Poprzedni artykuł: Najlepsze kremy na przebarwienia i piegi Następny artykuł: Jak działają płatki pod oczy? Podpowiadamy, które wybrać

Szukasz zastępnika dla swojego antyperspirantu? Wypróbuj dezodorant ałunowy!

Dezodorant z ałunem ma sporo zalet. Nie wolno jednak zapominać o jego wadach!

O szkodliwości antyperspirantów słyszał chyba każdy. Zawarte w nich aluminium jest oskarżane o toksyczność i powodowanie większego ryzyka zachorowania na raka piersi, dlatego też coraz więcej marek kosmetycznych rezygnuje z tego składnika w swoich formułach. Nic dziwnego, że wobec tych mrożących krew w żyłach informacji coraz więcej osób też naiwnie wymienia antyperspiranty na ich "naturalną" alternatywę, czyli dezodoranty z ałunem. 

Fot.: iStock

Zobacz także: Zrób sobie naturalny dezodorant. Oto to sprawdzony przepis!

Co to jest ałun?

Ałun to minerał, który był stosowany w lecznictwie i pielęgnacji już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Nasi dziadkowie używali go pod postacią przypominającego pomadkę sztyftu, gdy pechowo zdarzyło im się zaciąć w trakcie golenia. Dlaczego? Bo ałun działa ściągająco i antybakteryjnie. I nic dziwnego, że wobec tych jego właściwości, zaczęto go także używać do walki z potem.

Jak działa dezodorant z ałunem?

Dezodorant ałunowy znajdziemy w każdej drogerii. Zwykle ma on postać walca, który przed użyciem (czyli potarciem skóry pod pachą) należy zwilżyć. A co robi ten minerał w zetknięciu ze skórą? Przede wszystkim niszczy bakterie, które są odpowiedzialne za brzydki zapach potu. Powoduje także zwężenie porów skóry, zmniejszając w ten sposób jej potliwość

Czy dezodorant z ałunem jest lepszy od antyperspirantu?

Zdawałoby się, że taki naturalny killer potu powinien na stałe wyprzeć z naszych łazienek kontrowersyjne antyperspiranty. Tak się jednak raczej nie stanie... Z własnego doświadczenia wiem, że ałun zmniejsza potliwość i zapobiega brzydkiemu zapachowi potu, jednak stosując go raczej nie można liczyć na całkowicie suche pachy.

Muszę także rozczarować wszystkie zwolenniczki naturalnej i bezpiecznej pielęgnacji. Dezodoranty ałunowe dostępne w drogeriach rzadko są naprawdę naturalne. Najważniejsze jest jednak to, że składnikiem, któremu zawdzięczają one swoją skuteczność jest glin. A kontrowersyjne aluminium, przed którym przestrzegają przeciwnicy antyperspirantów to... siarczan glinu. 

Zobacz także: Żeby kupić ten naturalny i bezpieczny dezodorant ludzie zapisują się na listę oczekujących!

Jak widać, między antyperspirantem a dezodorantem z ałunem nie ma zasadniczej różnicy. Jednak można zaryzykować stwierdzenie, że ten drugi kosmetyk – ze względu na zdecydowanie krótszą listę składników – może być dobrym wyborem dla alergików. Ja stosuję antyperspirant i dezodorant ałunowy zamiennie – po ten drugi sięgając zwykle w te mniej stresujące i co za tym idzie, mnie "potliwe" dni. ;-)

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 listopada 2019, 03:27

Nasze propozycje