sukcesywne usuwanie wszystkich wyrastających w tym okresie włosów, również tych, które na początku były w fazie spoczynku (uśpienia). Potem, w zależności od potrzeb można od czasu do czasu wykonać sesję przypominającą. Aby ta metoda usuwania włosków była dla nas skuteczna należy pamiętać o regularności.

Czy depilatora IPL można używać również do usuwania owłosienia z twarzy?

Dr n. med.: Jak najbardziej. Jednak trzeba pamiętać, że urządzenia IPL do depilacji twarzy mogą używać wyłącznie kobiety, w partiach poniżej kości policzkowych (czyli policzki, baki, wąsik, linia żuchwy) po dokładnym usunięciu włosków oraz kosmetyków. Nie zaleca się stosowania urządzenia IPL w okolicach oczu (brwi, powieki, czoła) ponieważ stosowanie urządzenia w tych miejscach może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, czy w miejscach, gdzie mamy tatuaż lub makijaż permanentny. Nie należy stosować depilatora IPL na twarzy i szyi u mężczyzn z powodu dość dużej gęstości i grubości włosów, depilacja gęstego zarostu może zostawić przebarwienia czy blizny.

Dr n. med.: Producent nie zaleca używania depilatora IPL przez ciężarne i karmiące z powodu braku badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego rodzaju urządzeń w ciąży i podczas karmienia piersią. Należy pamiętać, że w przypadku ciąży (szczególnie w 1 trymestrze) zaleca się daleko idącą ostrożność co do używania wszelkich urządzeń generujących różne rodzaje energii i pól magnetycznych z powodu potencjalnej szkodliwości czynników fizycznych dla dziecka. W tym ważnym dla kobiet okresie zdecydowanie rekomenduję korzystanie z innych metod usuwania włosków – golenia czy depilatora mechanicznego.

Czy można stosować wcześniej krem znieczulający?

Dr n. med.: Przed depilacją metodą IPL można stosować kremy znieczulające, ale po wchłonięciu należy dokładnie usunąć je z depilowanego obszaru używając łagodnego (bez alkoholu) płynu do demakijażu.

Czy włoski powinno się golić w dniu depilacji czy dzień wcześniej?

Dr n. med.: Włoski można golić bezpośrednio w dniu depilacji IPL lub dzień wcześniej i to jest już kwestia naszego upodobania. Jeśli zdarza nam się zaciąć maszynką do golenia, bezpiecznej golić włoski dzień wcześniej przed depilacją, dając szansę na zagojenie drobnych urazów skóry powstałych przy goleniu. Golenie przed samą depilacją za pomocą metody IPL też jest możliwe pod warunkiem, że zostanie wykonane bardzo ostrożnie i delikatnie.

Czy można wykonywać depilację IPL przed i po opalaniu?

Dr n. med.: Gdy nasza skóra jest mocno opalona (a co za tym idzie także podrażniona) będzie wchłaniać więcej światła niż wskazana, bezpieczna dawka. Z tego powodu może pojawić się dyskomfort czy podrażnienie w postaci np. przebarwień, pęcherzyków czy oparzeń. Dlatego tego rodzaju zabiegi powinny być wykonane co najmniej 2-4 tygodnie po opalaniu. Jeśli dopiero wybieramy się na urlop, dobrze jest odczekać około tygodnia, zanim wystawimy skórę na słońce.    

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegu metodą IPL?

Dr n. med.: Pielęgnacja w pierwszej, drugiej dobie powinna być oparta na kosmetykach hipoalergicznych (np. tych zalecanych od 1 dnia życia) ponieważ nawet niewielkie podrażnienie skóry może predysponować do rozwoju podrażnienia lub uczulenia na zwykłe kosmetyki, zawierające zapachy i konserwanty. Zalecana pielęgnacja po zabiegu metodą IPL nie różni się od tej po zwyklej depilacji woskiem czy depilatorem mechanicznym i powinna być dostosowana do indywidualnej wrażliwości skóry danej osoby.

Mam skórę podatną na podrażnienia, czy depilacja IPL może mi zaszkodzić?

Dr n. med.: W przypadku urządzenia do depilacji IPL od Braun ryzyko podrażnień i poparzeń jest eliminowane przez samo urządzenie, które bada koloryt skóry tuż przed emisją światła i dobiera właściwą dawkę energii, tak aby nie spowodować podrażnienia lub poparzenia. Wyższe ryzyko podrażnień/poparzeń istnieje
w przypadku skóry uprzednio opalanej, poddanej złuszczaniu, u osób przyjmujących doustnie leki lub zioła uczulające na światło lub izotretynoinę stosowaną w leczeniu trądziku, także u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na światło. Skóra poddawana zabiegowi powinna być czysta i nie mieć uprzednio kontaktu z żadnymi substancjami fotouczulającymi, samoopalaczami, perfumami etc. Ostatecznie można wykonać próbę na niewielkim fragmencie skóry i obserwować przez dobę – dwie czy i jak duże podrażnienie zabieg wywołuje. U osób z ciemnymi i gęstymi włoskami przy pierwszych zabiegach podrażnienie może być większe, ale przy kolejnych coraz słabsze lub zerowe.

Czy urządzenie działa też na bardzo jasne włoski?

Dr n. med.: Urządzenie IPL działa przede wszystkim na ciemne włosy, więc im włos jaśniejszy tym mniejsze szanse na efektywną depilację. Dlatego jeszcze przed zakupem należy porównać swoje włoski z wytycznymi producenta widocznymi na opakowaniu urządzenia (tabelka pokazująca odcień skóry i kolor włosów). Pamiętajmy, że wyniki depilacji IPL mogą być słabe lub żadne przy włosach rudych, jasny blond i siwych.

Depilator Braun Silk-expert Pro 5

Jeśli szukasz skutecznego depilatora IPL, warto zwrócić uwagę na nowe urządzenie marki Braun. Silk-expert Pro 5 to całkowicie bezbolesny w użyciu depilator, który zadowalające efekty przynosi już po 4 tygodniach stosowania. Posiada akredytację Skin Health Alliance i został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Jest mega wydajny i super szybki - osiąga 125 błysków na minutę przy całkowitej pojemności 400 000 błysków. Zapewnia to wydajność na ponad 20 lat! Działa w trzech trybach: od delikatniejszego po najmocniejszy, dzięki czemu można używać go na różne partie ciała: od twarzy, poprzez bikini czy łydki. To sprzęt, który z pewnością warto wypróbować.

Uwaga! Mamy dla ciebie specjalny kod zniżkowy na urządzenie Braun Silk-expert Pro 5, które testowały Wizażanki! Na hasło BRAUN-RABAT-2019 dostaniesz 15% zniżki w sklepie Mediaexpert.  Kod jest ważny do 30 czerwca br.

Materiał powstał we współpracy z marką Braun

zdjęcia: mat. PR, iStock

BRAUN SILK EXPERT PRO5 W KWC:


Nasze propozycje