Poprzedni artykuł: 7-dniowa kuracja z kwasem hialuronowym, która naprawdę działa! Poznaj... Następny artykuł: Sprawdź, czy nie masz Netflix Face! Ulubiona rozrywka może spowodować,...

Sprawdź, jakiego peelingu używać i jak często po niego sięgać

Nie wiesz, czym najlepiej złuszczać naskórek? Pomożemy dobrać idealny dla ciebie peeling, dzięki któremu twoja skóra będzie czysta, gładka i pełna blasku.

Regularny peeling to konieczność! Poza wyjątkowymi sytuacjami (na przykład przy aktywnych stanach zapalnych, rozległej opryszczce czy trądziku różowatym) każdy powinien w jakiś sposób złuszczać naskórek. Ale źle dobrana metoda czy kosmetyk albo zbyt duża częstotliwość ich stosowania może skórze bardzo zaszkodzić. Źle złuszczona skóra w najlepszym wypadku będzie zaczerwieniona i podrażniona, w najgorszym - zacznie się przesuszać, przetłuszczać i w ekspresowym tempie zanieczyszczać.

Jak dobrać i stosować peeling?

Poszukiwania idealnej dla siebie metody usuwania martwych komórek naskórka należy rozpocząć od zidentyfikowania swojej cery. W inny sposób skórę złuszczać powinny osoby ze skórą tłustą i mieszaną, a w inny ze skórą suchą i wrażliwą. Tak samo jest z częstotliwością - wrażliwcy z cerą naczyniową nie powinni używać peelingu częściej niż raz w tygodniu, a posiadaczki cery tłustej ze skłonnością do trądziku grudkowatego i zaskórników mogą złuszczać skórę nawet codziennie.

  • Skóra tłusta lub mieszana

Taka cera zwykle dość szybko się zanieczyszcza. Dlatego, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań (odwodnienia, nadwrażliwości lub aktywnych stanów zapalnych) można ją złuszczać często i dość zdecydowanie. W pielęgnacji tego typu skóry dobrze sprawdzi się peeling mechaniczny z dodatkiem działających regenerująco i przeciwzapalnie substancji (polecamy na przykład pastę do mycia Iossi Oczyszczający węgiel, 64 zł). Takie mechaniczne złuszczanie dobrze jest powtarzać najwyżej dwa razy w tygodniu, a w pozostałe dni stosować na noc kosmetyk z kwasem glikolowym, który reguluje złuszczanie się naskórka i wydzielanie sebum.

  • Skóra sucha lub odwodniona

Zbyt częste lub zbyt mocne złuszczanie tego typu cer może spowodować ich dodatkowe przesuszenie albo wręcz je uwrażliwić. Osobom ze skórą suchą lub odwodnioną polecamy peelingi enzymatyczne, które - w zależności od indywidualnej wrażliwości cery lub mocy kosmetyku - można stosować dwa, trzy razy w tygodniu (polecamy na przykład peeling Dermedic Hydrain 3 Hialuro za 29,99 zł). Dobrze jest też wprowadzić do swojej pielęgnacji kwas mlekowy, który - stosowany nie częściej niż dwa razy w tygodniu - delikatnie złuszczy i nawilży skórę.  

  • Skóra wrażliwa lub naczyniowa

Taką cerę bardzo trudno złuszczać tak, żeby przy okazji jej nie zaszkodzić. Wrażliwcy i naczyniowcy powinni trzymać się z daleka od zdzieraków mechanicznych, a peelingi enzymatyczne stosować zgodnie z zaleceniami producenta (nie wolno ich trzymać na twarzy dłużej niż zalecone!). Najlepszym wyborem dla posiadaczek tego typu skóry jest peeling gommage - rodzaj peelingu enzymatycznego, który w trakcie wmasowywania w skórę - w bardzo satysfakcjonujący sposób - zaczyna się rolować (radzimy na przykład wypróbować Żel rozpuszczający naskórek Sunew, 69,99 zł).

Zobacz także: Codzienne złuszczanie? Sprawdź, czy to patent dla ciebie!

My już wiemy, jakiego zdzieraka nam potrzeba. A wy czym złuszczacie naskórek?

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 05:51

Zobacz także

Nasze propozycje